Další těžební horečka je definitivně za námi. Bazary se plní velkým počtem použitých karet.
Výrobci lhali sobě i ostatním o tom, jak moc velký vliv měli těžaři digitálních měn na prodeje grafických karet. Více než rok tvrdili, že vliv těžařů je velmi malý, když ve skutečnosti měli pravdu ti, kteří jsme tvrdili, že těžaři skupují minimálně 1/3 grafik a díky nim jsou ceny jaké jsou a abnormální poptávka převyšuje právě o to co skupují těžaři nabídku. Dnes přicházejí zprávy o tom, že v některých segmentech ty herní grafiky šly z více jak 70% těžařům na místo hráčům. Konec poptávky tak významně pocítí mnozí výrobci, speciálně NVIDIA, která už dostala i pokutu za to, že lhala investorům jak zásadní podíl mají prodeje těžařům u minulé krypto-horečky. U té končící lhala ještě mnohem více. Tedy že nárůst prodejů herních grafik v jejím případě nebyl daný vyšším zájmem hráčů, ale náhlým a nespolehlivým zájmem těžařů, na které se NV výrazně soustředila poslední rok.
Proč o tom mluvíme? Situace se pro výrobce karet ještě více komplikuje, když jejich nové karty musí soupeřit s bazarovými. Veškerá těžba digitálních měn se přestala vyplácet. Drsný propad všech hodnot „krypta“ v kombinaci s nárůstem cen energií a hrozícími regulačními zásahy, donutilo velkou část těžařů začít rozprodávat své vybavení, dokud má nějakou cenu. Po celém světě se tak v bazarech objevuje obrovské množství použitých karet, a to včetně nabídek na odběr většího množství najednou atd.
Nicméně zájem zdaleka tak velký není. A tak ceny stále klesají. Některé nabídky jsou atraktivní, ovšem mnozí varujeme před nákupem karet, které byly použity na těžbu. Zejména v Asii. Výrobci jako NVIDIA totiž chrlili jednoúčelové odpadky, které pořádně jako běžná grafická herní karta nemohou vlastně ani fungovat. Takže se objevují nabídky těchto karet, které jsou pastí na běžné zákazníky, kteří tomu moc nerozumí.
Větším problémem je také fakt, že mnoho grafik bylo silně a trvale zatěžováno, což má vliv na životnost a fungování. A mnohé karty mají potíže. Poškozené paměti jsou častý problém, kdy karta je tak nestabilní, a musíte hodně snížit takty a tím i výkon, nebo rovnou obcházet některé části paměťových bloků apod. Speciálně herní grafiky nejsou prostě dělané na náročný provoz 7/24/365 v plném zatížení, takže je to opravdu riziko.
Asi větší jistotu máte u prověřených větších bazarových prodejců a bazarech které poskytují nějakou záruku, tam se dá opravdu narazit na zajímavou nabídku. Takže opatrně. Ceny také rozhodně nejsou stále na dně. Ani u nových ani u bazarových karet. Všichni jen neochotně zlevňují, ale stále to klesá. Osobně bych nekoupil žádnou z těch použitých karet bez záruky za více, jak 30%, maximálně u zajímavějších edic 40% aktuální ceny nové karty. Doufejme, že těžební krypto-šílenství tedy skončilo (snad navždy) a tím pádem se můžeme těšit na dobré ceny a dostupnost i novinek pro nás hráče a návrat k normálu, byť samozřejmě půjde o značný pokles objemů prodaných karet a výrobci tak radost určitě nemají, protože i ceny i celkové zisky z karet tomu budou odpovídat. Akcionáři určitě nadšeni nebudou.
Tak co, dáte nějaké použité chudince šanci?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|