Nevypadá to, že by AMD mělo šanci kapacitně dohnat Intel, ale i tak rozšíří výrazně výrobu.
Společnosti TSMC a AMD spolupracují velmi úzce a nic se na tom nemění. AMD má díky tomu výhody u TSMC, nejen v optimalizacích výrobních procesů na míru, ale také v přednostním přístupu atd. Nicméně TSMC se podle průmyslových zdrojů rozhodlo definitivně dát prostor i NVIDIA a Intelu. A to nejen kvůli penězům, ale také kvůli geopolitickým zájmům.
Šéfové obou firem nicméně museli víceméně prosit o kapacity výroby, protože věci se vyvinuly tak, že bez TSMC se dnes jednoduše neobejdou (neobejde se bez nich nikdo, kdo chce na trhu mít špičkové produkty). NVIDIA potřebuje moderní výrobu TSMC, jelikož je lepší než ta od SAMSUNG, která pro velké náročné GPU není zdaleka tak dobrá (protože pro ně ani nebyla primárně vyvíjena). Intel pak potřebuje jakoukoliv moderní výrobu, protože sám takovou nemá a evidentně ještě dlouho mít nebude. Pro obě firmy je situace nepříjemná, protože nejen AMD, ale především ARM výrobci jako Apple jim díky technologickému náskoku TSMC výroby produktově unikají.
NVIDIA se s TSMC poněkud nepohodla při vyjednávání o 7nm, kdy šéf NVIDIA přecenil důležitost své firmy pro TSMC snažil se ji natlačit do pozice, aby mu dala výhodnější podmínky tím, že vyjednával i s konkurenčním SAMSUNG. Jenže TSMC ho k jeho velkému překvapení prostě ignorovala. Nikdy mu lepší podmínky nenabídla, a tak NVIDIA skončila jen se zlomkem 7nm kapacit, který by potřebovala a nyní touto výrobou u TSMC vyrábí pouze GA100 HPC. Všechny ostatní aktuální AMPERE GPU jsou vyráběny 8nm u SAMSUNG, který ale také nemá kam rozšířit kapacity výroby a jeho 5nm proces pro větší čipy má zpoždění a není tak vyspělý jako ten 5nm proces od TSMC. Šéf NVIDIA tak chtě nechtě musel jít k TSMC a musel zajistit kapacity výroby na 5nm stůj co stůj, jinak by jeho nová generace produktů měla hodně problémy. Samozřejmě tentokrát to je TSMC, které si mohlo nadiktovat podmínky.
A také si je nadiktovalo. TSMC má dávno rozebránu většinu současných i chystaných kapacit svými stávajícími partnery, zejména Apple AMD či MediaTek. Ti tak mají standardní podmínky, platí samozřejmě zálohy, ovšem zdaleka nejde o částky pokrývající celkové náklady apod. NVIDIA a Intel, kteří se chtějí na 5nm a 3nm kapacity nacpat, čímž tak uberou z možných kapacit, které by dále mohly být přiděleny stávajícím partnerům TSMC, jsou v jiné pozici. TSMC prý nakonec přidělí oběma firmám kapacity, ale chce je od nich zaplatit dopředu. Konkrétně NVIDIA tak prý za 5nm výrobu, která začne příští rok, musí už teď a v dalších měsících zaplatit několik miliard dolarů dopředu. Celkem prý téměř 7 miliard a to dříve, než dostane vyrobený jediný čip. Samozřejmě je to pro NV trochu nepříjemné, není to standardní přístup, ale TSMC jasně dává najevo, kdo je tady pánem. Samozřejmě NV ty peníze má. Ale i kdyby je neměla, tak by je sehnat musela, protože jde o všechno. Bez 5nm kapacit TSMC by její nadcházející generace GPU byla naprosto nekonkurenceschopná. Tak jednoduché to je.
Ze situace nemají určitě radost u AMD, kteří sice mají zajištěny bezpečně velké kapacity na 5nm u TSMC, ale mohli mít výhledově i více. Takhle mají jistotou, že více nedostanou. Navíc AMD opět musí 5nm vyrábět nejen GPU, ale i CPU, takže pokud NVIDIA bude mít podobně velké kapacity výroby, ale jen čistě pro GPU, znamená to, že nemůžeme očekávat, že by AMD bylo schopno vyrábět výrazně více GPU než nyní. Rozhodně se tedy podíl obou firem výrazněji k ideálnímu stavu 50:50 nesrovná.
TSMC se velmi podobně zachovalo i k Intelu. Ten musí extra platit za stávající 6nm kapacity výroby, které už nyní používá k výrobě DG2 čipů, ale ještě mnohem více bude muset zaplatit za 3nm kapacity, které si přijel osobně vyprosit šéf Intelu na Taiwan. A dohoda je prý velmi podobná, jako u NVIDIA, tedy Intel bude muset zaplatit mnoho miliard dolarů dopředu už teď, aniž by byl vyroben jediný čip. Ne všichni u TSMC a na TAIWANU jsou ale z dohody nadšeni, protože speciálně Intel je přímým konkurentem. Nicméně jak někteří pozorovatelé říkají, Intel a možná i NVIDIA by za normálního stavu věcí byli odmítnuti, ovšem do hry vstoupila geopolitika. Taiwanská vláda má přímé zájmy u TSMC a jak víte, Taiwan je ohrožovaný Čínou. Naproti tomu USA mají své zájmy v Intelu, NVIDIA, AMD i Apple, takže dát všem těmto společnostem prostor ve výrobě u TSMC, které dnes výhradně a i v budoucnu z velké části bude probíhat právě na Taiwanu, dává USA ale i Evropě nůž na krk, své zájmy a své výrobce ohlídat a chránit. Taiwan je v současnosti naprosto klíčové místo na světě a neexistuje náhrada za čipy a technologie vyráběné v tamních továrnách. Tím že TSMC dalo prostor Intelu i NVIDIA, strategický význam Taiwanu pro USA, EU a celý západní svět ještě výrazně vzrostl, takže to bude znamenat i větší tlak na nutnou ochranu Taiwanu proti agresivitě Číny. Pokud by byla situace jiná a klidnější, podle mě by TSMC speciálně Intelu nikdy své kapacity nepřidělilo, nicméně teď se to hodí i politicky přímo Taiwanu, ale i TSMC, které samozřejmě potřebuje stabilitu a ochranu své výroby a svých zájmů.
- AMD rozšíří výrobu u TSMC, Samsung i GlobalFoundries
Není tajemstvím, že TSMC hodně pomáhá AMD, přidělilo mu mnohem více kapacit, než původně bylo dohodnuto a spolupráce pokračuje a pokračovat bude. AMD rozhodně od TSMC nikam nepůjde (ani nemůže). Naopak obě firmy hledají způsoby, jak kapacity dále rozšířit. AMD má speciální verzi 5nm výroby pro své potřeby a nedávno TSMC představilo novou 4nm verzi výroby, o které se říká, že má prakticky stejný přínos jako 3nm, ovšem je výrazně ekonomičtější a jde vlastně o hodně vylepšenou 5nm výrobu, takže bude možné použít 5nm design čipů. A právě tahle výroba by měla být použita AMD.
AMD si zajistilo u TSMC ke stávajícím 7nm kapacitám, také velkou část 6nm a významnou část 5nm výroby, což znamená výrazný nárůst celkového objemu výroby čipů AMD u TSMC. K tomu chce ovšem přidat také kapacity u SAMSUNG, kde by měly být produkovány méně náročné čipy. K tomu všemu ale bude zapotřebí také odpovídající množství jednodušších čipů, jako jsou čipsety, I/O pro některé procesory atd. Ty mohou být vyráběny staršími procesy, jako je třeba 12nm u GlobalFoundries. Ty jsou také výrazně levnější, ovšem těch čipů bude AMD potřebovat hodně, pokud zvýší produkci ZEN procesorů a dalších věcí.
AMD tak s Globalfoundries aktuálně udělalo novou dohodu. AMD prodloužilo a výrazně zvětšilo objednávky. A to až do roku 2025. Původní záloha 1,6 miliardy se tak zvedla o dalších 500 milionů dolarů. Není přitom jasné, zda se to týká jen 12nm. GF sice nemá lepší proces nyní, ovšem už delší dobu se mluví o tom, že se snaží zajistit si modernější výrobu podobným způsobem, jako se dostalo ke stávajícím 14nm/12nm. Prostě ji koupí od SAMSUNG. Ve hře je tak prý hlavně 8nm a možná i 5nm výroba. Ovšem nic není potvrzeno, AMD by ale mohlo hrát v jednáních důležitou roli, stejně jako v minulosti. Se SAMSUNG má historicky výborné vztahy, s GF je pak přímo spjato, protože jsou to bývalé AMD továrny. Se SAMUNG navíc AMD výrazně rozšiřují spolupráci nejen v oblasti výroby, kdy AMD kromě 5nm kapacit si mělo zajistit významnou část 3nm a obě firmy spolupracují i technologicky, kdy nové ARM SoC platformy SAMSUNG používají AMD Radeon grafiky.
Každopádně bude to zajímavé. Bohužel téměř všichni výrobci se shodují, že problémy s dodávkami a výrobou čipů nebudou zdaleka vyřešeny v roce 2022. Velkou část roku budou problémy z roku 2021 pokračovat. Teprve na konci roku 2022 by se měla situace viditelněji zlepšit a opravdu výrazné zlepšení se očekává až v průběhu roku 2023. Nejde totiž zdaleka jen o čipy jako CPU a GPU, ale také o výrobu nutných elektro-komponent pro grafické karty, základní desky atd.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|