Zákaz těžby kryptoměn v některých částech světa bude mít okamžitý pozitivní vliv.
Říkal jsem vám to :). Statistiky počtu grafických karet, které putují k těžařům, jsou dlouhodobě značně podhodnoceny. AMD či NVIDIA tvrdí, že je to jen pár % jejich dodávek, distribuce ovšem říká že je to minimálně 25%, a realisticky to bude spíše třetina. No a světe div se, těch zhruba 30% je číslo, na kterém se shodnou prakticky všichni, že přesně o tolik poptávka po grafikách překonávala už tak rekordní objem výroby. Takže co se stane, když z poptávky vyřadíte těžaře? To právě uvidíme …
Jak jsem vás informoval v aktuálním článku, Čína právě podnikla zatím nejostřejší krok proti těžbě digitálních měn na svém území. Prakticky vzato jej zakázala a začne to vymáhat a postihovat:
Podobný zákaz a omezení včetně zákazu finančních a dalších institucí nabízet služby spojené s kryptoměnami, podnikají konečně i další země v Asii. Vzhledem k tomu, že právě v Číně působí až kolem 70% těžebních farem, mají omezení tamní vlády i okolních států okamžitý efekt.
Výrobci grafických karet a distribuce z Asie hlásí, že skokově opadla poptávka ze strany tamních těžařů. Znamenat to bude okamžité zlepšení dostupnosti grafických karet. Speciálně NVIDIA RTX 3000 modelů, které byly na těžbu používány nejvíce, protože AMD RX 6000 přestože za stejnou cenu proti NVIDIA RTX 3000 mají obvykle vyšší herní výkon, a tedy jsou lepší karty, ten těžební výkon byl u nich nižší a tedy pro těžaře byly méně atraktivní. Nicméně samozřejmě zlepšení dostupnosti se dotkne i Radeonů.
První prodejci a distributoři už také hlásí, že dokonce běžně skladem začínají mít větší počet různých karet. Ceny tak konečně zamířily dolů. I když prozatím zůstávají vysoké až absurdní. Jsou aktuálně zhruba v průměru na 180% toho, co by karty oficiálně měly stát v případě AMD Radeon modelů, a dokonce 190% v případě NVIDIA RTX 3000 modelů. A to i v českých obchodech. Nicméně pokud se potvrdí informace o skokovém opadnutí poptávky ze strany těžařů, a zákazy těžení a omezování obchodování s kryptoměnami budou pokračovat, můžeme očekávat opravdu zásadní zlepšení situace v obchodech velmi velmi brzy.
Tu zlepší i fakt, že výrobci v posledních měsících navyšovali výrobu karet, tak aby poptávce stačili. Nicméně pokud najednou opadne těch 30% zákazníků, které tvořili těžaři, najednou by v dalších měsících mohlo být karet více, než jaká je poptávka ze strany hráčů. Nemluvě o možnosti, že těžaři začnou likvidovat farmy a vrhnou na trh velké množství bazarových karet. Výrobci i prodejci tak opět budou muset začít bojovat o zákazníky, což by mělo hnát ceny ještě rychleji dolů. Jak říkám, vše záleží na tom, zda aktuální kroky proti kryptoměnám budou úspěšné, a hlavně budou mít delšího trvání. A zda se k nim vedle Číny a části Asie konečně přidá i USA a EU. Ty zatím svou nečinností zvěrstva těžby kryptoměn podporují …
Pozorovatelné zlepšení situace nastalo i v českých obchodech. Z distribuce a od výrobcům mám zprávy, že to opravdu není dojem. A zlepšování bude pokračovat. Zatím ale ceny zůstávají absurdní, takže mé doporučení zatím je jasné: V žádném případě za současné ceny novou grafickou kartu nekupovat! Už připravujeme článek na téma, abychom si připomněli, jak na tom současné grafické karty jsou, a hlavně kolik by měly stát …
Takže zatím jásám velmi opatrně, ale pokud se potvrdí situace, o které mě informovali distributoři a výrobci, v několika následujících týdnech by se měla prudce zlepšit situace speciálně u grafických karet, ale třeba také u zdrojů a dalších „obětí“ zločinu proti rozumu a planetě, jménem těžba digitálních měn.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|