Vysoká poptávka a nemožnost zvýšit výrobu. Když se nic nezmění, zůstane vše, jak to je. Dlouho.
V těchto dnech uslyšíte z vícero stran podrobné informace o situaci na PC a grafickém trhu. Končí kvartál, navíc jsme v době obvyklého představování novinek na zbytek roku, a tak máme spousta rozhovorů s výrobci, kteří se ochotně dělí o zajímavé informace, jak to v tuto chvíli vypadá. A optimismus zrovna nepanuje …
Tedy přesněji. Z hlediska finančního, jsou výrobci na vrcholu blaha a mnozí lámou rekordy. Akcie, příjmy i prodeje produktů. A hlavně zájem o ně a PC jako takové. Prodat něco za nesmysl nikdy nebylo jednodušší. Všechno, co se vyrobí, a je trochu zajímavé, to se hned prodá. Pokud to tedy nejsou některé dražší základní desky, které mají potíž s prodeji, protože k nim nejsou odpovídající grafické karty dobře dostupné. Jinak paměti, SSD, zdroje, grafické karty, skříně, periferie všeho druhu, všechno jde na dračku … problém je, že některým výrobcům už došly všechny zásoby, zejména nejpopulárnějších modelů. A další dodávky chodí pozdě a v menším množství a nikdo není schopen nic garantovat … distributoři už vyčistili každý kout svých skladů a v některých obchodech se tak objevily vysloveně staré zbytky věcí, což už se ani neprodávaly, ale i to se dnes prodá …
Nicméně samozřejmě výrobci slyší nářky svých věrných zákazníků, kteří chtějí ty žádané nové produkty, které prostě nejsou. Nebo stojí nesmysl. A nemohou s tím vůbec nic dělat. To je problém hlavně z dlouhodobého hlediska. Navíc nechat ležet ladem tuhle velkou poptávku, je prostě špatné pro business.
Ty jsou nejkřiklavějším případem a spolu se silnějšími napájecími zdroji naprosto nedostatkovým zbožním s nejistým zásobováním a výrobou. Proč jsme v situaci, v jaké jsme? V posledním týdnu jsem měl řadu zajímavých rozhovorů s výrobci kolem chystaných novinek, ale hlavně kolem současné situace a kolem toho, co vlastně bude dál. Samozřejmě jsem se pídil po tom, proč je třeba grafických karet nedostatek.
Odpověď od několika výrobců je prakticky stejná. Poptávka překonala veškerá očekávání a plánování. V současnosti se odhaduje, že poptávka po grafických kartách převyšuje jejich výrobu o zhruba 30%. Což je šílené, když si uvědomíme, že výroba samotných GPU není zdaleka tak množstevně malá omezená, jak si někteří myslí. Ano, NVIDIA má prokazatelně problémy s výtěžností 8nm SAMSUNG procesu, nedodává ani původně plánované množství čipů. Ale pořád dodává hodně, více než v normální situaci. Výrobci očekávali a NVIDIA to přímo slibovala, že proti konci minulého roku se v Q1 situace zlepší a dodávky navýší. Stal se ale prý pravý opak v posledních týdnech. Ale ani u AMD to není lepší.
- Výroba se plánuje a objednává dlouho dopředu
– hádáte jaká bude poptávka
AMD sice nemá problém s výrobní výtěžností, protože 7nm výrobu TSMC má bravurně zvládnutou a RDNA čipy jsou na tom výtěžností luxusně, nicméně přes výrazné navýšení kapacit TSMC vyčleněných pro AMD, jich prostě není dost. Vtip je v tom, že výrobci plánují kapacitu objednávek výroby několik kvartálů dopředu. Dá se říci, že ty grafické karty, které teď v těchto týdnech dorazily do obchodů, tak AMD/NVIDIA pro ně objednávaly/zadávaly výrobu GPU čipů a sadu pamětí k nim, zhruba před rokem. Jinými slovy, hádali, jaká bude dnes poptávka, což není nic neobvyklého, takhle se to dělá prakticky ve všem.
A za normálních okolností, by se samozřejmě docela trefily. Lze předvídat určitý růst poptávky. U NVIDIA objednaly více GPU, než měly při startu s RTX 2000, protože NV věděla že RTX 3000 budou zajímavější pro více lidí. Nicméně to navýšení výroby ve výsledku nemělo ten efekt, protože problémy s výtěžností u 8nm SAMSUNG výroby jsou větší, než se čekalo. AMD pak sice výrazně navýšilo kapacity objednané 7nm výroby, protože samozřejmě po letech mělo poprvé high end, ale ani náhodou nemohlo očekávat současnou situaci a poptávku.
Vliv Koronaviru znamená, že lidi jsou doma. Mnozí zjistili, že jejich PC vybavení nestačí anebo prostě mají peníze, které za nic jiného nemohli utratit, takže utrácí mimo jiného za drahé grafické karty. Zájem o ně je větší několikanásobně! Takové množství výkonných GPU se prostě za normálních okolností dávno neprodávalo, takže výrobce by ani nenapadlo s takovou poptávkou počítat a objednávat podle toho kapacitu výroby. A před rokem nemohli tušit, jak to teď bude vypadat za časů koronavirové pandemie. K tomu všemu je tu těžba digitálních měn, která zásadním způsobem komplikuje situaci. I když nikdo neví jak moc přesně, protože výrobci grafických karet nejsou prostě schopni ani odhadnout, kolik herních karet končí místo hráčů, v rukou těžařů.
Někteří to ví, ale neřeknou, protože ty karty těžařům přímo prodávají a nechtějí, abychom na to upozorňovali. Jiní, kteří do prodávání těžařům nejsou tak žhaví, tak vědí, že i jejich karty u nich končí, ale prostě nejsou schopni říci, kolik. Ví jen, že za současné situace je to velmi výrazné množství, které už tak špatnou situaci totálně betonuje. Ještě více je ale štvou překupníci, speciálně distributoři, kteří jejich karty vezmou a místo už tak zvýšených doporučených cen, si na to hodí 100% marži a prodávají to po aukcích. Někteří výrobci jsou přímo vzteky bez sebe, protože jednak oni z toho nic nemají, ale především zákazníci se zlobí na ně … a skalpeři se tak smějí. U některých distributorů a prodejců je teď tedy dost dusno, protože výrobci jim nechtějí dodávat další karty a preferují dodávky stavitelům sestav.
- Zlepšení v nedohlednu – zvýšit výrobu nejde!
Teď, co s tím? Už v druhé polovině roku, při vlastním finálním uvádění nových generací karet na trh věděli AMD i NVIDIA moc dobře, že těch karet nemají prostě dost. A mít nebudou. Jenže žádné rychlé řešení neexistuje. U NVIDIA doufali, že vyřeší problémy s výtěžností, což trochu zlepší dodávky GPU, nicméně SAMSUNG nemá další kapacit výroby, které by mohl NV obětovat, a u TSMC si NV zabouchla dveře a další 7nm kapacity nemá šanci za současné situace tam ani získat. Navíc pro Q1 se obvykle objednává méně, protože jde o nejslabší kvartál z hlediska prodejů, což ale letos nebyla pravda. Jinými slovy žádné zásadní navýšení výroby u NVIDIA, které by jakkoliv zlepšilo situaci, se čekat nyní nedá. Navíc poptávka těžařů se během Q1 zvedla enormně, takže ani kdyby NV vyřešila problém s výtěžností, nebylo by to v situacích v obchodě vůbec poznat.
U AMD jsou na tom teoreticky o něco lépe. Ve smyslu, že už loni mohli, a také to udělali, alokovat více kapacit pro výrobu RDNA 2 čipů. AMD u TSCM prakticky zdvojnásobilo objem své výroby během minulého roku, což bylo výrazně více, než se původně plánovalo. TSMC přenechalo AMD velkou část uvolněných 7nm kapacit společností HUAWEI, pro kterou nesmí vyrábět. Bez toho by situace byla mnohem horší. Bylo tak přímo na AMD samotném, jak rozdělí svou kapacitu výroby mezi 7nm procesory (ZEN2/ZEN3), 7nm RDNA/CDNA grafiky a SoC čipy pro konzole se ZEN2+RDNA2. Bohužel, klasické desktopové grafické karty RDNA 2, mají nejnižší prioritu ve výrobě.
Většina 7nm kapacit TSMC přiřazených AMD byla v poslední době věnována právě konzolovým čipům, kdy Microsoft a SONY rekordně navýšili objednávky. Prodeje konzolí jsou naprosto rekordní (opět se zásadním přispěním koronavirové situace) a jsou vyprodané na měsíce dopředu. A to přes fakt, že AMD už vyrobilo více než 10 milionů čipů pro ně. A ty nejsou zrovna malé, takže spotřeba Waferů pro ně je značná. Na druhém místě priority AMD jsou pochopitelně ZEN 3 procesory, speciálně serverové EPYC, kde AMD roste o desítky % meziročně. Poptávka v datacentrech (také kvůli koronaviru a rozmachu streamování a online služeb) je rekordní, takže TSMC chrlí ZEN 2 / ZEN3 čipy. Ty mají výhodu, že jsou velmi malé a mají extrémně dobrou výtěžnosti kolem až 90%. Ostatně procesory jsou solidně dostupné, i když je nevidíte skladem, dají se objednat a za pár dní normálně dorazí, takže dodávky jsou slušné. V těsném závěsu jsou mobilní APU, kde AMD meziročně také dodalo o desítky % více. No a teprve na konci toho všeho jsou RDNA NAVI čipy. Ty mají tu smůlu, že speciálně high endový NAVI 21 jsou opravdu velké čipy, s horší výtěžností, takže zabírají hodně místa na těch cenných waferech a kapacitách.
Samozřejmě, že by AMD chtělo výrobu navýšit, ale když místo třeba 500 ZEN 3 čipů vyrobí z toho jednoho stejného drahého waferu jen 50 GPU, je jasné, co bude ekonomicky preferovat. TSMC bohužel nemá žádné další kapacitní rezervy. Nějaké se uvolní s dalším přechodem APPLE a QUALCOMM na 5nm, ale prostě při stávající poptávce nemá šanci AMD prostě vyrobit čehokoliv skutečně dost a nemá ani kde. Jakkoliv trhá své rekordy ve všech ohledech.
Takže jak AMD, tak NVIDIA prostě nemohou jednoduše navýšit výrobu GPU. A i kdyby mohli, tak se to projeví za mnoho mnoho měsíců ve formě karet dodaných do obchodů. V současnosti se objednává minimálně rok dopředu. Mnozí výrobci, kteří chtějí čipy od SAMSUNG nebo TSMC, a nemají tam už nějaké kapacity dávno zamluvené, tak mají smůlu, protože výroba je prý zcela zablokovaná do konce 2022 nejméně. Už se objednává na rok 2023 a dál. Ale to je jen jeden problém.
I kdyby AMD a NVIDIA teď nakrásně dodali více svých GPU, tak výrobci grafik nejsou schopni vyrobit jednoduše o moc více grafik, než vyrábí. Proč? Chybí další komponenty a materiály, které jsou také naprosto vyprodané a výroba nejde jen tak navýšit. Buď další kapacity a materiály prostě neexistují, nebo se teprve budují. Ostatně USA již oznámilo, že podpoří asi 30 miliardami výstavu továren na svém území. TSMC a SAMSUNG tam tak plánují ještě vlastní velké investice. Nicméně i kdyby se teď začalo stavět, tak než ty továrny začnou dodávat čipy, bude to nejdříve na konci 2023, a to jen pokud by byl dostatek strojového vybavení a samotného křemíku, což také není …
- Zlepšení u některých věcí v nedohlednu. Pokud ….
Pamatujete, jak se ještě nedávno říkalo, že se v Q2 situace zlepší? No teď už si to nikdo nemyslí. Naopak, situace prý může/bude u některých věcí ještě horší. A nejen že se tedy nic nezlepší v Q2, ale v současnosti panuje už téměř jednotný názor, že se nic nezlepší/nezmění už do konce roku!
Naopak, situace se víc a víc komplikuje. Distribuce už vyškrábala zbytky ze skladů, a věci prostě došly. Výroba mnoha produktů drhne, ještě více drhne doprava, takže dodávky už vůbec nestačí poptávce a rezerva je vyčerpána, takže nedostatek bude ještě viditelnější. Přestávají být některé věci, které zatím byly, což výrobce nutní omezovat nabídku atd. Do toho přichází automobilový průmysl, který má obří nedostatek čipů a skoupil velkou část kapacit výroby, což se odrazí v omezení dodávek některých produktů pro PC někdy během v Q2/Q3! A bude hůře, protože před pár dny v Japonsku požár poškodil továrnu Renesas. Firma dodává až 30% světových dodávek čipů pro automobilky. Výroba v tomhle jednom zásadním provozu bude stát několik týdnů, což už tak značný nedostatek čipů ještě výrazně prohloubí. A ovlivní to zprostředkovaně tedy i všechny další. Opět jen to je tlak/příležitost na zvýšení cen atd.
Do toho máme očekávat další zdražení dalších materiálů. Měď a další cenné kovy prudce zdražují. Doprava všeho je stále dražší a komplikovanější. Zdražení SSD a pamětí je prý nevyhnutelné. Samo zdražení kvůli tomu, že výrobci prostě zdražit mohou vzhledem k převisu poptávky nad nabídku u téměř všeho, je už v běhu. A navíc inflace. 499 dolarů v roce 2018 je 523 dolarů dnes. Takže prostě nemůžete čekat, že produkt za 499 dolarů bude nahrazovat ten za 499 dolarů tehdy, když náklady na výrobu a všechno narostly k tomu extrémně.
- Co se musí stát, aby se situace zlepšila?
Tak samozřejmě by to šlo řešit navýšením výrobních kapacit, těžby apod. To se sice děje, ale jak jsem již napsal, je to otázka na několik dalších let. Tedy nic, co by bylo schopno, jakkoliv aktuálně pomoci. A tak jedinou reálnou šancí je prý to, že skončí Koronavirová pandemie a uzávěrky. Lidi se vrátí do práce a k aktivitám mimo online, což sníží poptávku po elektronice (i když to si ve skutečnosti firmy nepřejí). V případě grafických karet by tak opadla ta neuvěřitelná poptávka po high end kartách, kdy lidi jsou ochotni utrácet za karty desetitisíce. Nejvíce by ale aktuálně pomohla likvidace digitální těžby a těžařů. Jakkoliv výrobci nejsou schopni říci, jak moc karet v rukou těžařů končí a někteří dokonce tvrdí, že to není zase tak moc, v současné situaci by to bylo naprosto zásadní. Nejen že by těžaři přestali kupovat karty, ale do bazarů by putovaly ty, které už nakoupili, takže situace na poli grafik by se skokově zlepšila okamžitě a zásadně. Pokud se tedy digitální měny propadnou nebo se nějak zakročí proti jejich těžbě.
Ovšem pokud se nic z toho nestane a bude pokračovat koronavirová pandemie, potíže ve výrobě a všechno prostě zůstane a pojde tak, jak je teď, není prakticky žádná šance na zlepšení v dohledné době. Speciálně u grafických karet. I kdyby teď výrobci navýšili objednávky někde, a objednali co potřebují k pokrytí poptávky, projevilo by se to v nabídce reálných karet na trhu tak někdy v Q1 2022. Přinejlepším.
Takže takhle to teď je. Můžete se zlobit, smát, plakat, bohužel nic se s tím nedá dělat. Není v silách výrobců s tím něco udělat. Potřebujeme se zbavit Koronaviru, rozjet znovu dopravu a celý řetězec, normalizovat vychýlenou poptávku a zlikvidovat těžaře digitálních měn. A pak bude výrazně lépe. Kdy se tak stane si však nikdo v zákulisí netroufá ani odhadovat. Optimisté mluví o konci roku, realisté o jaru 2022 a pesimisté tvrdí, že tohle je nový normál na dalších pár let … tak si vyberte.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|