Ne každá základní deska a platforma má 100% podporu PCIe 3.0. Je to ovšem problém?
Rozhranní PCIe je tu s námi už pěkných pár let. Většina jej zná hlavně ve formě slotu PCIe x16, tedy slotu pro grafické karty, které před lety nahradil starší AGP. V současné době je mezi námi toto rozhraní už ve své třetí generaci, vždy ovšem kompatibilní s předchůdci, což je u tohoto standardu vyžadováno.
PCIe 3.0 se poprvé v plné funkčnosti a podpory ze strany nějaké platformy, objevilo na platformě Intel X79 v kombinaci s procesory Sandy Bridge-E. Od té doby se rozšiřuje i do dalších platforem. Otázkou je, zejména pro uživatele, kteří třeba vlastní základní desku "jen s PCIe 2.0" a chtějí si pořídit novou grafickou kartu, která již je formátu PCIe 3.0, zda je PCIe 2.0 omezením a PCIe 3.0 velkou výhodou.
Na papíře, srovnáme-li parametrové možnosti, co se přenosových rychlostí týká, je PCIe 3.0 jasným vítězem. Jak je to ale v reálném světě?
- PCIe 3.0 vs 2.0 v testech
Server Computerbase neváhal a otestoval výkon současných top jednojádrových herních grafik GTX 680 a o 10% výkonnější HD 7970. A na co přišel?
V herních testech ať už s vyhlazováním nebo bez něj, nejsou mezi PCIe 2.0 a 3.0 nějaké významné rozdíly. Přesto čím výkonnější grafika, tím se zdá výhoda PCIe 3.0 větší. Ačkoliv rozdíly výkonu jsou jen kolem 1% a v běžné herní praxi tedy nerozeznatelné.
Kupodivu ani ve výpočetních testech nejsou rozdíly ve většině nějak zásadně postřehnutelné. Až na pár výjimek hlavně pod OpenCL aplikacemi, kde se PCIe 3.0 ukáže o pár % lepší.
Je škoda, že ComputerBase neotestoval také duální grafiky, kde by se slot PCIe 3.0 možná měl šanci ukázat. Testy samotných dvou grafik každé ve svém slotu není nějak zajímavý. Ale určitě by nás zajímalo, jaký je třeba rozdíl mezi ASUS ARES2 (Dual HD 7970 GHZ) umístěném v PCIe 2.0 proti PCIe 3.0. Pokud tedy nějaký bude. Podle mě tam by to už nějaké to procento navíc být mohlo.
Jak je tedy z testů více než patrné, v současné době nemusíte to, jestli svou grafiku osadíte do PCIe 2.0 nebo PCIe 3.0 vůbec řešit. Výkonový rozdíl v herním nasazení, byť jen měřitelný, je sotva patrný. Běžným okem v praxi zcela neznatelný. Trochu více je už ale poznat ve výpočetním nasazení, zejména pod OpenCL, kde tu a tam pár % výkonu navíc PCIe 3.0 přinese.
Každopádně pokud se rozhodujete, zda s novou grafikou koupit i novou PCIe 3.0 desku místo vaší PCI2.0, tak máte jasno. Ne všechny platformy dnes mají nativní PCIe 3.0 podporu, ale jak vidíte, není to stále žádný problém. Odhaduji, že tento stav se postupně změní a během roku 2014 budou mít všechny v té době aktuální platformy nativní PCIe 3.0 podporu. Pokud vás zajímá, jak dlouhou zde s námi formát PCIe 3.0 bude, tak vám můžeme říci, že ještě dlouho. Až někdy na přelomu let 2015/2016 se prý chystá finální specifikace nástupce v podobě PCIe 4.0. Rychlost by měla být opět dvojnásobná, tedy z 32 GB/s se dostaneme na 64GB/s a zpětná kompatibilita opět bude zaručena.
Zdroj: Computerbase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|