Šílená spotřeba, malý generační nárůst skutečného výkonu a ceny mnohem vyšší, než NV uvádí!
Začněme dobrou zprávou. NVIDIA RTX 5090 32GB je novou nejvýkonnější „herní“ grafickou kartou na trhu. A minimálně do vydání nějakého nástupce RX 7900 XTX, tedy nových AMD Radeon s UDNA architekturou, což však bude někdy nejdříve v polovině roku 2026, jí na 100% a bezkonkurenčně zůstane. V tomto ohledu není o čem se bavit. A minimálně 1,5 roku tedy RTX 5090 na trůnu bude. A pokud tedy chcete to nejvýkonnější do svého herního PC, je RTX 5090 jediná volba. Jenže zde veškeré dobré zprávy kolem RTX 5090, jako produktu pro hráče, končí. Brutální kompromisy za ten její herní výkon jsou totiž minimálně stejně velké, jako výkon sám. A extrémně nechutně přehnaná a vysoká cena nových karet, je podle mého názoru vůbec ten nejmenší z problémů ….
- RTX 5090 je spíše RTX 4090 Ti než skutečná nová generace.
Mnozí recenzenti smutně podotýkají, že po více jak 2 letech čekání na novinku, si tahle karta bohužel technologicky i výkonem ani moc nezaslouží své nové generační označení. V podstatě je blíže tomu, že jde prostě o vylepšenou „RTX 4090“, kdy se mohla jmenovat třeba RTX 4090 Ti nebo RTX 4090 Ultra a plně by to odpovídalo. Architektura čipu je totiž v základu úplně stejná, čip je prostě jen větší s větším počtem jednotek, ale na stejné 4nm TSMC výrobě. Mezigeneračně se nezlepšila hustota tranzistorů a nenarostl výkon jednotek samotných, a dokonce i takty jsou také velmi podobné jako u předchůdce. Zkrátka tu prakticky nejsou žádná obvyklá generační vylepšení, které nová generace NVIDIA GPU normálně přináší. Tím spíše, když je mezi nimi více jak 2 roky odstupu. NVIDIA prostě pokračuje se stejnou technologií a architekturou, kterou vydala v roce 2022.
Karta má některé podstatně silnější parametry proti předchůdci. Jádro je fyzicky mnohem větší (744mm2), má 512-bit sběrnicí místo 384-bit, má 32GB paměti místo 24GB a ty jsou navíc mnohem rychlejší protože jde o GDDR7. Propustnost je tedy masivně vyšší. Nicméně narostla i spotřeba karty. FE edice NV má 575W vůči 450W u předchůdce, nereferenční modely, které budou ale ty skutečně běžně dostupné v obchodech, ovšem mají běžně 600W i více. Ve špičkách až 700W! Bohužel reálný generační výkonový posun za to není nijak zajímavý. Dokonce v mnoha případech vykazuje novinka horší efektivitu než právě RTX 4090, a přinejlepším je srovnatelná, což od zbrusu nové generace GPU, na kterou se čekalo více jak 2 roky, rozhodně nečekáte … tristní.
- Výkon je hluboko pod očekáváním a normálem,
který nové generace NV GPU přináší!
Více jak dva roky čekání na novinku od nejbohatší technologické společnosti světa a dominantního výrobce GPU s prakticky neomezeným rozpočtem, který „tiskne“ desítky miliardy dolarů čistého zisku. Zkrátka žádný výrobce GPU v historii neměl ani zdaleka nějak srovnatelné luxusní podmínky pro vytvoření produktu nové generace. A co je toho všeho výsledkem? Nejmenší generační posun v moderní historii TOP verzí NVIDIA karet!
Obvykle NVIDIA u TOP modelů navyšuje generačně reálný výkon o 60 až 80%. A tím výkon myslím skutečný rasterizační i výpočetní výkon GPU, ne „výkon“ skrze „násobič fake frames“. RTX 5090 je skutečně masivním zklamáním pro ty, kteří čekali obvyklých generačních +60%. Pro majitele 1440p monitorů je investice do této novinky monumentálním vyhozením peněz a naprostou ztrátou času, kdy proti RTX 4090 má o pouhých 16% více výkonu v rasterizaci, v RT dokonce jen o 9%! A v řadě her spíše méně:
Problémem je zkrátka bottleneck, a to i s nejlepším herním CPU na trhu jako je AMD Ryzen 9 9800X3D. Našlo se i pár nadšenců, co změřili výkon v 1080p a tady asi nikoho nepřekvapí, že v průměru je rozdíl mezi 4090 a 5090, naprosto zanedbatelný. Někdy dokonce žádný. Zkrátka pokud nemáme alespoň 4K monitor a lepší, a ten RYZEN 7000/9000X3D procesor k tomu, tak vás RTX 5090 nemusí vůbec zajímat. Není pro vás v praxi nijak využitelná jako produkt pro hráče, a nenabízí nic, co by byť jen vzdáleně odpovídalo její ceně a spotřebě.
Ve 4K rozlišení je to samozřejmě lepší. Zde je rozdíl už větší, ale stále mnohem nižší, než obvykle NVIDIA s novou generací svých TOP modelů přináší. Karta má nakonec zhruba o 24% vyšší skutečný rasterizační výkon, s RT dokonce jen o 22%. Problém je, že přitom žere o téměř 30% více a stojí o 25% více než předchozí RTX 4090. Takže kde je vlastně nějaký generační posun?! Ale dobře, +24% nad RTX 4090 je pořád něco a pořád je to s velkým náskokem nejvýkonnější herní grafika na trhu. A to by mnoha nadšencům jistě stačilo. Ovšem tuhle novou kartu v očích jakéhokoliv trochu rozumného uživatele/nadšence domácího PC, naprosto diskvalifikuje z výběru její spotřeba. Jde o neuvěřitelně nepraktický produkt …
- RTX 5090 není karta, je to průmyslový teplomet.
Peče komponenty v PC a uživatele v místnosti!
Udávaných 575W spotřeby je šílená hodnota pro herní grafiku. Ovšem i ta platí jen v nejlepším případě a jen pro NV FE edice. Nereferenční běžné nám dostupné edice RTX 5090 mají při srovnatelném, či maximálně o 2-3% vyšším výkonu než FE, spotřebu ještě vyšší. Obvykle 600W, některé edice dokonce bezmála 640W. A špičky se blíží 700W!!!
Všichni sice obdivujeme, že s touhle spotřebou jsou ty karty chlazením relativně tiché, až tedy na pískání cívek, což se asi dalo očekávat. Dokonce NVIDIA FE verze je překvapivě kompaktní, jenže to chlazení je nepraktické, kdy doslova peče procesor a komponenty uvnitř skříně obecně. Fyziku, kdy foukáte bezmála 600W tepla přímo na ně, jednoduše neokecáte. Představte si slabší fén, to je RTX 5090 a ten horký vzduch jde přímo na komponenty kolem a vám do místnosti. A není to jako fén, který použijete pár minut. Jede pořád a neustále při hraní her celé hodiny a hodiny. Dokonce ani v klidu není RTX 5090 moc úsporná, kdy žere kolem 40W, běžně přitom i výkonné karty jako RX 7900 XTX má necelých 20W a RTX 4090 lehce přes 20W.
Jinak NVIDIA FE verzi nemá vlastně smysl řešit. To je exkluzivní vyloženě jednotkově kusová záležitost a ve většina částech světa se vůbec v obchodech neprodávaná. Většina RTX 5090 karet jsou klasické nereference, a ty jsou doslova gigantické! Mnohem větší než nereference už tak obřích RTX 4090 předchůdců. Například ASUS a jeho nový ASTRAL má 3,8 slotu, měří bezmála 36cm na délku a váží skoro 3kg! A většina nereferencí konkurence je na tom velikostně dost podobně. Jsou relativně tiché, ale ne zcela tiché. Spotřeba navíc prostě běžně překračuje 600W.
A všechno tohle teplo pumpujete do PC a do místnosti. Cenu elektřiny neřešme, kdo na tuhle kartu má, má i ty „tisíce“ na její provoz, ale efektivní produkt to rozhodně není (a že má stejný nebo dokonce mírně horší efektivitu, než o dva roky starší předchůdce je dost alarmující). To teplo v běžném PC v běžně velké místnosti je však naprosto nepraktické a minimálně nepříjemně otravné. Bez větrání v zimě a klimatizace v létě se tohle nedá používat. Už 450W RTX 4090 byla pro normálního uživatele v normální místnosti nepoužitelná, 600+W RTX 5090 je ještě o poznání horší. A vůbec, že 600W herní grafika za 70 tisíc nedokáže rozjet všechny hry ve 4K naplno se 120FPS s RT a bez kompromisních DLSS a AI fake FPS asistentů?
600W herní grafická karta je jako produkt nepraktický nesmysl. Tečka. Nicméně pro profesionální použití s patřičně vybavenou místností, však jistě zaujme, protože 32GB GDDR7 paměti a ten výpočetní výkon k tomu, vám žádný podobný produkt na trhu nedá, speciálně „jen“ za tu cenu. Ano, pro určitou malou skupinu uživatelů je RTX 5090 vlastně docela „levná“. Ale jako herní grafická karta? Její cena je neuvěřitelně přehnaná a nejvíce mě vadí, že NVIDIA o ní klame a nemá ani dost elementární slušnosti říci, že běžné ceny budou výše. Sama uvádí 1999 dolarů oficiálně 59 999 korun vč. DPH, ovšem to není žádná doporučená cena, jak tuhle marketingovou částku ovšem prakticky všichni chápou. Tohle stojí v praxi jen NV FE varianta, kterou ovšem běžně nekoupíte. Edice karet, které v našich obchodech budou normálně nabízeny, jsou všechny od partnerů. A všechny stojí podstatně víc!!! Žádných 1999 dolarů. Taková běžná partnerská RTX 5090 karta podle mě ani neexistuje …
Nejlevnější edice například MSI VENTUS 3X, stojí oficiálně 2200 dolarů (64 tisíc korun), ASUS TUF je za 2449 dolarů (71 tisíc korun vč. DPH) a pokud chcete nějakou z těch lepších edic, tak třeba ten ASUS ROG ASTRAL má stát údajně 2799 dolarů … ano, 81 tisíc korun vč. DPH za herní grafickou kartu. Ale jak říkám, cenu za největší problém zdaleka nepovažuji. Tohle jsou prostě produkty pro lidi, co mají víc peněz než rozumu. A jde o kategorii: „pokud se musíte ptát, co to stojí, tak na to nemáte“. Nicméně vím z vlastní zkušenosti, že mnoho z těch, co by na ní měli, si ji prostě nepořídí, protože vědí, že 600W grafika v běžném PC v běžné místnosti je nepraktická blbost.
A sedět vedle teplometu, prostě nechcete. Už těch 450W u RTX 4090 byl nesmysl a velmi nepříjemná zkušenost. O to větší zklamání je, že RTX 5090 bez toho brutálního navýšení spotřeby na 600W, by vlastně žádný lepší výkon neměla! Celý její nárůst výkonu je dokonce v některých situacích menší než nárůst spotřeby. Pokud by se tedy NVIDIA snažila u RTX 5090 dodržet i těch stále nepříjemných, ale „jen“ 450W, nebyla by vlastně nová o více jak dva roky mladší RTX 5090 o nic výkonnější než parametrově podstatně slabší 4090. A to by byl teprve FAIL. Takhle se alespoň může pár rádoby nadšenců tvářit, že herní grafická karta se 600W je OK …
Zdroj: Computerbase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|