Statistiky prodejů grafik za Q2 2018 doznaly změn. AMD má největší podíl od roku 2013/14.
Nestává se to příliš často, zejména s ohledem na to, jak důležité a sledované jsou tyto statistiky a údaje, které ovlivňují třeba i ceny akcií atd. Každopádně JON PEDDIE RESEARCH, který dlouhodobě kromě jiného sleduje trh s grafickými kartami, vydal opravenou statistiku samostatných grafických karet pro Q2 2018.
- AMD trh neztrácí, ale získává. NVIDIA ztrácí.
Zhruba před týdnem vydal JPR statistiky prodejů grafických karet včetně prodejů samostatných karet od AMD a NVIDIA. V nich se zdálo, že situace se vrátila tam, kde byla zhruba před rokem. Tedy AMD spadlo z 35% na 31% a NVIDIA posílila z 65% na 69%:
(původní verze statistik JPR pro Q2/2018)
JPR ale nyní přiznává, že udělalo chybu a vydalo opravené statistiky. Samostatné grafické karty v Q2 2018 tvoří objem přes 3,2 miliardy dolarů. Potvrzuje kvartální pokles prodejů karet o 22,1%, což koresponduje s poklesem poptávky těžařů. Současně ale meziročně stejně došlo k nárůstu prodejů karet zhruba o 2% u desktopu. Nicméně podíly AMD a NVIDIA se změnily výrazně odlišným způsobem, než bylo původně reportováno:
(opravená verze statistik JPR pro Q2/2018)
AMD neztratila trh a neoslabila na 31%, naopak získala další podíl a dostala se na 36,1%. NVIDIA tedy ve skutečnosti neposílila na 69,1%, ale naopak dále oslabila na 63,9%.
- AMD má nejvyšší podíl na grafickém trhu
od uvedení Radeon HD 7000 a R9 280/290 série!
JPR moc nechtěl vysvětlovat, jak mohl tak velkou chybu ve statistikách udělat, každopádně v zákulisí se hovoří o tom, že se ozvali hlavně výrobci grafik, že ty původní statistiky jednoduše nebyly realistické vzhledem k jejich datům. V Q2, kdy rapidně poklesly prodeje grafických karet kvůli prakticky úplnému konci poptávky ze strany těžařů, totiž byly bez potíží dostupné v obchodech jen grafické karty NVIDIA. Ta jich totiž vyrobila značný přebytek, protože kalkulovala, že poptávka těžařů vydrží. AMD grafiky byly ale v Q2 prakticky stále běžně nedostupné, přičemž AMD sice nezvýšila výboru, ale ani ji neomezila. Karty se však nikde na skladech a v obchodech neválely, jejich ceny stále byly vysoko, takže prodeje tomu měly logicky odpovídat, což podle původních statik JPR za Q2 neodpovídaly.
Až v průběhu probíhajícího Q3 se RADEON grafiky vrátily do obchodů, ale ceny u nich rapidně klesly blíže doporučeným až v posledních cca 3-4 týdnech. To už NVIDIA GTX karty, zejména 1070/1080/1080Ti série, dávno byly zpět na doporučených cenách, dokonce i mírně pod nimi, protože výrobci se v nich doslova topí. Museli odebrat všechny ty přebytečné čipy, které NV vyrobila pro těžaře, protože jinak by jim NV nedodalo nové zajímavé TURING GPU. Každopádně s odbytem AMD grafik žádný problém není. Pokles poptávky těžařů konečně opět v jejich případě vyrovnal poptávku a nabídku (AMD odmítlo kvůli zkušenostem z minulosti rapidně navýšit výrobu kvůli těžařům, což se ukázalo jako velmi správné rozhodnutí), a Radeon grafiky včetně VEGA karet se vrátily do dostupné nabídky obchodů a ceny u nich klesly. Zpět před několika měsíci v Q2 však byla situace zcela odlišná.
Nově upravené statistiky, podle kterých má tedy AMD nově 36,1% podíl proti 63,9%, tak kromě jiného znamenají, že AMD má nejvyšší podíl na grafickém trhu proti NVIDIA od staré Radeon R9 200 série z let 2013/2014, kdy tehdy mělo stabilně kolem 35%. Podobně na tom bylo u v roce 2012 s HD 7000 modely. Aktuální Radeon RX VEGA a RX 500 série jsou tak nejúspěšnějšími produkty za mnoho posledních let. Jen prodeje RX VEGA karet jsou prý desetinásobné ve srovnání s předchozí generací.
Nová zpráva tak znamená další kladné body pro AMD, které si v posledních týdnech užívá rekordního růstu akcií a zájmu o své produkty. Už téměř všichni si všimli, jak dobré jsou aktuální RYZEN procesory a EPYC procesory, kdy mnozí překvapivě zjišťují, že Intel už prostě není výrobcem těch nejvýkonnějších procesorů na trhu a už vůbec není jasnou volbou pro servery, výkonné pracovní stanice atd. Navíc AMD chystá k uvedení již 7nm procesory začátkem roku 2019, čím by mohlo zasadit opravdu zásadní ránu Intelu, který nějaké výkonné 10nm procesory uvede nejdříve během roku 2020. Současně AMD potvrzuje, že nic nevzdává ani na grafickém trhu, kde dokončuje 7nm VEGA 20, která dorazí na trh s předstihem už tento rok a současně potvrzuje, že chystá pro novou generaci herních konzolí velmi zajímavé GPU řešení, a také 7nm herní GPU. AMD má tedy důvod k optimismu, a růst jeho akcií a hodnoty firmy je opravdu na místě:
Jen za poslední měsíc vystoupala cena akcií AMD z 19 na 33 dolarů. Sluší se dodat že akcie a hodnota AMD byly dlouhodobě podceněné proti akciím Intelu (46 dolarů) a zejména proti značně přeceněným akciím NVIDA (276 dolarů). Před rokem stály akcie AMD dokonce jen 13 dolarů a v roce 2016 se pohybovaly kolem 2 – 6 dolarů, takže pokud tehdy někdo investoval, může si mnou ruce. Zpráva o tom, že na GPU trhu se AMD podle původních statistik moc nedařilo, tak měla také určitý vliv, nové statistiky by ale měly situace vylepšit. Pro nás ne-akcionáře je ale důležité, že vývoj u AMD je hnán nikoliv marketingem a očekáváními, ale reálnými kroky a produkty.
(7nm VEGA 20 se 16GB HBM2 4096-bit pro nové Radeon Instinct)
Další očekávání jsou ale také na místě. Objevují se první zprávy o fantastickém výkonu 7nm EPYC procesorů a AMD letos uvede i úplně první 7nm grafickou kartu na trh. Zvědaví jsme ale jako běžní uživatelé běžných PC hlavně na 7nm herní grafiky a běžné RYZEN procesory. S obojím se počítá už na přelom Q1/Q2 2019, tedy v horizontu 6 - 9 měsíců, kdy doufáme, že AMD něco málo prozradí už třeba na CES 2019 v lednu. A hodně napoví i 7nm EPYC procesory a VEGA 20, které sice nejsou určené pro hráče, ale mohou hodně napovědět o technických možnostech nových 7nm produktů. VEGA 20 dorazí ještě letos na trh, EPYC 2 procesory pak v lednu nebo únoru. Zatím vše tedy odpovídá tomu, co AMD oficiálně říká, tedy že dělá pomalé ale jisté kroky a má jasnou strategii a plán, čehož se drží. Bohužel jak víme, ne vše pro nás zákazníky odpovídá tomu, jak si skutečně dané produkty na trhu stojí. Spousta uživatelů je tak nucena kupovat, nebo stále prostě nakupuje horší produkty, než by za své peníze mohlo mít, často proto, že nám ty lepší produkty ani nejsou nabízeny:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|