Za 6 tisíc můžete mít výkonný Radeon R9 380 anebo slabou 64-bit grafiku v notebooku.
Občas se podivujeme nad tím, proč výrobci NB nenabízejí alternativy, když osadí neintegrovanou grafiku. Většinou totiž z nějakého důvodu použijí řešení NVIDIA, zatímco najít na trhu notebook s grafikou AMD, to je umění. Nejde nám ani tak o to, že by AMD nabídlo něco výrazně lepšího po stránce funkčnosti, to ne a po stránce výkonu a provozu by to bylo prašť jako uhoď u drtivé většiny modelů, nicméně převaha GTX grafik bez konkurenční alternativy znamená nulový výběr pro zákazníka a defacto vytvoření monopolu a podle toho vypadají i ceny mobilních grafik GTX, které jsou mírně řečeno přemrštěné. Z konfigurovatelných NB víme, že výkonem srovnatelné a podobné grafiky stojí od NV klidně dvojnásobek toho, co AMD Radeon a to se bavíme o mnoha tisícovkách korun. Výrobci PC tedy staví zákazníky do pozice, kdy nejen že nemají na výběr, ale ještě musí zbytečně připlácet za to, že ten výběr není. Proč o tom mluvíme?
Microsoft nedávno uvedl na trh svůj SurfaceBook, který staví přímo proti Apple MacBookům. No a teď už víme, kolik vás bude stát, když si budete chtít pořídit SurfaceBook s neintegrovanou grafikou a také to která to bude. Musím říci, že jsem chvíli ta fakta sám zpracovával a ověřoval z více zdrojů, protože jsem prostě nechtěl věřit tomu, co jsem viděl. Ale je to opravdu tak.
SurfaceBook není levnou záležitostí, ale je to dobře vybavený konvertibilní ultrabook, takže to asi nepřekvapí. Můžete ho mít v několika konfiguracích. Nás zaujaly hlavně ty, kde jediným rozdílem je, že jedna spoléhá výhradně na integrovanou grafiku Intel v procesoru a druhá má přídavnou GTX grafiku. Obě verze mají stejný Core i5 procesor, 8GB paměti, 256GB SSD. Jedna ovšem stojí 1699 dolarů (48 990 korun vč. DPH), druhá je za 1899 dolarů, tedy 54 690 korun vč. DPH. To znamená, že ta neintegrovaná grafika GTX vás bude stát 5700 korun vč. DPH! Pochopitelně chápeme, že mobilní grafika a integace stojí možná něco navíc, ale zase nemá klasické desktopové PCB, silné napájení a pořádný chladič. A prostě co je moc, to je moc ...
Za tyhle peníze můžete mít desktopovou GTX 960 2GB s čipem GM206, který má 1024 výpočetních jednotek a sběrnice je 128-bit k 2GB GDDR5 pamětem. Anebo ještě lépe, za ty peníze můžete mít Radeon R9 380 s modernějším čipem TONGA nesoucí 1792 aktivních jednotek a 256-bit sběrnici k tomu. Jinými slovy za 5700 korun máte jednak výběr a také dost výkonu ... v desktopu. A co za tyhle peníze dostanete v SurfaceBook?
Dostanete GT 950M se stařičkým čipem GM108 s pouhými 384 jednotkami a 64-bit rozhraním, což jen trochu zachraňují GDDR5 paměti místo obvyklých DDR3. Nicméně bavíme se o tom, že tohle zaplatíte skoro 6 tisíc korun a připomínám, že 13,5" display SurfaceBooku má rozlišení 3000x2000! Takže ano, bude to mít měřitelně o něco více výkonu než integrovaná grafika Intel v procesoru, ale rozhodně to nebude mít o nic více reálně použitelného výkonu pro toto rozlišení, vlastně pro nic co na tomto NB budete dělat. No a za tohle nic si připlatíte 5700 korun vč. DPH. Skoro bych se vsadil, že srovnatelně použitelný výkonný a efektivní mobilní Radeon by stál tak maximálně půlku a i to by bylo dost, pokud by existovala možnost výběru a tedy tlak na cenu. Každopádně 6 tisíc za zastaralou a slabou 64-bit GT 950M pro monitor s rozlišením 3200x2000?!?! Nemám (slušných) slov. Co vy? Jdete do toho?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|