GTX 1650 SUPER v praxi – cena rozhodne v souboji s RX 5500!
Vzhledem k poněkud dost ořezanému jádru TU117 i sběrnici, je výkon poněkud rozkolísaný. V některých hrách dokáže překonat RX 580 v některých hrách se vyrovná jen RX 570. Obecně platí, novější, modernější a lépe optimalizované tituly, RX 580 má stále navrch, starší technologicky zaostalé hry, je to vyrovnané:
Celkový výkon se tedy pohybuje v průměru někde mezi RX 570 4GB a RX 580 8GB, což se dalo čekat. Spotřeba je samozřejmě velmi solidní. O poznání vyšší než u GTX 1650, ale samozřejmě nižší než u RX 570/580 a dokonce nižší než u GTX 1060 3/6GB, ke kterým má výkonem hodně blízko a většinou je o něco lepší.
Rozhodne cena!
NVIDIA se hodně zdráhá oficiálně říci, kolik GTX 1650 SUPER bude vlastně stát! S AMD hrají evidentně hru, kdy ani jeden nechce říci první, za kolik bude svého soupeře prodávat. NVIDIA ale přesně věděla, co musí z výkonového hlediska GTX 1650 SUPER nabídnout, aby stačila na RX 5500. S tím AMD nedělalo tajnosti a vypadá to, že RX 5500 nabídne výkon velice podobný (i když uvidíme, jak to bude vypadat v průměru v testech modernějších her). Rozdíl bude v malých jednotkách %, takže někdy RX 5500 bude lepší někdy bude lepší GTX 1650 SUPER. Z hlediska výkonu tedy velice srovnatelné a NV přijde i o tu velkou výhodu efektivity proti RX 570/580 modelům, protože RX 5500 je výrazně efektivnější.
V tuto chvíli to vypadá, že by GTX 1650 SUPER měla začínat na 160 dolarech (4300 korun vč. DPH). To je cena, za kterou se běžně prodává většina GTX 1650. Ty jsou tak pasé. Samozřejmě ty nereferenční edice, které se v recenzích běžně objevují, s většími chladiči, jsou dražší. Stojí běžně kolem 180 dolarů (5 tisíc korun), což už není taková hitparáda. S výkonem na úrovni 3 roky staré RX 580, ale s výrazně nižší spotřebou a srovnatelnou cenou má NVIDIA konečně kartu, která dokáže RX 580 regulérně na trhu překonat. AMD tak má nejvyšší čas s tím něco udělat a uvést modernější RX 5500 sérii.
U té víme, že nabídne tedy podobný výkon a také slušně nízkou spotřebu, co nevíme je, za kolik. NVIDIA ale zjevně nechce opakovat scénář RTX 2060 série vs RX 5700, kde cenově je jasně horší, takže raději nacenila GTX 1650 SUPER nezvykle agresivně. 160 dolarů je slušná cena, i když proti RX 570/580 nedokáže nabídnout lepší poměr cena/výkon. AMD tedy nemá moc prostoru, ale teď bych věřil, že se bude snažit nacpat RX 5500 do 149 dolarů. Uvidíme. Konečně ale funguje konkurence, NVIDIA se najednou snaží, což asi nebude náhoda. Je totiž pravda, že AMD posiluje a posilovat podílově bude a NVIDIA klesají celkové prodeje GPU. Zejména nová GTX 1600 série není moc povedená, mnozí zákazníci ani neví, že je nová, označení je divné a přínos výkonu proti staré generaci také neoslňuje. Ačkoliv stará GTX 1000 série zastarává velice rychle, s nástupem DX12 her, kdy DX12 PASCAL vlastně pořádně neumí, jde výkon těch karet hodně dolů a v novějších titulech už mají dost problémy.
Každopádně GTX 1650 SUPER bude proti AMD Radeon RX 5500 evidentně solidním soupeřem. Hned při vydání nepředražená NVIDIA karta? To je příjemná novinka :). Proč NVIDIA nechce, abychom ji pro vás otestovali, nevíme, pokud si tedy sama nemyslí, že stojí za houby a neměli byste jí kupovat. Těžko říci. Naší recenzi vám brzy nabídneme, bude spolu s dalšími novinkami z nižšího segmentu. Souhlasím ale, že pokud máte RX 570/580, tak ani RX 5500 ani GTX 1650 SUPER nejsou příliš zajímavé a za stejnou cenu žádný nárůst výkonu nečekejte. RX 570/580 se prostě moc moc povedly a jejich výroba dnes je extrémně levná a jednoduchá, a tak novější karty s novějšími dražšími technologiemi mají problémy nabídnout za stejnou cenu něco výrazně více než jen lepší efektivitu.
TAkže v podstatě je to náhrada za gtx 1060 s lepší multimediální výbavou. A to je fajn. Nemá smysl kupovat 1060 tky. Škoda jen těch 4 GB paměti 8GB by slušelo lépe jak pro multimediální funkce tak pro minimální dosažené 1 procento FPS. Ale pokud na multimediální výbavě někomu záleží tak dobrá karta.
Pro hry ano, pro videoeditaci ne. Absence CUDA, které používá i mnoho opensource projektů a o hodně větší spotřeba. Plus hrozná kvalita akcelerace VCE. Takže tahle nová katička je náhradou. Navíc jsem proti sobě stavěl karty jednoho výrobce.
Ale hráči mají jiné preference. Takže jasně že to byla 580 tka.
Recenzovanou kartu bych vzal jako druhou kartu do PC v roli videakcelerátoru. Právě pro projekty kterí vyžadují CUDA a akceleraci encodingu. Vedle hlavní Vegy frontier, která se v case většinu času jen fláká. Protože dostupne OPENCL akcelerované encodery prostě jen tak k dispozici nejsou. Tím nemyslím obvod VCE, Ale skutečně napsanou alikaci pro OPENCL, která možná někde za desetitisíce USD existuje, ale jen pro studia.
Překvapive exituje plno SW který je zdarma a open source, ale užívá CUDA nevím co je na tom špatného nebo dokonce urážejícího, když to nvidie povoluje použít jako komplexní řečení bez dalšího programovájí, pro vývojýře co se s tím nechce piplat docela jednoduché rozhodnutí.
Je to proto, že CUDA je velmi staré API, v praxi déle používané než OPENCL a opensource projekty jsou často vyvíjené velmi dlouho. Velmi často byla podpora OPENCL implementována až po letech nebo vůbec ne.
Je to fakt, s tím nic neuděláme. Prostě to tak historicky vzniklo. Stejně jako myslící zákazník si dnes koupí procesor od AMD, tak myslící zákazník, který se věnuje videu bude VELMI zvažovat kartu od NVIDIA kvůli podpoře jak OPENCL tak CUDA. Protože opravdu hodně kvalitní software, který je zdarma často s CUDA pracuje.
Navíc výběr bude jiný než u hráčů, často bude vhodnější levnější karta s poslední technologií videoobvodů nebo levnější QUADRO než nejdražší Ti verze.
Akcelerace videa u AMD sice fungují, pokud jejich podporu vývojáři dopíší do programu, ale výstupní kvalita je o level horší než u NVIDIE a ta zas o level horší než u x265/x264. Není třeba se přít. Odborných recenzí a příspěvků ve forech je spousta. Navíc jsem se už zmínil jinde i GTX 1060 3GB je při encodingu výrazně rychlejší než VEGA Frontier 16GB a to byla karta uváděna jako karta pro tvůrce. Karta to není špatná, ale je nedůstojné si něco nalhávat a zamlčovat. Každá z karet se hodí pro něco. Nic a nikdo není dokonalý pro všechny úlohy. Je třeba se orientovat nikoli podle značky, ale podle úlohy jakou budu zpracovávat, s jakým softwarem a potom k tomu koupit železo, které má nejlepší výsledky. Až AMD vydá karty s VCE, které bude o řád lepší než NVIDIA NVENC, nebo dokonce k čipu doprogramuje OPENCL nadstavbu, která bude akcelerovaná kartou a s videoobvodem spolupracovat tak, že výsledek bude srovnatelný s x265/x264 slibuji veřejně, že budu stát ve frontě na ni, klidně i přez noc.
Addmin: "protože CUDA není opensource a CUDA a NV jdou proti všemu, co opensource představuje na rozdíl od OpenCL apod.? Jen konstatuji ...."
Tak tady bych si tedy dovolil hluboce nesouhlasit, protože:
CUDA compilátor je zdarma přístupný od roku 2012 komukoliv kdo o něj má zájem. Jediný rozdíl mezi CUDA a open CL je že CUDa je starší a jede jen na nvdia kartách, to ale nemá s
pojmem open source vůbec nic společného.
... "kolega" evidentně nemyslel konkrétně AMD, ale Vám coby webu, který podle některých straní AMD (tímto se ho nezastávám, pouze vysvětluji zřejmě nepochopenou narážku).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!