GF 8800GT? Ale od koho? ASUS, BFG, Club3D, EVGA, Gainward, Gigabyte, Foxconn, Inno3D, Leadtek, MSI, Palit, Sparkle, Zotac ...?
Při procházení internetem jsem nacházel nová a nová provedení GF8800GT. Některá se už liší od referenčního vzhledu i taktů. Pojďme se tedy podívat, co nám jednotliví výrobci nabízejí u své varianty GF8800GT. Vezměme to pěkně abecedně ...
Firma ASUS jako jeden z největších výrobců samozřejmě nemůže zůstat stranou. ASUS má ve zvyku připravovat i přetaktované edice, nicméně v případě nové Nvidie najdeme na webu pouze model jeden jediný: EN8800GT/G/HTDP/512M
Jedná se o zcela referenční pojetí karty. Takty jsou 600MHz pro jádro a 1800MHz pro paměti. Chladič je jednoslotový. ASUS na něm má jen vlastní polep. Tentokrát je to v duchu hry Company of Heroes, kterou samozřejmě najdete v balení. Cena karty pak nevybočuje z průměru. V blízké budoucnosti lze očekávat i lehce nataktovaný model.
V našich krajích mezi běžnými zákazníky poněkud neznámá značka. Ale pro ty, co se o grafické karty zajímají více, je BFG pojem. Na stránkách firmy nalezneme prozatím pouze jediný model GF8800GT: BFG NVIDIA GeForce 8800 GT OC 512MB PCIe 2.0
Podle obrázku se sice jedná o referenčně pojatou kartu, ale pouze chlazením. Chladič je klasický jednoslotový a má vlastní polep. Karta má ale o něco vyšší takty. 625MHz pro jádro a 1866MHz pro paměti (standard je 600/1800). V balení nenalezneme žádnou plnou verzi počítačové hry. V našich luzích a hájích na tohoto výrobce příliš nenarazíte a pokud, tak cena jeho karet bude asi vždy o něco vyšší. Časem se nepochybně od BGF dočkáme i silně nataktovaných modelů opatřených blokem pro vodní chlazení.
Výrobce, který už je trochu známější i u nás. S grafickými kartami se značkou Club3D se tu a tam potkáme i v českých obchodech. Tento výrobce je typický „montér". Nevzpomínám si, že bych někdy viděl od tohoto výrobce grafiku s jiným než referenčním pojetím. Na stránkách tak nalezneme jen model Club 3D 8800 GT 512MB.
Kromě chladiče, který i svým polepem vykřikuje do světa, že je referenční, tak jsou zcela v souladu s původním návrhem Nvidia i takty. 600MHz pro jádro G92 a 1800MHz pro 512MB pamětí. Cena karet Club3D bývá pak jedna z nejnižších. Výrobce nepřikládá žádnou hru.
Dvorní výrobce čehokoliv s logem nVidia. Grafické karty s touto značkou se v poslední době začaly objevovat i v našich obchodech. Na stránkách výrobce najdeme slušnou úrodu modelů GF8800GT:
Plně si vystačíme s jediným obrázkem. Všechny karty totiž mají stejný design chladiče. Liší se jen polep krabice, kde je samozřejmě u každé karty napsán plný název. Jak asi čekáte, tak první model s obyčejným označením GF8800GT má základní takty 600/1800MHz a výrobce u ní uvádí cenu 270 dolarů. Model Superclocked s frekvencemi 650/1900MHz pak stojí 280 dolarů. EVGA má ale ještě variantu KO s takty 675/1950MHz za cenu 290 dolarů - tento model by už měl být výkonově na úrovni GF8800GTX. Nabídce kraluje model SSC s takty 700/2000MHz, který určitě GF8800GTX překoná. Jeho cena je 300 dolarů. Výrobce nepřikládá žádnou hru jako bonus. Zejména vysoce přetaktované modely vypadají atraktivně.
Jedna z velice známých značek na našem trhu. Grafické karty Gainward patří k tomu nejvalitnějšímu, co lze na trhu pořídit. Na stránkách výrobce nalezneme zmínku zatím jen o jediné variantě Nvidie GF8800GT: Gainward BLISS8800GT PCX 512MB TV Dual DVI.
Tento model je plně referenční karta. Takty 600/1800MHz, jednoslotový chladič. Gainward však čas od času rád sáhne po vlastním zajímavém chladiči. Uvidíme, zda se nějaké takové varianty brzy dočkáme. Prozatím je tato karta jedna z mála, která byla dostupná i na našem trhu. V balení nalezneme hru Tomb Rider.
Další z notoricky známých výrobců. Grafické karty Gigabyte navíc patří k cenově nejzajímavějším. Na stránkách výrobce nalezneme model GF8800GT pod označením GV-NX88T512H-B.
Tento model a jeho balení si budeme moci pořádně prostudovat už v pondělí v recenzi GF8800GT tady na DDWorld.cz. Jedná se o referenční model s takty 600/1800MHz se základním jednoslotovým chladičem. V balení však nalezneme poměrně atraktivní hru NeverWinter Nights 2. Více v pondělí.
Výrobce, který to všechno prásknul. :). Týdny před vydáním totiž zveřejnil plné referenční specifikace GF8800GT. Foxconn dělá kromě základních verzí i sem tam nějakou tu mírně taktovanou.
Prozatím známe jen ten základní model, který disponuje jak jinak než jednoslotovým chlazením a takty 600/1800MHz. Výrobce nedodává žádnou bonusovou hru a cenově je to standard.
V našich končinách velmi známá značka. Některými proklínána, mnohými chválena. Šlo zejména o kvalitu vyrobených karet. V poslední době jsem si ale nevšiml, že by si někdo na něco stěžoval, takže předpokládám, že dobrý. Na webu najdeme zatím jediný model - Inno3D Geforce 8800GT.
Asi nepřekvapím, když řeknu, že takty jsou 600/1800MHz a chladič klasický jednoslotový. V balení téhle karty pak nenalezneme žádnou bonusovou hru. Cena ale patří k těm nejnižším na trhu.
Další z notoricky známých výrobců v našich obchodech. Leadtek nezklamal a hned si pro nás připravil dvě varianty GF8800GT. Jedna referenční, druhá mírně přetaktovaná:
Základní model má překvapivě takty 600/1800MHz. Přetaktovaný model pak disponuje 680MHz na jádře G92 a 2000MHz na pamětech. To by mu mělo stačit na dotažení výkonu GF8800GTX. K oběma kartám výrobce dodává bonusovou hru v podobě NeverWinter Nights 2. Rodíl ceny bude činit pár stokorun. Chladiče jsou na obou modelech totožné - referenční jednoslotové s vlastním polepem firmy. Cena za základní model je průměrná, dostupnost karet bývá slušná.
Hojně rozšířená značka v našich obchodech. MSI se nebojí čas od času sáhnout po vlastním návrhu místo základního. To ale zatím není případ jejích dvou modelů GF8800GT, které nabízí:
Asi nemusím dlouze rozebírat, že první model je referenční GF8800GT na taktech 600/1800MHz. Druhý model má zvýšené takty na 660MHz pro jádro a 1900MHz pro paměti. Obě provedení mají shodný jednoslotový chladič. V balení pak nalezneme nějaký ten software, ale o nějaké plné hře ani slovo. Cena karet MSI je pak lehce nad průměrná, ale v našich obchodech je to většinou dostupná značka.
Jeden z našich oblíbených výrobců, který v českých obchodech přichází hodně rychle ve známost. Politikou tohoto výrobce je kvalita za nízkou cenu. Palit si vyrábí vlastní chlazení, možná že nevíte, že právě Palit stojí za kvalitními chladiči grafických karet Gainward. Ze stránek výrobce tentokrát nejsem moc chytrý. Najdeme na nich totiž zatím jen jedinou variantu GeForce 8800GT.
Už to, že je jen jedna jediná je u tohoto výrobce trochu divné. Palit dělá totiž většinou minimálně dva modely. Základní a pak další s přívlastkem Sonic. Často ještě přidává další varianty Super a Super+. Navíc je na stránkách vidět dvojí provedení karty. Tedy jen na obrázku. Jedno je referenční a druhé provedení je v duchu modelů Sonic. Tedy vlastní chlazení. Jsem na tuhle variantu celkem zvědavý, výrobce navíc prý používá vlastní systém třífázového napájení karty. Takty jsou 600/1800MHz. Palit však bývá ze všech výrobců bezkonkurenčně nejlevnější, takže si možná jeho variantu brzy otestujeme.
V našich končinách bohužel celkem neznámá značka. A je to škoda. Firma Sparkle totiž vyrábí hodně zajímavé modely. Prozatím existují tři modely GF8800GT od této firmy:
První dva modely jsou referenční, co do taktů. 600/1800MHz. Nicméně model s označením Cool-pipe 3 bude zajímat mnohé. Klasický jednoslotový chladič tu totiž nenajdete. Karta je osazena zajímavým pasivním chlazením. Tichý provoz je tedy zárukou.
Třetí model je nejzajímavější. Jednak disponuje už od pohledu výkonným chlazením a asi je jasné, že není jen pro ozdobu. Takty jsou ale poněkud za očekáváním 675MHz pro jádro a standardních 1800MHz pro paměti. Nicméně základ kvalitního chlazení pro taktování máme. Jestli se tyto modely objeví i v ČR bohužel nevím. Cena pasivně chlazeného modelu bude nejspíše mírně nadprůměrná a cena verze Calibre bude nadprůměrná určitě.
A jsme na konci. Poslední známou firmou je Zotac. Ten představil dva velice atraktivní modely GF8800GT.
Zajímavostí je, že vlastně ani jeden není úplně referenční. Sice oba dva disponují stejným jednoslotovým chlazením s rozdílným polepem, ale základní model má takty 660/1800MHz a AMP! Edice má frekvence stanoveny na 700/2000MHz. AMP! je tedy další model přetaktované GF8800GT, který dokáže překonat GF8800GTX. Tyto modely se vyskytují i v nabídce českých obchodů a ceny vypadají velmi dobře.
Tak to byl přehled všech výrobců, co jsem zaznamenal. Bohužel v současnosti se má situace tak, že většina modelů GF8800GT 512MB je beznadějně nedostupných. Karet je velmi málo a bude nějakou dobu trvat (týdny), než se podaří uspokojit poptávku. Původně oznámené ceny kolem 249 dolarů jsou tak v současné chvíli ty tam a GF8800GT se zatím prodává za ceny o minimálně 50 dolarů vyšší. Netrpělivě také čekáme na 256MB modely, které budou disponovat stejnými takty, ale cena by měla být kvůli poloviční paměti něco kolem 199 dolarů. Doufejme, že jich bude dostatek. Situaci také brzy vyřeší příchod konkurenčních modelů ATI Radeon HD3850 a HD3870, které nepochybně část poptávky po grafických kartách s výkonem high-endu, ale cenou mainstreamu, uspokojí. Jediní, kdo se tak na současnou situaci nedívají zrovna s nadšením, jsou majitelé grafických karet GF8800GTS 320MB/640MB, GF8800GTX či HD2900XT, kteří své karty pořídili teprve nedávno za hříšné peníze. Bohužel pro ně je dnes výkonově strčí do kapsy karta o více než polovinu levnější a brzy přijde nejspíše varianta s třetinovou cenou, ale s podobným výkonem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|