Strana 2 z 2
Přetaktování si řekne o další porci W. Výrobci před vydáním karty pečlivě ladí takty a napětí jádra tak, aby byla účinnost karty co nejvyšší. Každá grafická karta má ale taktovací potenciál. Samozřejmě záleží na několika faktorech, napájení karty, chlazení karty jsou ty hlavní.
Zde už Xbitlabs.com neměřil spotřebu všech grafik, to by byla otrocká práce na mnoho týdnů, ale proměřil důkladně dva modely – Radeon HD 5850 a GTX 275. Zajímavější je ten Radeon, je to přeci jen aktuální grafika a hlavně má obrovský potenciál téměř 300MHz na jádře, vedle kterého je těch 130MHz u GTX 275 poněkud nezajímavých.
Jak vidíte, Vyšší frekvence si řekne o své, ale budete-li držet stále základní napětí 1,088V spotřeba stoupne při OC ze 725 na 875MHz opravdu minimálně, za to ten výkon. To je opravdu skvělá zpráva a jasně to ukazuje velké výkonové rezervy, které HD 5850 má. Také se jedná o hodnoty, které 90% taktovačů nepřekročí. Pokud budete chtít jít výše, musíte přidat napětí a to už znamená razení zvýšení spotřeby. Dalších 50MHz zvládnete s malým přidáním a malým nárůstem spotřeby, takže dobrý, ale na 950-1000Mhz už musíte přidat hodně a spotřeba udělá obří skok. Samozřejmě HD 5850 není stavěna na chod jádra na tak vysoké frekvenci a také to jádro je horší specifikace než na HD 5870, takže třeba u HD 5870 nemusí být nárůst spotřeby tak markantní.
Z testů a aktuálních čísel vyplývá že, z pohledu 3D výkonu/provozních vlastností jsou pro uživatele jednoznačně nejzajímavější grafiky ATI Radeon HD 5850 a ATI Radeon HD 5770. Vůbec všechny HD 5000 vynikají opravdu výbornou správou spotřeby. Asi největší mezery má tradičně duální řešení, kde ale ATI na dalším zlepšení pracuje, i když kupodivu reálně není Radeon HD 5970 nejžravější grafickou kartou na trhu, což je při jeho zcela bezprecedentním ohromném výkonu co říci. I když reálně pochybuji, že by majitele a zákazníka, který má na HD 5970, spotřeba nějak trápila. Každopádně rozhodně dobrý a velmi informativní test a srovnání s TDP údaji, udávanými výrobci. Je opravdu velmi dobré, že TDP se dá alespoň částečně brát jako skutečná hodnota spotřeby v reálném světě, i když TDP není číslo udávající spotřebu karty, ale její tepelné vyzařování a tedy to, jak musí být dimenzován chladič. Ale víme, že současné čipy v podstatě veškerou dodanou energii přemění na teplo, takže proto hodnota TDP je poměrně blízko hodnotě spotřeby ve vysoké zátěži. Samozřejmě na to nespoléhejte vždy.
Z testu bych rád vypíchl několik věcí – grafická karta s nejvyšším TDP nemusí být nutně nejžravější a naopak, nízké TDP pořád nezaručuje, že takové bude opravdu. Na trhu se mohou objevit nereferenční OC edice, které referenční TDP výrazně překonají.
Spotřeba a možnosti růstu frekvence a napětí, a vůbec OC potenciál, dokáže odhalit, jak velké rezervy má ten který grafický model. Testovaný Radeon HD 5850 jasně ukazuje, že referenční frekvence 725MHz je vyloženě směšná hodnota, kdy ATI nechává HD 5850 jet na půl plynu …, zkrátka neměla důvod jí hnát výše – to je potenciál, který by třeba mohla zúročit na nějakém modelu „HD 5860“ - karta má skutečně obří potenciál. Dalších 20% výkonu se dá získat se stejným napájením při minimálním růstu spotřeby. Zajímavá informace zejména před očekávaným příchodem grafik GTX 470/480 u kterých bude spotřeba (vzhledem k očekávaným TDP 220/250(290)W) a další výkonový potenciál nad rámec referenčních taktů, jistě hodně zajímavou věcí ….
Zdroj: Xbitlabs.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|