Zbrusu novou grafickou kartou na trhu je levný a úsporný Radeon RX 550 (a RX 540). Testujeme ji …
Spolu s vylepšenými Radeon RX 580 a RX 570, u kterých došlo hlavně ke zvýšení frekvencí a zároveň ke znatelnému snížení spotřeby všude mimo hry, následoval i RX 560, který proti RX 460 má plně aktivní jádro a už výhradně 4GB pamětí. Tyhle tři grafiky tak byly vylepšením již existujících POLARIS RX 400 grafik. V rámci RX 500 ale přichází na trh i úplná novinka.
- AMD Radeon RX 550 2GB (POLARIS 12)
Mainstreamové POLARIS 20 jádro (RX 570/580) a POLARIS 21 (RX 560) doplňuje třetí a nejmenší jádro POLARIS 12. Jádro je sice maličké (101mm2), ale pořád má 2,2 miliardy tranzistorů. Na trh jde s 512 jednotkami (polovina proti RX 560), má 16 ROPs a překvapivě 128-bit sběrnici.
Radeon RX 550 je nejvyšším modelem, ale existuje i nižší RX 540. Jádro také zamíří hlavně do mobilní oblasti. Na desktopové Radeon RX 550 je na trh se 2GB paměti. Takt jádra je 1100-1183MHz a tak paměti 7GHz. Karta by dokázala běhat i rychleji, ale AMD omezilo TDP na maximálně 50W, které ani karta ve stávající konfiguraci nedosahuje. Karta nemá a nepotřebuje přídavné napájení.
Nejlepší na ní je však fakt, že technologicky umí vše, co vyšší Radeon RX 500 modely, umí tedy akceleraci 4K videa, umí FreeSync(AdaptiveSync) a vše, co náleží k POLARIS sérii. Do redakce jsme dostali nereferenční MSI, který má symbolické přetaktování. Karta je v klasické velikosti ITX, nicméně na trhu už jsou i low profile varianty.
Musím říci, že testovat RX 550 je mnohem těžší než testovat ostatní běžně výkonné grafiky. Hlavně proto, že se do toho nikomu v redakci nechce. Všichni jsme zvyklí na výkon podstatě silnějších grafik. Nicméně protože víme, že spousta z vás je na podobný produkt hodně zvědavá, tak jsme slíbili, že ho prověříme.
Vzhledem k tomu že jde o levný low end, kterým AMD vlastně svou grafickou nabídku začíná a v současné době má za cíl i sloužit jako náhrada za integrované grafiky v procesorech, protože AMD nové APU vydá letos jen pro mobilní segment a desktop přijde na řadu až na přelomu roku, je to produkt poměrně důležitý. Tak důležitý, že i NVIDIA přichystala odpověď a novou GT 1030 s novým malým PASCAL GP108 jádrem. Nicméně stále neumí FreeSync AdaptiveSync standard, což začíná být vzhledem k rozšířenosti této technologie docela problém. Každopádně testujeme RX 550.
Samozřejmě ho postavíme proti low endovým grafikám, ale také proti integrovaným hlavně proti Intel grafikám v Core i5/i7 procesorech. Z hlediska výkonu není tahle karta žádným trhačem asfaltu, ale ani jím být nemá. Její výkon přesahuje výkon HD 7790 a GTX 750 i R7 260X. A překvapivě není zase o tolik slabší proti RX 460 (i když tady je samozřejmě každý FPS už hodně znát). Dá se na tom tedy stále i hrát řada her. Nicméně tahle karta je hlavně o „HTPC“.
Zde nabízí skvělou výbavu, moderní technologie a formáty, prostě všechno. AMD díky tomu, že u nově vylepšené architektury POLARIS podstatně zredukovala spotřebu v klidových stavech, přehrávání videa apod. dosahuje opravdu skvělé spotřeby. Zatím neprozradím vše, Řeknu jen tolik, že karta má oficiálně 50W TDP, ale ani v maximální zátěži jsme se nedostali přes 46W spotřeby. Ale pokud nebudete zrovna hrát hry, tak je ta spotřeba naprosto fantastická všude jinde. Přehrávání videa, akcelerace videa apod., práce na více monitorech, to se bavíme o spotřebě karty lehce přes 10W! V klidu pak je spotřeba na polovině této hodnoty. No a díky poměrně masivnímu provedení chlazení u testované MSI verze je karta naprosto tichá.
Musím říci, že pro HTPC nebo kancelář k novým RYZEN procesorům ideální karta, pokud vás herní výkon prostě nezajímá – za to umí vše ostatní, včetně podpory FreeSync/Adaptive sync, HDR, 4K+ atd. Jediný problém je zatím cena, kdy poněkud koliduje s doprodávanou RX 460, která je ovšem výkonnější (ale také o to méně úspornější). Podle mého by určitě mohla být ještě o něco levnější.
Více si o ní řekneme v recenzi, kterou pro vás připravujeme. Každopádně po několika letech tady máme nový moderní ultralow end a i když právě levné grafiky tohoto tipu jsou na velkém ústupu (a stojí za tím proč prodeje grafik jako celku klesaly), stále je to zajímavé zboží pro mnoho uživatelů, kterým nejde o herní výkon.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|