Co se stane, když se budete snažit GTX 590 taktovat a zvýšíte napětí? Máte šanci vidět ohňostroj.
Chyba v ovladačích NVIDIA odpaluje GTX 590 a NVIDIA vůbec nedoporučuje taktování a zvyšování napětí nad 0,96V! GTX 590 je na trhu sotva den a z té malé série, co se na trh vůbec dostala, už několik z nich není mezi námi. Jak lze udělat z HW za 15 000 korun nefunkční kus šrotu? No jde to poměrně snadno a může se to stát i vám. Následek vypadá to asi nějak takhle:
(Došlo k tomu při zvýšení napětí pouze na 1,025V z 0,95V a taktu 772MHz (jako GTX 580))
Osobně musím říci (a zaklepat), nikdy jsem neviděl, že by nám při běžných testech a taktování udělala nějaká karta až takovýhle efekt a odebrala se na věčnost a to někdy jdeme s napětím skutečně na krev. Na druhou stranu kvalita některých referenčních NVIDIA grafik, to je vždy kapitola sama pro sebe. Problémy s prvními sériemi 8800 GTX, či GTX 280 nebo GTX 480 jsou široce známé … V redakci máme několik nefunkčních GTX 285 i 9800 GX2, které už nedokáží běžet ve 3D režimu a docela se nám množí v poslední době odepsané levnější verze GTX 460, které odcházejí po pár měsících a vykazují značné problémy se stabilitou a fragmenty v obraze a tomuto problému se věnuje celá řada internetových diskusí. (osobně si myslím, že za vším stojí prostě snaha ušetřit, protože výrobní náklady GTX 460 jsou na cenový segment, kde se musela prodává, příliš vysoké a takhle to ušetření na kvalitě pak dopadá). V poslední době se ale množí problémy s ovladači NVIDIA. V živé paměti má řada majitelů starších 8800GT/GTS 250/9800GTX problém z loňského roku, kdy chybou v ovladačů a řízení ventilátoru pár grafik odešlo na přehřátí. Už vůbec pak nemluvím o několikaměsíční výrobě vadných čipů GF8, které tak rády hoří v noteboocích. NVIDIA má ale zdá se tyto vážné problémy nejen s ovladači dál. Jsem ochotný skousnout, že u grafických ovladačů obou firem (AMD/NV) v některých hrách třeba nefunguje CF/SLI nebo jsou nějaké drobné problémy s vykreslováním, ale nechápu, jak se může stát, že vyjdou ke stažení ovladače, které prostě odpálí grafiku.
Bohužel stejným problémem zdá se trpí i nová GTX 590. Chybou ovladačů, které byly ke grafice dodány, totiž několik z nich odešlo podobným způsobem, jako je to zachyceno na videu. Dokonce byly některé obětovány záměrně, aby se potvrdilo, zda je to skutečně problém ovladačů NVIDIA. Pokud tedy můžete, vyhněte se verzi 267.52, které se bohužel často nacházejí na CD v balení prodejní verze grafik. Má problém s bezpečnostními mechanismy, jež právě zabraňují podobné situaci. Instalujte novější 267.71, kde to funguje. Nově se objevují i 267.81 ovladače, které znovu uvádějí oficiální podporu QuadSLI.
Nicméně nebezpečí odpálení GTX 590 stále trvá. NVIDIA důrazně varuje před vyšším zvyšováním napětí. GTX 590 je dosti krátká a osobně jsem se ve včerejším článku pozastavoval nad tím, jakou nevýhodu ta kratší délka má, protože prostě když je skoro stejně dlouhá jako jednočipová GTX 580, tak mi to nejde na rozum. Přeci GTX 580 není tak dlouhá pro nic a za nic. Zdá se, že nejen napájecí kaskáda tím zkrácením skutečně utrpěla. Čipy na GTX 590 jsou speciálně vybírány a jejich napětí je pod 1V. Nicméně pokud od karty budete požadovat výkon a budete se ji snažit nataktovat na úroveň taktů GTX 580, vážně riskujete. Napětí musíte zvýšit značně, čím neskutečným způsobem zvýšíte odběr karty a tedy zátěž pro všechny komponenty, a ženete možnosti karty na limit a bohužel skutečně reálně hrozí, že ji odpálíte. Proto NVIDIA vybavuje své GTX 500 grafiky některými mechanismy, které automaticky zasahují a projevuje se to v některých aplikacích. Co se stane, když ty mechanismy nefungují, ukazuje právě výše uvedený případ.
- Problém: přiliš mnoho Wattů na příliš malou kartu a tiché chlazení
Jak jsem už podotýkal včera. Problémem nových TOP modelu HD 6990 i GTX 590 je obrovská spotřeba, která už žene grafiky na hranu možností. U AMD Radeon HD 6990 to ale až tak hrozné není, karta je masivní, stejně jako její chlazení a AMD má díky lépe zvládnuté 40nm výrobě a menším čipům větší rezervu. Jenže spotřeba GTX 590 je výrazně výše, což spolu se snahou o tiché chlazení a menší velikost karty vede k tomu, že karta je ještě více na hraně. Velice dobře to ukazují spektrální snímky rozložení teplot.
Větší Radeon HD 6990 4GB dokáže teplo lépe rozprostřít a to za ty 2 cm navíc stojí. I když papírově jsou hodnoty TDP srovnatelné a HD 6990 má 350W a GTX 590 365W, dobře víme, že NVIDIA ty papírové hodnoty poněkud přikrášluje. GTX 590 má totiž reálně minimálně 400W TDP. Navíc je kratší, větší teplo, na které se vyšší spotřeba přemění se tak rozprostírá po menší ploše a zahřívá se výrazně celá karta, což samozřejmě klade zvýšené nároky na všechny komponenty na kartě. Takže varováním ohledně vyřazování ochran a pokusů o vyšší taktování, bych rozhodně věnoval zvýšenou pozornost, pokud nechcete mít za svých 15 000 doma pěknou skulpturu na poličku. Každopádně už alespoň víme, co vyvažuje výhodu kratšího PCB u GTX 590. Ne vždy je miniaturizace ku prospěchu věci.
Zdroj: sweclockers.com, hardware.fr
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|