Situace by se měla zlepšovat na přelomu Q1/Q2, kdy se výroba pořádně rozjede.
Ceny nových Radeon HD 7950/7970 grafik jsou vyšší, než jsme byli u HD 6900 zvyklí, ale už jsme si dostatečně vysvětlili, že jsou také v současnosti minimálně o třetinu výrobně dražší, než HD 6900 modely. Kromě náročnějších a kvalitnějších PCB, má na tom největší zásluhu velké množství (3GB) nejkvalitnějších GDDR5 pamětí, které stojí desítky dolarů navíc proti 2GB pamětí u HD 6900 a také hlavně a především 28nm grafické jádro.
To je sice menší než jeho předchůdce, jenže 28nm výroba je více než o třetinu dražší sama o sobě než 45nm výroba. A protože takové grafické jádro stojí několik desítek dolarů, je ten nárůst výrobních cen opět několik desítek dolarů proti minulosti. A právě tato fakta stojí za tím, proč jsou ceny HD 7900 modelů takové, jaké jsou.
Na druhou stranu, kdyby ceny skutečně odpovídaly současné pozici a schopnostem HD 7900 karet vůči konkurenci, tak by ceny mohly být klidně výrazně vyšší. Třeba HD 7970 3GB stojí jen o 10-12% více než GTX 580, přičemž je ale běžně v moderních DX11 hrách a odpovídajících rozlišeních a maximálních nastaveních o 30% výkonnější, s mnohem větším výkonovým potenciálem kvůli obrovské rezervě v OC. HD 7970 je také výrazně úspornější a lépe vybavena. Podobné to je i v případě HD 7950, která běžně zhruba o 10% výkonově překoná GTX 580 s OC potenciálem ještě větším a to je její cena zase o 15% nižší. Zkrátka ceny HD 7900, i když jsou poměrně vysoko, stále zdaleka neodpovídají jejich současné pozici a jsou stále velmi výhodné. I když nejsou na úrovni, kde bychom si je přáli jako zákazníci a také nejsou tam, kde je chtělo mít AMD.
AMD by rádo v dohledné době ve spolupráci s dodavateli stáhlo doporučené/i prodejní ceny ref. grafik zhruba o 50 dolarů (i když jej k tomu konkurenční NVIDIA zatím ničím nenutí). To celé ale záleží na objemu a ceně 28nm výroby. Zjišťoval jsem aktuální stav a věc se má tak, že to není pořád dobré.
- 28nm výroba TSMC – zatím bída
Kapacity 28nm výroby jsou stále extrémně omezené, navíc většinu z nich zabírá ale typ LP, tedy 28nm výroba pro malé čipy často SoC. Pro GPU ale potřebujete HP typ, což je nejdražší, nejtěžší a v současnosti nejméně dostupný typ ze zatím uvedených 28nm způsobů výroby u TSMC. U AMD šly do značného rizika, nikdo jiný totiž hromadně zatím ty čipy nevyrábí. NVIDIA například ladí zatím výrobní revizi, která se objeví na prvních kartách a věci nejdou tak úplně podle plánu. Ale nejen u NVIDIA, problémy má i řada dalších výrobců. TSMC se sice chlubí údajně 36 dokončenými návrhy, ale podle ověřených informací má 6/10 poměrně velké problémy, zdaleka nedosahují předpokládaných vlastností atd. Jinými slovy celé vyladění 28nm výroby bude ještě běh na dlouhou trať.
O 28nm výrobu je ale velký zájem, bohužel současné kapacity jsou skutečně zanedbatelné, což podstatným způsobem navyšuje cenu čipů. Tím se dostáváme ke grafikám HD 7000, které AMD uvedlo i přes tuto negativní situaci, kterou nemůže ale nijak ovlivnit. AMD stejně jako výrobci samotných grafik a v konečném důsledky i zákazníci musí doufat, že TSMC co nejdříve nastartuje další kapacity, vyladí trochu výrobu a sníží se ty ceny. Během Q1 (tedy do března) by se objem 28nm výroby měl minimálně zpětinásobit, což bude mít rozhodující vliv i na ceny nových grafik. Doufejme, že plánovaná snaha AMD a výrobců snížit ceny HD 7970 o 50 dolarů (a tím snížit ceny i dalších HD 7900 modelů), nebude zdaleka poslední. Zatím tomu vše nasvědčuje.
Na přelomu Q1/Q2 (březen/duben), by už situace s cenami 28nm výroby a tedy i finálních grafik měla být výrazně lepší, než jaká je nyní. V Dubnu se také objeví konkurenční modely KEPLER, které slibují velký konkurenční tlak na v té době již pevně usazené HD 7800/7900 modely v cenovém segmentu 250 – 400 dolarů. Osobně tedy očekávám, že by se ceny HD 7970/7970 mohly po ustálení situace kolem 28nm výroby posunout běžně na 429-449 dolarů (10 500 – 11 000 korun), zatímco HD 7950 3GB na 8500,- a 1,5GB verze, které dorazí v březnu na trh, by se mohly cenově pohybovat kolem 7500,-. Nicméně to je jen můj odhad a skutečně záležet bude na cenách 28nm výroby a jejích kapacitách, což neovlivní ani AMD, ani výrobci grafik, ani zákazníci, ale jen a pouze TSMC.
- Co s potenciálem 28nm čipů pro HD 7900?
Objevují se také zprávy o tom, že HD 7950/7970 ve stávajících referenčních parametrech nemusejí být poslední letošní HD 7900 referenční modely. Objevují se náznaky, že AMD chystá lepší revizi čipů, která výrazně lépe využije těch obrovských frekvenčních možností nových 28nm jader i pamětí. Mohly by se tedy objevit modely HD 7960/7980, které by měly takty a tedy i výkon podstatně (i 20%) nad tím, co mají referenční HD 7970/7950 nastaveno dnes. Že tam ten potenciál je, ví asi všichni. Dokonce existují náznaky informací, že v současném jádře HD 7900 se ukrývá více jednotek, než kolik jich je dnes aktivních. Což by právě nová revize mohla umožnit využít. Něco podobného jsme celkem nedávno viděli u FERMI (GTX 480-580). Ale AMD se dušuje, že tam žádné další jednotky nejsou, takže to berte jen jako neověřenou spekulaci a rozhodně za ní ruku do ohně nedám.
Na druhou stranu těchto možností i s lepšími čipy nové revize bez problémů využití samotní výrobci grafik u svých nereferenčních modelů, takže nové referenční karty ani nebudou potřeba. I když v minulosti jsme už viděli, že i kvůli nové revizi čipů se klidně vydá celá nová generace. Viz například GTX 460/470/480 vs GTX 560/570/580. Jen nová revize čipu a hned nová generace. Otázka je, zda by AMD udělalo to samé. Nevím. Vím jen, že brzy se většina HD 7970 bude prodávat s taktem ne níže než 1GHz na jádře a TOP OC modely dorazí i s takty mezi 1,2-1,3GHz (vím to, viděl jsem testovací vzorky těch grafik).
Takže jak jsem řekl, na přelomu března-dubna by situace s cenami grafik měla být veselejší. A také konkurenčně zajímavější, zejména ve středních a vyšších mainstreamových cenových hladinách (to ale až v dubnu-květnu, kdy dorazí postupně první KEPLER grafiky).
- Moje rada a nákupní rada DDWorld.cz:
Pokud chcete, klidně s nákupem výkonné herní grafiky počkejte alespoň na ten únor-březen, kdy se objeví na trhu pořádné nereferenční HD 7950/7970 modely. Pořád ale budou cenově pro ty, kteří nějakou tu pětiset korunu – až tisícovku vyloženě neřeší. V březnu dorazí 1,5GB HD 7950, což už by mohlo srazit ty ceny tohoto zhruba modelu k přijatelným 8000,- a také dorazí fyzicky na trh nereferenční HD 7800/7700 karty (uvedení zatím v únoru), které už by měly rovnou se zaváděcími cenami těžit z podstatně větších výrobních 28nm kapacit než jaké jsou k dispozici nyní při startu HD 7900. Pokud jde o KEPLER grafiky, NVIDIA přizpůsobí ceny HD 7000 modelům, takže nečekejte nějaké překotný cenový souboj, NV není orientována na poměr cena-výkon za každou cenu a nehodlá na této politice nic měnit. Navíc potřebuje vyvážit výpadek prodejů a příjmů low endových grafik, které jsou obětí integrovaných grafik v procesorech Intel a AMD, což se po uvedení nových platforem obou výrobců v Q2 2012 ještě zhorší. Ostatně asi jste si všimli, že AMD už s klasickým low endem na 28nm ani nepočítá a pod HD 7700 prostě budou jen přeznačené HD 6000 modely pro OEM dokud o ně bude zájem. Vzhledem k tomu, že ale low end grafiky tvoří (tvořily) zdaleka největší objem výroby a prodejů (u NVIDIA přes 80%), vznikne ještě větší tlak a konkurence mezi samotnými výrobci grafik ve vyšších segmentech, což už ale budou souboj ryze nereferenčních modelů a jak to dopadne, to si v tuto chvíli netroufám přesně předpovědět ani z hlediska výkonového rozložení sil, ani cen - více budu vědět v březnu, kdy již budou známy přibližné parametry nereferečních HD 7000 a KEPLER konkurentů.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|