Nedávno se objevily RTX 6800/6900 s popraskanými čipy. Těžaři „omlazují“ grafiky „čištěním“.
Zvěrstvo jménem těžba digitálních měn ublížilo mnoha věcem. Dnes už se těžba přes běžná GPU nevyplácí a těžaři se tak snaží grafik zbavit. Nicméně těžba poškozuje grafické karty fyzicky a zanechává stopy. Trvalé zatížení si vybírá svou daň. Fyzicky zvýšená degradace čipů a obvodů. vizuálně například nápadné zažloutnutí čipů, nebo samozřejmě výrazné prachové znečištění, kdy jsou karty provozovány v různě vyhovujících podmínkách. Těžaři se snaží karty rozprodat anebo reklamovat, pokud to jde. Zkrátka v bazarech je dnes obrovské množství karet. Někteří se tak snaží, aby jejich karty logicky vypadaly co nejlépe. Pokud možno aby nenesly známky dlouhého používání na těžbu apod. Jak toho docílit?
Důkladným vyčištěním. Karty se tak kompletně demontují PCB a čipy se snaží zbavit nejen špíny, ale hlavně toho zažloutnutí a jiných projevů velkého tepelného zatížení. Chemicky, mechanicky či ultrazvukem se tak kompletně snaží PCB čistit, škrábou čipy a následně se na karty opětovně instalují chladiče atd.
Teoreticky, pokud se vše dobře odborně udělá, tak by funkčně měla karta být bez potíží. Samozřejmě to však bude vždy kus od kusu a nemáme žádnou jistotu, že to neodejde v krátké době. Prostě karty s nejasným původem jsou a budou potíží. Je tak problém, když se těžaři snaží „renovací“ zatajit původ karet, které jsou pak vyčištěné mnohdy nabízena jako zánovní a nikdy nepoužívané na těžbu.
Bohužel existuje také řada případů, kdy se renovace nepovede a má fatální důsledky. To je možná i případ nedávných několika desítek kusů Radeon RX 6800/6900 karet, které se objevily v jednom německém servisu a ukázaly se popraskané čipy. Okamžitě se objevily hloupé spekulace, že za to prý mohou ovladače AMD atd. Samozřejmě nemohou. Technik zkoumal všechny karty podrobněji a potvrdil i naši původní hypotézu, že všechny karty pocházely z jednoho zdroje a byly současně poškozeny špatnou manipulací ze strany původního majitele. Existuje také možnost, že karty mohly být poškozeny čištěním po použití pro těžbu a nesprávnou opětovnou montáží chladiče, kdy větší tlak na čipy, než je předepsaný, je prostě poškodí, protože křemík nemá žádnou pružnost.
Každopádně pozor na nápadně výhodné nabídky grafik, je téměř jisté, že byly používány k těžbě, což samo o sobě může mít negativní vliv na funkčnost, speciálně pokud se těžaři snažili nějakou pochybnou „renovací“ zahladit stopy po používání dané karty k těžbě. Zejména když se snažíte smontovat kartu dohromady, dá se udělat celkem snadno udělat chyba, která povede ke zničení grafiky v krátké době. Stačí to více utáhnout, než je zdrávo a menší náraz karty a čip praskne. Vliv na funkčnost má a může mít i snaha o očistit od zažloutnutí apod. Zkrátka je a bude to problém tyhle grafiky z těžby …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|