Vadné mobilní grafické karty NVIDIA řady 9600M a 9400M jsou opět na scéně. Četné stížnosti majitelů nových Apple MacBooků …
Nevídaný problém, kdy NVIDIA podle všeho vyráběla od listopadu 2007 do července 2008 vadné grafické čipy, pravděpodobně stále pokračuje. Na vině byl tehdy špatný výrobní postup a nevhodně zvolený materiál pájky na spojení obalu čipu. Tímto problémem, který se bravurně podařilo společnosti NVIDIA zamést pod koberec, trpí pravděpodobně i desktopové grafiky. V poslední době se objevují časté reklamace GF8800/8600 grafik. Nicméně více tímto problémem trpí mobilní verze, protože zde jsou výkyvy teplot častější a větší. Nevhodný materiál pájky rychle degraduje a na mobilních počítačích s GF8M na palubě dochází k potížím se zobrazováním obrazu – vše možné od pruhů přes obrazovku přes absolutní nezobrazování obrazu. Reklamace ve velkém stále probíhají nejvíce u značek DELL, HP, ale i dalších. Bohužel čipy degradují postupně a tak se problém projeví až po nějaké době a vadný čip nelze odhalit dříve. Naštěstí dotčení výrobci prodloužili záruky u některých sérií svých notebooků, které prokazatelně tyto problémy mají a dříve, nebo později k selhání NVIDIA grafického čipu u nich prostě dojde.
Ačkoliv NVIDIA před několika měsíci reportovala vyřešení problémů novou revizí mobilních GF, vypadá to, že vyřešeny nejsou. Aktuálně hlásí opět problémy s grafickými čipy majitelé úplně nových počítačů Apple MacBook 17“, které jsou vybaveny grafickou kartou NVIDIA GF9600M nebo 9400M. Majitelé hlásí, že jejich notebooky v lepším případě zobrazují různé poruchy v obraze, linky, v horším případě už nezobrazují vůbec nic.
(NVIDIA 9600M - Apple McBook Pro 17")
Problémy se objevují už u pár dní starých přístrojů a u notebooku s cenovkou 2799 dolarů to rozhodně značce Apple neprospívá. Apple pravděpodobně zváží budoucí nasazení grafik NVIDIA do svých strojů, protože stejný problém se znovu opakuje ...
(NVIDIA 9600M - Apple MacBook Pro 17")
Na výběr Apple i další výrobci a koneckonců samotní zákazníci z kvalitních mobilních grafik na trhu rozhodně mají. Zdá se tedy, že ani mobilní grafické karty NVIDIA GF9 nemají problémy vyřešeny a nepomůže ani jejich přejmenování na GF GTS 100M, či GTX 200M, protože se stále jedná o identické čipy. Bude zajímavé sledovat, zda se problémy objeví i u těchto „nových“ grafik. Na mobilní grafické čipy jsou kladeny stále větší požadavky. Výrobci mobilních počítačů vkládají výkonné grafiky do stále menších přístrojů a chlazení je navrženo jen tak tak. Právě to je ale spínačem problémů grafických mobilních čipů NVIDIA, které, pokud mají stále onen výrobní problém s pájkou, nemají rády vysoké teploty a prudké změny teplot, k čemuž ovšem ve stále menším prostoru pro chlazení v nových mobilních počítačích, nevyhnutelně dochází. Rada pro uživatele a zákazníky, jak problémům s NVIDIA grafickými čipy předejít, je jednoduchá. Jen doufejme, že se podobná bota neobjeví i u konkurenční AMD-ATI. To pak aby si člověk kupoval ty notebooky 2-3, aby měl vždycky náhradu, když 1-2 z nich budou na reklamaci. Možná by také někteří výrobci mohli zvážit jako příslušenství ke svým notebookům přikládat náhradní sadu grafických čipů …
Zdroj: Apple fórum
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|