Jistě jste slyšeli už o tom, že NVIDIA bude muset vyplatit kompenzace ve výši 200 milionů dolarů. Otázka byla, za co ...
Ona kompenzace není spekulací, ale realitou. Ovšem její výše zdaleka nemusí být konečnou. Společnosti NVIDIA se přihodila nepříliš často vídaná věc. Všechny mobilní grafické čipy G84 a G86 které po několik týdnů vyráběla, jsou vadné.
Oficiálně NVIDIA nic v tomto směru nekomentuje, neoficiálně se hledá viník, kde se jen dá a můžou za to všichni ostatní. Nicméně oficiální pravda je podle pozorovatelů a analytiků taková, že se údajně jedná o výrobní vadu způsobenou nekvalitním materiálem, používaným na lepení částí čipů. Ten zkrátka nevydrží velké teplotní změny, které by jinak vydržet měl. Problém měla NVIDIA údajně neoficiálně uznat jen u společnosti HP. Nicméně i další firmy mají stejné problémy v souvislosti s grafickými čipy G84 a G86, jako jsou společnosti Dell, ASUS a další. Ta neoficiální pravda ale podle některých zdrojů je jinde. Za vším je prý prostě a jednoduše inženýrská chyba ze strany návrhu čipu a tedy společnosti NVIDIA. Zkrátka daný návrh nevydrží napětí a tedy požadovaný výkon.
Na celou záležitost se ale přišlo, až když už čipy výrobci montovali a prodávali v hotových noteboocích. Zajímavá je ale také reakce společnosti NVIDIA,která se údajně snaží od celého problému distancovat, jak nejdále to půjde. Zkrátka se o tom moc nemluví, i když rozsah tohoto problémů je vzhledem k množství vyrobených čipů a poškozených výrobců notebooků, je obrovský. Oficiálně ohlášené kompenzace ve výši 200 milionů dolarů pro 2Q letošního roku nemusí zdaleka stačit a být konečnou částkou. Skutečný rozsah problému se možná nikdy nedovíme, ale oněch 200 milionů dolarů kompenzace je výmluvných více než dost, když si vezmeme, že celkový obrat (ne zisk) za 2Q 2008 celé NVIDIE je okolo 850 - 900 milionů dolarů, a to už udělá díru do rozpočtu.
A aby toho nebylo málo, NVIDIA má další problém, ve stylu, neštěstí nechodí nikdy samo. Společnost Rambus žaluje společnost NVIDIA za porušení svých patentů v souvislosti s paměťovými řadiči na grafických kartách NVIDIA, které mají údajně porušovat 17 Rambus patentů. A nemá se jednat o problém nijak čerstvý. Rambus říká, že se se společností NVIDIA snaží dohodnout už více než 6 let! Bezvýsledně a naopak NVIDIA porušuje více a více patentů. Rambus tak chce dosáhnout soudního vyrovnání a opatření a minimálně tím chce na společnost NVIDIA vyvinout tlak, aby se dohodla. Samozřejmě těžko říci na čí straně je pravda, jak to ostatně v podobných patentových sporech bývá, nicméně 6 let je opravdu dlouhá doba na dohodu a tak celou záležitost nejspíše bude muset rozsoudit soud. Zajímavé ale bude, pokud se NVIDIA s Rambusem dohodne, vlastně tím přizná vinu, což pověsti této společnosti rozhodně nepřidá, že své grafické karty prodávala a vyvíjela na ukradené technologii. Samozřejmě není vyloučeno, že Rambus se jen snaží získat nějaké ty peníze a jeho žaloba a nároky nejsou opodstatněné, v tomto případě by to měl celé rozhodnout soud a společnost NVIDIA tak zcela očistit. Každopádně pro společnost NVIDIA je tahle žaloba další problém v nepříliš vhodnou chvíli, který musí řešit a vyřešit.
Ale aby těch negativních zpráv pro nás nebylo zase tolik, zakončeme to pozitivněji tím, že NVIDIA přijde v druhé polovině roku na 55nm výrobou celé své grafické nabídky. Jako první budou na 55nm převedeny G92 čipy, i když pozor, z počátku na modelech 9800GT, které by se měly s 55nm G92b objevit, budou stále jejich 65nm verze, protože těch má NVIDIA na skladě prý velmi mnoho a chce se jich zbavit. Na druhou stranu pro zákazníky to rozhodně není dobrá situace, když si v naději, že si pořídí něco nového v souvislosti s 9800GT, přinesou domů vlastně přeznačenou 8800GT. Očekává se také přechod na 55nm u grafického jádra GT200b. Ovšem jakékoliv datum, kdy by se 55nm jádra GT200b měla na grafických kartách GTX 260 a GTX 280 objevit nepadlo a to ani ze strany výrobců grafik. Je to celkem pochopitelné, protože 65nm GT200 jader má NVIDIA vzhledem k neočekávanému neúspěchu těchto karet na trhu opravdu hodně na skladě a ty samozřejmě kvůli hodnotě jednoho ve výši nějakých 125 dolarů vyhazovat nebude. Ani výrobci karet natož prodejci nemají zájem, aby jim 65nm verze zůstaly v ruce. Po těchto čipech pak bude následovat kompletní přechod na 55nm výrobu u všech ostatních jader včetně mobilních. Podle odhadů by přechod z 65nm na 55nm měl ušetřit necelých 15-20% výrobních nákladů, což v současné situaci pro NVIDII znamená skutečně hodně.
Zdroj: Tcmagazine.com, DigiTimes.com, TheInquirer.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|