Opět se objevily další informace k případu vadných grafických čipů NVIDIA. Problém se týká všech čipů a není jisté, že je v současnosti odstraněn!
Kolem vadných grafických čipů NVIDIA je stále mnoho nejasností. Společnost NVIDIA sice oficiálně přiznala jen problémy u několika málo modelů notebooků u společnosti HP a zaplatila 200 milionů dolarů jako náhrady škody, nicméně stále více se objevují informace, že tohle je jen špička ledovce ...
Problém je docela vážný a všechno to způsobil nekvalitní nebo špatně navržený a použitý materiál pájky, která drží pohromadě materiál čipu. NVIDIA pro výrobu používala high-lead pájku (na bázi olova), nicméně po zjištění problémů s čipy přešla na eutektickou pájku, kterou používá AMD-ATI (ta podobnými problémy netrpí, což byl asi důvod proč NVIDIA přešla na stejnou pájku). Problém se má tak dotýkat úplně všech grafických čipů NVIDAI GeForce včetně G84/, G86, G92 ale i GT200 - protože všechny byly vyráběny stejným postupem a ze stejného materiálu (rozhodně se tak nemůže jednat jen o problém s některými modely HP notebooků)! Navíc není vůbec jasné, zda změna pájky uprostřed výroby celý problém vyřeší, protože k této změněn je zapotřebí přizpůsobit návrh celého čipu a také to řádně otestovat, na což skutečně nebyl čas. Podle všeho je tak nutné počítat s tím, že všechny čipy NVIDIA jsou vadné a jsou vyrobeny s tímto problémem. U všech tak může při vyšších teplotách dojít k přehřátí a fatální desktrukci čipů vinou výrobního materiálu.
Podle společnosti NVIDIA se tak ale stane jen za vyšších teplot, nicméně ze zkušeností a z informací, které se objevují, vyplývá, že touto teplotou už je 70°C! A to je na grafický čip docela nízká a rozhodně nijak neobvyklá teplota. Problémy se objevily u desktopových karet i u notebooků - problémy mají i grafické karty GTX 260 a GTX 280, kde mnozí výrobci hlásí vysokou míru reklamovanosti a selhání karet. Problémem vysokých teplot a rychlých přechodů mezi nimi jsou však ohroženy zejména mobilní čipy. Problémy s tímto už kromě HP přiznali také DELL, Apple, ASUS a další. Problém se řeší různě, NVIDIA dodala nový software, který se snaží zabránit tomu, aby se na vyšší teploty čip vůbec dostal, výrobci notebooků zase reagovali prodloužením záruky u modelů s grafickými čipy GeForce - záruku už oficiálně prodloužili společnosti HP a DELL. Bohužel na jednom se výjimečně shodují všichni - nikdo, ani NVIDIA neví, jak velký ten problém skutečně je a není zde žádný spolehlivý způsob jak bezpečně zjistit, zda vaše grafická karta NVIDIA nebo notebook s grafickou NVIDIA selže při dosažení kritické teploty na GPU. Jako majitelé tak můžete jen doufat, že pokud se tak stane, budete mít váš výrobek ještě v záruce.
Jisté také není, kolik bude tento problém společnost NVIDIA stát. NVIDIA se snaží, aby se o problému mluvilo a psalo co možná nejméně, na tyto zprávy jsou totiž velice hákliví investoři a také cena akcií společnosti NVIDIA. Mluvit by se ale o tom mělo kvůli zákazníkům, rozhodně není příjemné vědět, že jako zákazníci můžeme nakupovat zboží, které má pravděpodobně výrobně vadný čip, který pravděpodobně selže a to pokud budeme mít štěstí, tak v záruce daného zařízení. Pokud by se skutečně potvrdily informace o tom, že v ohrožení jsou všechna zařízení s čipy NVIDIA G84, G86 a G92, pak je možné, že škoda dosáhne až 3 miliardy dolarů a to je 2x více než má dnes NVIDIA v bance. Osobně si myslím, že na tuto částku se škody asi určitě nevyšplhají, výrobci notebooků udělali mnoho opatření, včetně omezení používání NVIDIA čipů a tak se tento problém snaží omezit na minimum. Pokud jde o běžné grafické karty, tak tam lze zabránit snáze tomu, aby se teploty dostaly nad kritickou mez a tak pravděpodobně určitě neselže ani zdaleka 100% všeho, co výrobně vadné čipy NVIDIA nese. Problém ale spíše je, že nikdo skutečně nemůže s jistotou říci, zda se problém objeví nebo ne a zda změna výrobního postupu u NVIDIA čipů tento problém skutečně odstranila. Každopádně pomalu se do celé situace konečně dostává světlo, i když tedy nevím, jestli fakt, že nikdo není schopen nic zaručit, je to, co bychom rádi slyšeli ....
Více na TGDaily.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|