Po nějaké době máme další informace k situaci, kdy někteří uživatelé problém nemají, jiní ano.
Jsme v kontaktu s AMD, výrobci karet ale i mnoha dalšími, kteří zkoumají, proč někteří uživatelé hlásí zásadní problémy s chodem grafických karet Radeon, zatímco jiné uživatelé s prakticky identickou sestavou nemají problém vůbec žádný.
Právě tahle nekonzistence, kdy není zřetelně jasné, kde přesně problém je a nedá se prostě jednoduše opakovatelně replikovat, znemožňuje jednoznačné řešení. Nicméně po mnoha testech, zkoušení a porovnávání zkušeností to vypadá, že problém opravdu není na straně ovladačů AMD, jako spíše na straně Microsoft Windows a některých aktualizací.
- Vše ukazuje na Windows samotný …
Konečně se nám podařilo u jedné testovací sestavy pozorovat ten problém s černou obrazovkou, kterou někteří hlásí. Podotýkám, že jsme se opravdu hodně snažily záměrně ten problém vyvolat. Záměrně jsme tedy „špinili“ náš systém aktualizacemi ovladačů bez jejich čištění, opakovanou přeinstalací některých komponent a opakovanou instalací a smazáním některých aktualizací Windows. Tedy věci, které nikdo normálně dělat asi nebude. No a „úspěšně“ jsme byli schopni pozorovat na tomto systému pády ovladačů a černé obrazovky :). Hurá :).
Jenže ty problémy byly nejen v kombinaci s RX 5000, ale i RX VEGA 64 a RX 580 a dokonce i NVIDIA RTX kartami. To nás vede k závěru, že rozhodně nejde o problém ovladačů AMD natož o problém omezený jen na NAVI grafiky, jak někteří tvrdí.
Úspěšně se nám také podařilo veškeré problémy zase „opravit“. Celkem spolehlivý způsob je kompletní odinstalace ovladačů přes AMD Cleanup Utility či Display Driver Uninstaller z nouzového režimu. Poté následovala instalace nových ovladačů AMD/NV. Tohle fungovalo v našem případě 100%. Alternativně fungoval i způsob, kdy jsme ovladače po kompletním vyčištění, nechali automaticky nainstalovat samotný Windows. Ten sice nenainstaluje ty nejnovější, ale všechno fungovalo bez problémů. Bohužel se samotnými aktualizacemi Windows je problém, Microsoft v poslední době hned několik z nich stahoval zpět, protože prokazatelně jsou zdrojem i dalších potíží. Bez překvapení jde v mnoha případech o aktualizace, které záplatují problémy procesorů Intel, tedy teoreticky by se AMD platformy vůbec týkat neměly. Jenže bavíme se o Windows, což je extrémně složitý systém a někdy si prostě sednou věci tak a někdy jinak.
- Řešení je na straně Microsoftu?
AMD samozřejmě nadále celou věc zkoumá, musíme ale říci, že evidentně nejde vlastně ani tak o její problém. Protože minimálně ve 2 případech se nám velmi podobné problémy podařilo vyvolat i na systému s NVIDIA grafikami. Musím ale říci, že jsme se opravdu museli snažit, aby se nám ty problémy projevily a dělat věci a „prasečinky“, které jako znalí uživatelé prostě nikdy našim systémům neděláme.
U žádné z našich běžně udržovaných a provozovaných 5 testovacích sestav a několika našich osobních PC, se žádné problémy doposud neprojevily, žádné černé obrazovky ani nic takového. Většina z našich sestav má osazené Radeon RX 5000 grafiky, dvě mají RTX 2000 sérii. Pokud tedy někdo přemýšlí, že problém je u jedné konkrétní značky a pomůže tedy výměna karty, tak tomu tak být vůbec nemusí. Ten samotný akt výměny grafiky nemusí být řešením, jako spíše že uděláte právě to, že tímhle přeinstalujete v tom systému ty ovladače, tedy změníte část Windows, která tak začne fungovat jinak. Jednou se nám podařilo opravit ten problém na naší testovací sestavě prostě jen tak, že jsme starou RX VEGA 64 vyměnily za novou RX 5600 XT, tedy došlo k reinstalaci ovladačů ve Windows a vše zase fungovalo normálně.
Pokud tedy na vašem PC problém máte, důrazně doporučuji nejdříve vyzkoušet kompletní odinstalování a vyčištění ovladačů přes AMD Cleanup Utility či Display Driver Uninstaller z nouzového režimu. A poté buď nainstalovat nové nebo to nechat na Windows samotných a obejít se bez nejnovějších. Pokud ani to nepomůže, tak kompletní reinstalaci Windows samotných. Každopádně vše nasvědčuje tomu, že problém není na straně HW a AMD ovladačů natož AMD grafik samotných, ale Windows a jejich fungování. Není to úplná novinka a není to poprvé, a frustraci některých uživatelů plně chápeme a rozhodně nebagatelizujeme.
- Problémy mohou být i úplně jinde …
Pro AMD je samozřejmě situace nepříjemná, protože je to negativní reklama, kdy vše nasvědčuje tomu, že problém ani není přímo na její straně, ale u Microsoft a jeho Windows, aktualizací a tomu jak systém pracuje s ovladači, jak je čistí apod. Microsoft sám vše stále aktualizuje a předělává, takže oficiální vyjádření firem jsou stále stejná: „Vše se řeší, na všem se pracuje, o problémech víme a usilovně pracujeme na jejich odstranění“.NVIDIA sama situace nevyužívá, protože ví, že se může kdykoliv situace obrátit a může mít zase /problém" ona a její ovladače také nejsou dokonale funkční vždy.
V poslední době mě kontaktovalo několik uživatelů, kterým výše uvedený návrh řešení pomohl a problémy najednou zmizely. Bohužel není v mých silách zvládnout radit každému individuálně, takže se omlouvám, pokud jsem všem neodpověděl. V tuto chvíli je podle mého názoru řešení na straně Microsoftu a jeho Windows tedy vylepšení celého procesu aktualizací a instalací a čištěním ovladačů. U AMD se mohou pokusit vylepšit svou instalaci a své nástroje na čištění ovladačů, aby byly ještě přístupnější a jasněji použitelné pro běžné uživatele. Jinak ale v tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že problémy nezpůsobují samotné ovladače ani se netýká výhradně grafik AMD natož výhradně grafik RX 5000 série. Doufáme, že se přesto nějaké řešení najde, nejlépe na straně Windows samotných. Zda se o něm dozvíme oficiálně, nebo prostě celá věc projde bez povšimnutí jako se už několikrát v podobných případech stalo, upřímně nevím.
Fun Fact: Jinak u několika uživatelů, kteří nás kontaktovali se žádostí o pomoc, se ukázalo, že problém vůbec nebyl na straně grafiky (AMD i NV karty) natož ovladačů pro ně. Ve dvou případech šlo o nekvalitní napájecí zdroje, v několika případech pak o HDMI kabel. Ano, i HDMI kabel může být zdrojem problémů, s problikávání obrazovky a černými obrazovkami jako takovými. Poměrně častým jevem totiž je, že uživatel koupí novou grafiku a nový monitor ale použije starý nebo nějaký nekvalitní levný kabel. Jenže není HDMI kabel jako HDMI kabel. Zatímco většina bude fungovat při 1080p a 60Hz i 120Hz v pohodě, mnohé už nemusí fungovat při vyšším rozlišení nebo vyšších Hz. Hrát roli může a bude i jeho délka apod. Samozřejmě neříkám, že je to problém všech uživatelů, ale v případě několika našich uživatelů to přesně problém byl. Nic víc. Stačila výměna HDMI kabelu za lepší/novější a vypínání monitoru, problikávání a černé obrazovky jsou pryč. Kéž by to bylo tak jednoduché u všech. Nicméně právě tyhle případy ukazují, že může být hodně ošidné vše svádět na údajně nekvalitní ovladače grafiky. Bohužel právě ty jsou snadným terčem a svádí se na ně kde co … nejsou sice nikdy dokonalé a nikdy hotové, ale speciálně teď v tomhle případě vše ukazuje na to, že nejsou hlavní příčinou.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|