Strana 3 z 3
- Referenční chlazení v hlavní roli
Referenční chlazení se AMD u R9 290/290X rozhodně nepovedlo, ale není o moc horší, než to na GTX 600/700 modelech (ty mají pasivní část chladiče mohutnější), což samozřejmě dává smysl, kdy konstrukčně jsou shodná a chladit musí stejně topivé a žravé karty. Pravdou je a už jsem to říkal několikrát, ono vlastně úplně stačí. Ale nesmíte po něm chtít, aby bylo tiché. Zvládá kartu docela dobře chladit a provozovat i na těch 1GHz a odvádí vzduch hned z bedny ven. Prostě jako chladič je funkční a pokud AMD tvrdí, že teplota kolem 90°C je u R9 290/290X OK, tak to jako výrobce čipu musí vědět. No jo ....
... ale jako uživatelé jsme zvyklí na velká, výkonná a tichá nereferenční chlazení! A to je ten problém. Prostě víme, že je možné dnes i takto výkonnou a žravou grafiku chladit tiše. Takže je jasné, že referenční chladič na R9 290/290X bude terčem kritiky a AMD s tím muselo počítat. A protože z nějakého důvodu nechce návrh svého referenčního chladiče měnit, tak aby trochu zmírnila kritiku, udělala u R9 290X ten SILENT mód, který otáčky chladiče omezí na zhruba 40%, což ale samozřejmě sníží výkon a karta tak kvůli tomu sníží takty na ty hodnoty 750 - 850MHz, čemuž odpovídá výkon běžně i o 20% nižší, než R9 290X s uvedený 1GHz běžně má. To vše je proto, aby byl chladič tišší.
Podle nás je to celé kravina. Jednak proto, že hlučná je ta karta jen pod zátěží, což je obyčejně při hraní her, kdy máme stejně reproduktory nebo sluchátka, takže hluk od grafiky nevnímáme a spíše oceníme ten výkon karty než nižší hlučnost. No a hlavně kdyby AMD zapracovalo na tom referenčním chlazení, nebo ještě lépe, kdyby umožnilo včas vydat výrobcům grafik jejich nereferenční chladiče (Sapphire Vapor-X, ASUS DirectCUII, MSI TwinFrozr, Gigabyte WindForce), žádný SILENT mód by se nekonal, karty by všechny běhaly pořád v zátěži na 1GHz (OC verze i rychleji), všechno stabilně, tiše a nebyl nikde žádný problém. Výkon R9 290X by byl dokonce ještě o pár % lepší než dnes v recenzích je, protože reference i v UBER mode lehce kolísá od 970-1000MHz, zatímco když na ní plácnete pořádné chlazení nic nekolísá a běhá to pořád na 1000MHz.
Současným stavem, kdy s tím AMD navíc ještě hýbe ovladači, si rozhodně škodí. Zatímco NV dokázala stejně fungující a vlastně stejně problémovou věc z hlediska rozptylu měření a rozdílu mezi kusy grafik i výkonu v rozdílných podmínkách a stejně hlučná (ve srovnání s nereferencemi) referenční chlazení prodat marketingově tak, že je to prý vlastně bonus, AMD to evidentně nedokázalo. Ačkoliv AMD popravdě uvádí frekvenci na které karta může maximálně běžet s odpovídajícím výkonem a každý kus ji skutečně zvládne, což konkurence, protože ví, že ne každý kus těch 1007MHz (příklad GTX 780) s tím referenčním chlazením zaručeně dá, neuvádí. Přitom jde prostě o stejnou věc dynamické změny taktů (výkonu) v závislosti na teplotě a tedy výkonu chlazení, tím spíše mě zaráží, že to někoho ještě překvapí.
Samozřejmě je tu i další aspekt. Současný stav umožňuje některým cíleně manipulovat "recenze". U GTX 700 grafik někteří testují karty v chladnějším stavu v krátkých intervalech, aby dosáhli co nejlepšího výkonu (který mít ale doma v běžném stavu nikdy nebudete) ti samí "lidé" teď mohou využít toho, že si vezmou R9 290X, pěkně vypnou chlazení ve skříni, zapnou SILENT režim, zapomenou na UBER režim a skutečný takt R9 290X a hele, vždyť ta R9 290X nemá žádný výkon a stěží stačí na R9 280X nebo GTX 770 ;). A senzace je na světě. Zkrátka pozor na některé recenze a recenzenty, i když je myslím jasné, komu dnes můžete důvěřovat. Naše testy jsou průkazné, sami víte a mnozí jste si ověřili, že námi naměřené hodnoty FPS odpovídají tomu, co dokážete naměřit doma ve stejném nastavení hry, takže víte, že vám nevěšíme bulíky na nos a nikomu nenadržujeme. Dokonce vidíte, že GTX 600/700 grafikám s boostem trochu vylepšujeme výkon tím, že testujeme v kvalitně chlazené skříni a prostředí, ale stejné prostředí mají i Radeony, takže si opravdu nikdo nemá nač stěžovat a všichni mají stejné podmínky - ostatně o to nám jde, zjistit, který HW je prostě nejlepší bez ohledu na to, co říká marketing.
Sranda je, že tyhle testy nemají moc smysl ... AMD totiž aktuálně vydalo další beta driver (9.2) pro grafiky, který opět trochu upravuje otáčky u všech R9 290/290X grafik v režimu Silent! Takže nyní jsou s Catalyst 13.11 v9.2 ty výkyvy výkonu mnohem menší u všech modelů, než když jsme to tady testovali se starším BETA8. To znamená i vyšší výkon, ale i hlučnost pro všechny.
Prodejní verze R9 290X jsou úplně stejné jako testovací vzorky AMD, rozdíl je jen v nastavení SILENT režimu, kdy někteří výrobci chtěli mít karty asi ještě tišší, takže otáčky omezili ještě více )čímž ale také snížili hlučnost, výkon i spotřebu). Silent režim ale považujeme za nešťastný a hlavně úplně zbytečný.
V UBER režimu (chladič na cca 55%) mají karty z prodeje zcela stejný výkon jako testovací vzroky a jsme toho názoru, že žádný jiný režim, než ten UBER, nemá vůbec smysl řešit. Radeon R9 290X/290 z obchodu má za stejných podmínek stejný výkon jako Radeon R9 290X/290 v testech. Rozdíly jsou dány jinými věcmi, které může každý výrobce karty i AMD samo ovlivnit dodatečně ovladači, či BIOSem a samozřejmě obojí může udělat i sám uživatel. Je ale důležité, že opravdu všechny R9 290/290X mají za stejných podmínek stejný výkon, žádné výběrové kusy nejsou!
Další důležitá věc, která z toho všeho vyplývá je, že jak u R9 290, tak u R9 290X se celá tahle záležitost s kolísáním výkonu díky sníženým taktům na základně snížených otáček referenčního chlazení kvůli hlučnosti, vyřeší velmi brzy sama - nereferenční chlazení jsou tichá, karta vždy jede naplno s uváděným maximálními takty a tomu odpovídajícím výkonem, tedy ještě lepším než v současnosti všechny recenze referenčních R9 290 a R9 290X uvádějí!
Jestli si chcete ten skutečný výkon R9 290 a R9 290X vychutnávat už dnes tiše, stačí na kartu osadit buď některý z vodních bloků a chladit to vodou, nebo si s trochou umu pohrát s Arctic Cooling Accelero Xtreme III, který za 1700 korun je v podstatě to, co dostaneme později na nereferenčních kartách = problém kolísání výkonu vyřešen.
PS: Nereferenční R9 290/290X dorazí na trh na přelomu listopadu a prosince s tím, že v polovině prosince už by měly být v obchodech od každého výrobce nějaké modely. Každopádně bychom doporučovali AMD zrušit ten SILENT mód, ponechat jen UBER a dát lepší chladič. Vydat třeba novou referenční R9 290X s mnohem lepším chladičem a takty posunutými na 1050/6000MHz a bylo by vše vyřešeno ... uvidíme, jak to bude. Času do nástupu nějaké další generace je hromada ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|