Spolupráce s Intelem může být hlubší, než se čekalo. AMD hledá nového šéfa svých grafik.
Očekávání se naplnila. Pokud situaci sledujete, tak víte, že šéf grafické divize, Raja Koduri, už před dvěma měsíci oznámil dlouhou dovolenou. Vzhledem k poměrně nestandardní délce dovolené se ihned objevily zprávy, že situace bude mít trvalejší charakter. A zprávy se do puntíku naplnily.
AMD a dnes už bývalý šéf divize oficiálně potvrdily, že se jejich cesty oficiálně rozcházejí. Pochopitelně vzájemná dohoda musela být učiněna už před několika měsíci, nic nenasvědčuje tomu, že jde o nějak neplánované rozhodnutí, se kterým AMD nepočítalo. S oficiálním ohlášením a dalšími kroky počkali všichni až po oznámení některých klíčových novinek, včetně přelomové spolupráce s Intelem.
Právě v uzavřené dohodě s Intelem má mít Raja poměrně velký vliv, a dokonce se aktuálně mluví o tom, že právě k Intelu od AMD Raja zamíří. Intel se chce totiž poměrně výrazně zaměřit na konkurenční NVIDIA, která mu už dlouho pije krev. Jednak svými často nepřátelskými vyjádřeními ohledně jeho procesorů (přitom NVIDIA by bez Intelu stěží byla čím je), ale především ho trápí její nástup v oblasti HPC a AI. Intel se tak dohodl s AMD na spolupráci a společně vytlačí NVIDIA z části běžného grafického trhu, kdy Intel evidentně nemá zájem na vytvoření nějakého vlastního výkonného klasického GPU, což je v souladu s jeho strategií, kdy pomalu ale jistě utíká od PC pryč. Jejich nový produkt kombinující výkonné mobilní CPU s výkonnou Radeon grafikou a HBM vše na jedné malé ploše, si bere za cíl běžné neintegrované grafiky NVIDIA až do úrovně GTX 1050 Ti, kdy je má „odstranit“ z počítačů, kde být nemusejí, protože nabídnout stejný výkon, ale na spojené platformě AMD a Intelu s mnoha výhodami, které samostatná NVIDIA nemá. Intel ale chce výrazně začít NVIDIA konkurovat i v oblasti HPC a AI, kde zatím NV jasně vede. AMD se právě na tento trh začala orientovat také, ale vzhledem k omezeným financím mu nějaký větší zásek bude trvat mnohem déle, ačkoliv VEGA jasně ukazuje, že na to technologicky více než má. No a právě Raja Koduri je ten, kdo za tou novou orientací AMD i RX VEGA stojí a právě jeho si údajně Intel vybral, aby vedl jeho divizi zaměřenou právě na AI a HPC.
Odchod Raja Koduri není pro AMD určitě čistě pozitivní zprávou, ale není ani nutně špatnou. Za 4,5 roku totiž Raja v podstatě od píky opět vystavěl grafickou divizi AMD a položil jí slušné základy. Stejně jako Keler, který vedl team vytvářející ZEN architekturu (i K7) tak AMD opouští, když je jeho práce zdá se u konce, a rozhodně nelze vyloučit, že se někdy do AMD v budoucnu může vrátit (opět). Vzhledem k tomu, že takto zkušených inženýrů není na světě mnoho, je jejich několikaleté působení ve firmách na konkrétním úkolu naprosto běžnou záležitostí. Pokud Raja zamíří skutečně do Intelu, mohly by být vztahy a spolupráce s AMD ještě zajímavější.
Ačkoliv se to nemusí zdát, Raja pro AMD grafickou divizi udělal hodně a díky současné šéfce AMD měl v podstatě volnou ruku, ačkoliv celou dobu také velmi omezený rozpočet. Avšak podařilo se mu sebrat grafickou divizi AMD z hrobu (kam jej poslalo předchozí vedení AMD neuvěřitelným seškrtáním výdajů, což se negativně odrazilo v produktové nabídce pro rok 2015, 2016 a 2017), dokázal získat na svou stranu oba hlavní výrobce konzolí, stojí za úspěšným dokončením POLARIS a VEGA architektur, úspěšně se za jeho éry etablovalo API MANTLE co by směr vývoje moderního APU DX12/VULKAN API, postavil základy pro NAVI architekturu a řadu dalších věcí, o kterých ještě ani nevíte (pravděpodobně i multi-GPU architekturu). Z hlediska produktů se tedy u AMD odchodem Raji nebude nic v nejbližší době měnit. Ač je to jeden z hlavních inženýrů, stále je to jen jeden inženýr a vedl velký team, který normálně pokračuje v započaté práci a směru vývoje. AMD však zatím neoznámilo, kdo bude novým šéfem. Protože se ale AMD opět i zásluhou nově obnovené grafické divize začalo opět trochu dařit, zvyšuje investice a rozpočet grafické divize. Nutno dodat, že to velmi potřebuje, protože v současné podobě sice bylo schopno vyprodukovat produkty srovnatelné a více než konkurenceschopné s těmi od NVIDIA, ale už nedokáže soupeřit v celé šíři nabídky produktů, už vůbec ne na poli marketingu, nebo velikostí výroby. Nemusíme myslím v současnosti popisovat, jak se věci reálně na trhu nyní mají.
Jsme samozřejmě zvědaví, kdo nově divizi povede, jeho úkolem ale určitě bude pokračovat v nastavené cestě a díky novým zdrojům a podstatně lepší hospodářské situaci opět grafickou divizi AMD rozvíjet, ačkoliv se téměř jistě nic nebude měnit na tom, že bohužel klasické herní GPU jsou podružnější. Jak AMD, tak Intel i NVIDIA se primárně soustředí na HPC segment. Pro AMD jsou to ale zdá se dobré zprávy, zejména dohoda s Intelem, kdy AMD tak fakticky přebírá úlohu hlavního vývojáře a výrobce klasických low end PC řešení. Jak ve svých CPU, tak nově tedy i „v“ procesorech Intel by s nimi mělo postupně obsadit větší část trhu. Na rozdíl od Intelu, který oficiálně chce od PC postupně pryč, a od NVIDIA, která také mnohem více investuje do GPU mimo PC, AMD se PC platformy vyloženě nezříká a mohla by mu tedy situace vyhovovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|