40nm výrobní proces je realitou a nejblíže má k jeho praktickému využití u velkých mikročipů společnost AMD-ATI, jejíž návrhy jádra RV870 jsou prakticky hotové …
TSMC je v současné době největší společnost na světě zabývající se výrobou mikročipů a v současnosti vyprodukuje zhruba ¼ celosvětové produkce těchto čipů. Mnozí čtenáři si stále myslí, že NVIDIA, nebo ATI vyrábějí svá grafická jádra, ale to není pravda. Obě společnosti svá grafická jádra jen navrhují a produkuje je právě společnost TSMC. Ta dnes vyrábí i další mikročipy a to nejčastěji 65nm a 55nm výrobním procesem. Nicméně dnes se dostáváme k prahu další etapy. Společnost TSMC ohlašuje připravenost na 40nm ...
40nm výrobní proces je dalším velkým krokem, který dokládá to, jak rychle jde vývoj vpřed. Proti 65nm výrobnímu procesoru je hustota spojů vyšší 2,35x. TSMC oznámilo dva druhy 40nm výroby - 40G a 40LP. 40G je určen pro výrobu velkých čipů, jako jsou procesory, grafická jádra apod. 40LP je pak určen pro úsporné malé čipy do mobilních zařízení. TSMC uvádí, že spotřeba se u srovnatelně výkonných čipů sníží proti 65nm o 45-50%! Nicméně se nebojte, že by nová generace výkonných grafických karet byla úspornější, protože ATI i NVIDIA využijí možnosti naskládat na čip větší množství výpočetních jednotek, takže ve výsledku bude spotřeba spíše stejná jako dnes, ovšem výkon vzroste cca 2x. Tudíž nové grafické karty budou nepochybně efektivnější než ty stávající, tak je to ale snad u každé nové generace grafik.
Bez zajímavosti není ani to, že 40nm výroba je takovým velkým překvapením. Všeobecně se mělo za to, že z 55nm přejde výroba na 45nm, nicméně ukázalo se, že 40nm výroba nebude problém a dokonce k výrobě čipu 40nm stačí i 45nm návrh procesoru. Využití 40nm procesoru u velkých čipů začne co nevidět. Minimálně AMD-ATI potvrzuje, že 40nm RV870, první grafický čip s DX11 chce uvést na konci Q1 nebo maximálně na začátku Q2! To ale znamená, že jeho výroba již musí začít zhruba v únoru, což je přesný termín zahájení masové produkce 40nm u TSMC. To všechno znamená, že RV870 už bude muset být v dohledné době dokončen. Konkurenční společnost NVIDIA sice chce přejít na 40nm co nejdříve, ale většina pozorovatelů je skeptická s odvoláním na to, jak dlouho trvalo NVIDIA přejít z 65nm na 55nm GT200. A protože NVIDIA nemá žádné jiné grafické jádro v záloze, musela by 40nm začít vyrábět právě GT200, jenže přechod z 55nm na 40nm je výrazně složitější a nákladnější než z 65nm na 55nm. Kdy přesně začne NVIDIA s výrobou 40nm není tedy jasné. Z minulosti to bývalo tak, že NVIDIA u výkonnějších karet využívala starší výrobní proces a na novém procesu uvedla slabší karty. Jenže současná situace jí k tomuto kroku nepřeje. Rozdíl mezi 55nm a 40nm je příliš velký a už tak obrovské a technologicky dnes zaostávající GT200 by na 55nm nemělo nejspíše proti 40nm RV870 příliš šancí, jenže zatím to vypadá tak, že to několik měsíců bude muset NVIDIA přežít. Zatím je 40nm výroba potvrzena jen u čipu skutečně nové generace a to GT300 s DX11, který je však podle všeho plánován až na Q4 příštího roku. Nevylučuji ale to, že NVIDIA hodí plány s výrobou 40nm GT200 do koše a vrhne se na GT300. Ostatně NVIDIA se nechala již slyšet, že 40nm bude vyrábět skutečně novou generaci, což by 40nm GT200c určitě nebylo. Nicméně zatím má AMD-ATI k výrobě 40nm výrazně blíže a výrazně lepší výchozí pozici.
Nezajímavé není ani to, že poprvé v historii budou grafická jádra (40nm) vyráběna menším výrobním procesem, než procesory (45nm). Tím se TSMC dostává dokonce před Intel, který ale piluje už 32nm výrobní proces a výroba 32nm procesorů by se měla rozeběhnout někdy ve 4Q příštího roku. 40nm výroba je tedy realitou a prvních čipů se 100% dočkáme již během 1Q příštího roku. 40nm dávám tak dva roky života, pomalu se ale začínáme blížit vlastním fyzikálním hranicím křemíkových čipů, ale myslím, že ještě tak do roku 2014 tu můžeme v klidu vyrábět stávajícími postupy. V té době ale bude výkon současného HD 4870 X2 roven výkonu budoucích mobilních telefonů :) ....
Zdroj: xbitlabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|