První generace SoC SAMSUNG s RDNA Radeon grafikou nebyla tak úspěšná, vývoj pokračuje.
ARM platforma je v turbulentní období, kdy jak jistě mnozí víte, tak se současným majitelům nepovedlo prosadit prodej ARM do rukou NVIDIA. Antimonopolní úřady to z velmi dobrého důvodu zablokovaly. Investiční fond, kterému ARM patří, ale chce prostě vydělávat více a firmy se postupně zbavit. Aktuálně tak byli ARM donucenu změnit dlouholeté výhodné podmínky licencování a vypadá to, že chce podstatně zdražit a více diktovat. Není tedy divu, že firmy využívající ARM licence se poohlížejí po alternativách a snaží se licencovat si toho od ARM co nejméně. SAMSUNG, který je jednou z největších firem využívající ARM platformu, jak ve formě čipů jiných firem v Samsung zařízeních, tak vývoji vlastní SoC platformy, chce pokračovat ve spolupráci s AMD.
SAMSUNG nechce používat licenční ARM grafiku ve svých platformách a domluvil se tedy už před časem s AMD, které mu poskytlo licencované technologie a svou RDNA architekturu (mRDNA). Nakonec se povedlo uvést první generaci zcela nové platformy na trh, kdy šlo o EXYNOS 2200 s RDNA Radeon grafikou, a tedy prvním Radeon řešením od dob, kdy hloupě předchozí vedení AMD prodalo celou ATI SoC divizi QualCommu. Výsledek nebyl vůbec špatný. Po stránce technologie, výkonu a architektury problém rozhodně nebyl a šlo o jednu z nejlepších platforem vůbec.
Bohužel SAMSUNG se v té době potýkal se zaostáváním na poli technologií výroby čipu za TSMC, což se výrazně odrazilo v tom, jaký byl EXYNOS 2200 ve srovnání s konkurenční generací Qualcomm Snapdragon. Ten měl prostě výhodu lepšího a kvalitnějšího výrobního procesu od TSMC, což mu dávalo výhodu především v efektivitě. EXYNOS 2200 byl vyráběný sice 4nm, ale ve skutečnosti nešlo o ten 4nm proces, který SAMSUNG plánoval a doufal. Místo toho šlo jen o upravený 5nm SAMSUNG proces, který byl navíc tak na úrovni 6nm TSMC a v té době již pro ARM SoC používaný 5nm TSMC, prostě byl o generaci dál. EXYNOS 2200 s RDNA na to tedy dojel a SAMSUNG jej prostě nemohl použít v takovém měřítku, v jakém doufal, protože by prostě jeho zařízení (telefony, tablety) nedokázaly konkurovat zařízením vybaveným SnapDragon SoC řešením na 5nm TSMC výrobě.
Na straně vývoje samotného SoC natož grafické části založené na AMD RDNA, problém ale zjevně nebyl. Naopak. SAMSUNG s AMD tak aktuálně oficiálně oznamují, že nadále pokračují ve spolupráci. Oficiální vyjádření hovoří jednoznačně o tom, že spolupráce má být mnohaletá a počítá se s několika generacemi nových produktů, kdy tedy SAMSUNG má plný přístup k RDNA technologiím AMD a společný vývoj tedy v plné míře běží. Otázkou je, jak jsou na tom výrobní procesy SAMSUNG, protože prostě EXYNOS 2200 s RDNA byl velmi dobrý, ale na v té době již nekonkurenceschopné výrobě, takže pokud jeho nástupce opět bude technologicky a výkonově absolutní špička, ale nebude na technologicky srovnatelné úrovni 4nm, spíše už rovnou 3nm procesu TSMC, tak to zase dopadne jako s první generací platformy … každopádně pro SAMSUNG i AMD je vzájemná spolupráce výhodná a zajímavá, takže v ní budou oficiálně pokračovat. A pokud tedy někdo tápal, jak se věci mají, už nemusí a další generace ARM SoC s RDNA Radeon grafikou jsou na cestě …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|