Výroba velkých a drahých AI řešení jede na plné obrátky, byť se situace poněkud komplikuje.
AI, AI, AI. O umělé inteligenci slyšíme ze všech stran a vývoj běží rychlým tempem. Chtiví investoři nasypali do AI firem miliardy dolarů a čekají rychlé a pohádkové zisky. Jenže ty hned tak nepřijdou. AI bude podle mnohých spoustu let jen černá díra na peníze. Typický buzzword, ale i tak důležitá technologie, která však možná nikdy nepřinese ty pohádkové finanční zisky, které si od toho drtivá většina investorů slibuje. A to je nejmenší část problémů s ní spojených. Nicméně někteří na tom přeci jen vydělají už dnes. A to jsou hlavně výrobci výkonného výpočetního HW, tedy NVIDIA a AMD apod.
Pro mnohé je překvapivé, jak je mezi nimi na tomto poli situace rychle vyrovnává. NVIDIA přitom měla velký náskok, a rozhodně si na nezájem o jeho H100 a další výpočetní GPU řešení, nemůže stěžovat. Nicméně současně se v praxi ukazují některé limitace, které NVIDIA řešení má, zejména pokud jde o univerzálnost a celkovou funkčnost platformy. Současně se ukazuje, že ne všechny věci jsou v praxi reálně tak, jak NVIDIA tvrdila ve svých materiálech, že jsou. Zejména výkon je v mnoha praktických případech výrazně nižší a energetická efektivita podstatně horší, než co NV ve svých přehnaných grafech slibuje. Poněkud brzdou pro NVIDIA jsou také výrobní limitace, kdy sice přehodila maximum produkce z herních GPU u TSMC na výrobu H100 a dalších výpočetních GPU řešení, ovšem s ohledem na množství křemíku, které jedno takové potřebuje proti klasickým menším GPU, to poptávce stejně úplně nestačí. NVIDIA tak má nyní hodně dlouhé dodací lhůty a čekat musí i řada velkých firem. V neposlední řadě se však prostě objevují problémy s energetickými nároky a podstatně nižší efektivitou i výkonem NVIDIA H100 v praktických situacích, které nejsou prostě těmi vybranými nejlepšími PR případy, jež NV dává do svých grafů a prezentací. V praxi to „prostě nefunguje“ tak, jak NV růžově maluje a firmy s tím mají hodně problémy. Dokonce takového rázu, že zcela mění plány a místo NV použijí hardware od AMD.
To je voda na mlýn AMD, protože vedle NVIDIA je AMD jedinou firmou, která má TOP výkonné výpočetní AI GPU řešení. Dokonce v mnoha věcech ještě výkonnější, a především díky čipletovému designu o poznání efektivnější výrobně a často i provozně. Výhodou AMD je také fakt, že je má univerzální. A především, proti NVIDIA je také výrobcem komplexní a kompletní serverové platformy a řešení na míru. To je něco, co NV úplně nabídnout nedokáže, má jen své specializované ale omezené ARM procesory, ovšem nemá výkonná x86 řešení, kde musí spoléhat buď na AMD, nebo dnes nabízí aktuální H100 s naprosto nekonkurenceschopnou Intel SAPPHIRE RAPIDS platformou (vůči AMD EPYC). I proto mnozí zákazníci, kteří původně chtěli NVIDIA H100 řešení, se rozhodli z postavit své velké AI systémy na AMD. A nejde o žádné malé ryby.
Po AMD nově sáhlo ORACLE, které pozastavilo plán pořídit NVIDIA H100. Firma má údajně některé z těch výše zmiňovaných problémů s NVIDIA H100 a podle všeho není sama. Nespokojenost a výhrady k NVIDIA H100 v praxi se objevují i u dalších firem, například Microsoft a AMAZON. Obě firmy také údajně změnili plán a místo NVIDIA použijí AMD MI300X. Zajímavá je také zpráva, že i IBM chce použít nově řadu AMD technologií (zejména ty od XILINX). Zkrátka AMD se sázka na komplexní výpočetní platformu opravdu vyplácí.
Doufáme, že neobětuje produkci herních GPU či procesorů kvůli maximalizaci produkce těch velkých ale výnosných MI řešení. Ale vypadá to, že to nemá v plánu, byť nějaké změny v rozložení některých produktů budou. Každopádně jakkoliv AMD vidí pochopitelně obří příležitost na poli AI a spolu s tím také serverech, firma zdůrazňuje že nadále počítá i s PC a herními produkty, takže se prý nemáme obávat. Samozřejmě ji pomáhá to nadšení a zájem o AI, a docela vyšlo načasování, kdy dokončila a začíná dodávat právě Mi300 sérii produktů. Vypadá to tedy, že má vystaráno na další kvartály.
- NVIDIA má okamžitý BAN vývozu do Číny!
Vystaráno má i NVIDIA, ale nakonec o něco méně, než si myslela. Firma totiž přichází o svůj nejdůležitější trh, tedy Čínu a dalších 46 nepřátelských zemí. USA totiž s okamžitou platností zakázali vývoz výkonných A100, A800, H100, H800. A dokonce má zákaz i RTX 4090, ale ta až od 16.11, takže NV nyní posílá do Číny co jen může, než to začne platit. Čína přitom brala všechna tahle řešení od americké NVIDIA po kontejnerech, a přeplácela právě i americké firmy. Pochopitelně NVIDIA a její šéf se tomu nebránili, ale americká vláda a další západní státy v tom vidí zjevná bezpečnostní rizika, kdy Čína a její partneři jako Russko a další země, se nijak netají zájmem zničit západní svobody a demokracie a prosadit své totalitní fungování jakkoliv to bude možné. A ovládnutí klíčových technologií, které ještě neovládají, tedy výroba pokročilých čipů a AI, je pro ně velmi důležité. Speciálně pro vývoj nových raket, dronů a dalších zbraňových systémů.
Samozřejmě zákaz se týká nejen NVIDIA produktů, ale těch se v tuto chvíli dotkne především. Tím spíše když některé z nich navrhla NVIDIA přímo na míru pro Čínské komunisty a státní aparát, ve snaze obejít starší obchodní embarga. Vláda USA (a je jedno kdo bude u moci) a další západní vlády však dávají najevo, že hodlají ta embarga zpřísňovat a fakticky konečně i vymáhat, protože jejich nedodržování výrazně prohlubuje současné krize. Samozřejmě z embarga mají radost mnohé technologické firmy na západě, které Čína v dodávkách přeplácela a přesouvalo se tam i know how a peníze. Nyní se může situace stabilizovat. Radost z toho ale nemá NVIDIA, která přišla o významného, a hlavně nejlépe platícího zákazníka. A ačkoliv lobuje u zákonodárců, jak může, naráží ke svému překvapení v USA na zeď. A to navíc nyní vládne demokratická strana, která podle některých oponentů, je „pročínská“, což zjevně není pravda. Celkově se v praxi republikánští politici na embargu do Číny vzácně s většinou demokratů shodnou, dokonce by chtěli věci ještě zpřísnit. Takže NVIDIA i další firmy, které by chtěli na špičkových technologiích a jejich prodeji do Číny vydělávat, pravděpodobně mají a budou mít smůlu. A z dobrého důvodu.
Každopádně je to příležitost pro svobodný západní i východní svět, nespoléhat na nevyzpytatelné totalitní státy jen proto, že se to finančně všem vyplatilo. Není sporu o tom, že IT technologie a AI budou hrát klíčovou roli v nadcházejících nevyhnutelných velkých válečných konfliktech ve válce o uspořádání světa. A dost možná už ta velká válka začala, jen si to mnozí odmítají přiznat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|