Strana 2 z 3
NVIDIA GPP je už podepsaná a v chodu a ovlivňuje věci již nyní. Jediný, kdo z ní bude těžit, je NVIDIA, všechny ostatní dohoda ovlivní negativně, firmy i zákazníky. To je ovšem celá její pointa.
- ASUS, Gigabyte i MSI jsou členy GPP – co s tím?
Když se oficiálně zeptáte ASUS, MSI a Gigabyte na GPP a o tom co vlastně znamená, zda budou nadále ROG/AORUS/GAMING X Radeon, odpovědí je trapné mlčení. Ani jedna z nich z toho není nadšena a nemá důvod být. Poškozuje je to v mnoha směrech. Nová dohoda nepřináší žádné pozitivum a žádnou novou věc, kterou by před tím v rámci spolupráce s NV neměly. Pokud by na podmínky nějaká z nich nepřistoupila, přišla by reálně o možnost konkurenceschopnosti na poli GTX grafik a zcela jistě by přišla i o dodávky GPU. NVIDIA by ji prostě odřízla. Podepsání dohody, která zjevně zneužívá dominantní postavení a téměř jistě porušuje zákon, je však také problém. A proto se o ní výrobci nechtějí bavit. Jejím podepsáním se totiž prakticky podílí na zneužívání dominantní pozice. Někteří se chtějí zpětně bránit, ale to samo je také problémem ve vztahu k NVIDIA, které jsou zkrátka nyní vydány na milost.
ASUS, Gigabyte a MSI mají dnes minimálně 75% produkce svých GPU a PC řešení s neintegrovanou grafikou založenu na NVIDIA produktech. Jinými slovy, jsou na ní zcela závislé, a to je jejich zneužitelná slabina. Všechny tři si uvědomují, že je NVIDIA v podstatě vydírá, ale hlavně, že si za celou situaci mohou sami. Nikdy neměly připustit, aby společnost jako NVIDIA, obsadila tak velkou část trhu. Jenže do této doby, to byl pro ně dobrý business, z hlediska finančních aspektů je prostě spolupráce s NVIDIA výhodnější než s AMD. NVIDIA vždy investovala více do marketingu a podpory GTX grafik, než AMD do Radeonů, které vždy měly výhodu lepšího poměru cena-výkon. Pro výrobce byly však pro zákazníky méně výhodné NVIDIA karty výhodnější z hlediska vyšších marží pro ně. A tak se všichni v uplynulých letech soustředili na NVIDIA grafiky bez ohledu na to, že často byly AMD Radeon modely pro zákazníky výhodnější a často byly i lepšími grafikami. ASUS, Gigabyte a MSI však mají logicky zájem vycházet dobře s NV i AMD, jenže GPP je nutí udělat z AMD grafik v podstatě zboží druhé kategorie, protože své nejlepší značky (ROG, AORUS, Gaming X) budou téměř jistě muset udělat exkluzivní pro NVIDIA. Samozřejmě že se to nelíbí AMD, a že se to nelíbí zákazníkům a samozřejmě že s tím mohou mít problémy v případném vyšetřování o zneužití dominantního postavení.
Jenže nemají nyní na výběr. NVIDIA je má totálně na vodítku, nemohou jí říci ne, musí skákat, jak NVIDIA píská a mohou si za to samy. Ano, zákazníci jsou ti, kteří rozhodují svým nakupováním, ale prodeje odpovídají nabídce. Je nezpochybnitelným faktem, že v posledních letech ASUS, Gigabyte i MSI nabízely mnohem více grafik a počítačů s GTX než Radeony, takže co měli zákazníci asi nakupovat?! Kdyby byla nabídka a propagace vyrovnanější, prodeje by tomu 100% odpovídaly. Podívejte se na nabídku hotových počítačů těchto výrobců mobilních i desktopových, jaký byl a je poměr mezi GTX a Radeon verzemi? Atd. někteří výrobci, jako MSI, se vymlouvají na zákazníky a jejich výběr, přitom to je jejich nabídka, jež určuje možnosti výběru pro zákazníka a která v posledních letech umožnila vytvoření takového nepoměru mezi AMD a NV na grafickém trhu. A bude hůře.
Jedním z problémů, které máme, je nedostatečná prezentace a marketingová podpora RADEON grafik, kdy NVIDIA má zkrátka mnohem větší podíl, mnohem větší zdroje a viditelnost na trhu. Nová GPP dohoda věci ještě podstatně zhorší. Vlastní peníze ASUSu, GIGABYTE a MSI budou ještě více propagovat NVIDIA produkty než doposud, protože prostě musí. Své nejcennější a nejpropagovanější značky ROG, AORUS či Gaming X samozřejmě nechají svým nyní nejprodávanějším produktům, a to jsou ty s GTX. Tam půjde většina jejich peněz. Všichni tři výrobci (MSI asi nejméně) mají ale zájem nadále vyrábět i Radeon edice, pro ty ale budou muset vymyslet (a mám potvrzeno, že vymýšlejí) nové názvy. Problém je, že zdaleka nebudou mít takové marketingové pokrytí, jako ROG, AURUS či GAMING X značky GTX. Budou v podstatě neviditelné, což jim bude ubližovat, bude to ubližovat zákazníkům, kteří budou mít hroší výběr a bude to ubližovat i výrobcům, kteří budou mít vyšší náklady díky tomu, že budou muset propagovat dvě své značky a jednu budou evidentně preferovat. A kdo to všechno zaplatí? Zákazníci. Kdo na tom všem zmatku vydělá? Hádejte …
Ze společnosti ASUS mě bohužel nebyl nikdo schopen sdělit, co bude s jejich Radeon grafikami. Jsem si však téměř jist, že už nebude možné označení Radeon ROG. Neříkám že 100%, protože prostě nevím (ví to jen ASUS a ten to nechce komentovat). Tahle nekomunikace mě velmi vadí. Jediné, co je jisté, že nějaké změny budou. Ve hře je dokonce i možnost, že ASUS vzdá výrobu Radeon karet úplně a převede ji do ASRocku. Ač je to konkurence, vlastníci ASUS a ASRock jsou z větší části stejní lidé, ti lidé, kteří dohodu NVIDIA GPP museli posvětit. V současné době víme, že ASRock vstupuje na grafický trh s RADEON modely, ale nevíme, zda ASUS skutečně končí s RADEON modely. Co jsem se doslechl ale nemám potvrzeno dalším zdrojem, ASUS má zájem dále Radeon vyrábět, ovšem vymýšlí, jak dál, protože AMD se nelíbí jeho dohoda s NV (ASUSu koneckonců také ne). Aktuálně se prý pracuje na novém jménu pro ASUS Radeon karty. Bohužel do té doby, než se ASUS vyjádří oficiálně nemohu nabídnout kompletní vysvětlení.
- Gigabyte AORUS Radeon nebudou …
Gigabyte má ze všech tří výrobců asi největší zájem na dalším pokračování svých Radeon grafik. Ač jí hodně vadí fakt, že AORUS nebude moci nejspíše pro Radeon karty používat (hlavně proto, že ji NV v podstatě diktuje, co smí se svou vlastní značkou dělat). Až takový problém to není, protože AORUS je poměrně mladá, a ještě ne tak zažitá značka tak, jak ji GB dnes používá, kdy ASUS se svým letitým a zavedeným ROG má mnohem větší problém v tomto směru. Gigabyte však také na přímé dotazy ohledně GPP nereaguje.
Jedinou nápovědou byl fakt, že nový Gaming Box s Radeon RX 580 kartou, označený jako Gaming, nemá označení AORUS, přestože jej GTX verze mají. Německé zastoupení Gigabyte porušilo mlčení, když se velmi hloupě vyjádřilo na dotaz, proč se nejmenuje AORUS tak, že prý tento produkt není určený pro hráče. Vysvětlení samozřejmě zvedlo ze židle všechny, protože v názvu produktu je „GAMING“, takže jak to není pro hráče? Navíc RX 580 AORUS grafika existuje (mám ji dokonce u sebe). Celá věc prostě názorně ukazuje, jak mají výrobci problém s tím, vysvětlit zákazníkům, že NVIDIA si vydupala něco, z čeho nemají radost, co výrobce i zákazníky poškozuje a, co zároveň nesmí komentovat. Neexistuje přitom žádný jiný rozumný důvod, proč se ten externí Gaming Box s GAMING v názvu nejmenuje AORUS RX 580 jako GTX verze, než vliv GPP. V tuto chvíli tak vše nasvědčuje tomu, že Gigabyte bude pokračovat s výrobou Radeon karet, ale nebudou moci mít označení AORUS, ale aby si s AMD zachovalo dobré vztahy, vytvoří pro ni údajně novou řadu (opět nemám zatím potvrzeno oficiálně).
Největší otazníky visí nad MSI a výrobou Radeon grafik. Faktem je, že tahle společnost měla poměrně malé dodávky AMD čipů a nereferenční RX VEGA edici s pořádným chlazením nemá dokonce vůbec v nabídce. MSI si také počíná nyní nejagresivněji proti AMD, dokonce jednomu z jejich zástupců ulétlo vyjádření ohledně toho, že AMD grafiky jsou prakticky druhořadé. Firma se za to již omluvila a celé vyjádření z twitteru vymazala. Zachyceno však bylo.
MSI je ale nejmenší ze všech tří hlavně dotčených výrobců a hodně si uvědomuje svoji zranitelnost a totální závislost na náladě NVIDIA. Řadě lidí uvnitř a kolem MSI vadí, do jaké pozice se vmanévrovala, že svou nabídkou produktů umožnila NVIDIA dosáhnout své dominantní pozice a zároveň v současnosti MSI prostě stojí a padá s NVIDIA. To není dobrá pozice pro teoreticky nezávislého výrobce. Jenže firma prostě nyní nemá na výběr. Nepodepsat dohodu s NV by se v podstatě rovnalo konci MSI. V případě MSI a jejích produktů je minimálně z 90% závislá na dodávkách a spolupráci s NVIDIA a nemůže si jakkoliv NV naštvat. A tak v podstatě MSI udělá a podepíše cokoliv s čím NV přijde. Z oficiálních stránek msi.com tak už zmizely všechny zmínky o Radeon Gaming X kartách (Radeon RX 580 GAMING X od MSI tak oficiálně neexistuje, pokud jej tak někdo máte doma, jako byste tuhle kartu neměli) a firma zatím nejhorlivěji naplňuje GPP.
Jenže ono se to moc nelíbí AMD a další spolupráce mezi těmito firmami je prý dost otázkou. MSI přitom jde nejen o grafiky, ale také o základní desky, což by ji hodně bolelo. Bohužel stejně jako u ostatních, MSI nic komentovat nechce. Její pozice je v této situaci dost mizerná a reálně hrozí, že s ní AMD ukončí spolupráci minimálně ohledně GPU. Ostatně spekuluje se o tom, že začátek výroby grafik ASRock nesouvisí s ASUSem, ale právě s MSI, kdy AMD ukončí spolupráci s MSI a její část GPU dá právě ASRocku. Pro AMD to teoreticky v podstatě znamená zlepšení pozice, kdy obě firmy jsou podobně tržně významné, obě dělají desky a ASRock na rozdíl od MSI nebude mít Radeon karty za druhořadé. V tuto chvíli ale říkám, že je to opět nepotvrzené, nemám bohužel jak to nezávisle oficiálně ověřit přímo od MSI, na toto téma se prostě vytrvale mlčí (i proto, že jde o dohody na nejvyšších místech a stále jsou v běhu jednání). Je to ale možný scénář dalšího vývoje. Doufám, že se k tomu MSI vyjádří brzy …
BTW: rád bych na tomto místě řekl, že z problémů s komunikací o GPP tématu opravdu neobviňuji ASUS, Gigabyte a MSI a rozhodně ne konkrétně lidi, se kterými běžně komunikujeme, kteří nás podporují a se kterými jinak běžně jsme v kontaktu a normálně komunikujeme. Tito lidé ve své pozici prostě většinou neví o nic víc, než víme ostatní, a pokud někteří vědí o něco málo více, tak nesmí o ničem mluvit. Je to frustrující pro nás pro všechny a nejspíše tak přijdeme až k hotovému, kdy se objeví na trhu nové produkty apod. O podrobnostech GPP se nejspíše nikdy nedozvíme … Chápu to, rozumím tomu, ale to neznamená, že s tím souhlasím a že je to dobře. Nejhorší je ale mlčet, když se dějí špatné věci ....
|