Výrobci grafických karet spustili závody kolem toho, kdo uvede na trh nejrychleji taktovanou grafiku na světě …
Už od vydání HD 4890 víme, že tahle grafika je schopna provozu na neuvěřitelném taktu 1GHz i s referenčním chlazením. Potřebuje k tomu jen podpořit odpovídajícím kvalitním napájením. Výrobci grafik se tak předhánějí v tom, kdo uvede tu nejrychleji taktovanou grafiku, protože nic srovnáním taktů, vlastně nic rychlejšího než HD 4890 na světě nenajdete.
Včera vydala společnost Sapphire oficiálně svůj HD 4890 ATOMIC, který s Vapor-X chlazením tiká právě na frekvenci 1GHz pro jádro RV790 a 4200MHz na 1GB GDDR5 RAM. Přímou konkurenci Sapphire je v poslední době velmi aktivní PowerColor, který ještě rychlejší model.
PowerColor PCS++ HD 4890 tiká na frekvenci 1010MHz pro jádro RV790 a 4400MHz pro GDDR5 paměti a je tak pravděpodobně nejvýkonnější jednojádrovou grafickou kartou vůbec. Snad jen přetaktované edice dražší GTX 285 mu mohou při jeho taktech konkurovat. Cena téhle extrémní edice HD 4890 bude kolem 7500 korun včetně DPH a dostupná bude i v našich krajích.
Do boje o příčky nejvyšší se ale hodlají pustit i další. Dříve tradiční výrobci NVIDIA karet, společnosti Gainward a XFX připravují vlastní OC edice. XFX již má svůj HD 4890 s taktem 1GHz. Stejně tak připravuje superOC edici společnost ASUS. Je dost pravděpodobné, že souboj o nejrychleji taktovanou grafiku nekončí. HD 4890 a jádro RV790 má schopnost běžet s referenčním chlazením někde blízko k 1100MHz, pak je tu ještě možnost nasadit výkonnější chlazení a vyšší napětí a zcela překopak napájení grafiky, do čehož se dnes výrobci grafik poměrně často pouští. Kromě toho je tu v záloze ještě možnost nasazení rychlejších pamětí GDDR5. V nabídce několika společností jsou paměti ještě výrazně rychlejší než 4,4GHz, které vidíme u PowerColoru. Jejich problémem je jen velmi vysoká cena.
Každopádně je to právě AMD-ATI, které uvedlo jako první na světě grafické jádro, které lze běžně provozovat na taktu 1GHz. AMD si tak v podstatě připomnělo rok 2000, kdy procesory AMD porazily Intel, když AMD Athlon se jako první dostal právě na 1GHz. Jak rychle porostou frekvence GPU? To je otázka pro následující generaci grafik. Frekvence určuje výkon a lze předpokládat, že nižší výrobní postupy, nové architektury spojující to nejlepší z GPU i CPU poženou frekvence dále nahoru, a není vyloučeno, že se brzy budeme bavit i u GPU o frekvencích v řádu GHz.
Stamdardně má GTX 285 frakvence 648/1476/2484 ( jádro/shadery/paměti) a nejvýše taktovaná OC edice EVGA GeForce GTX 285 HC 01G-P3-1290-ER má takty 720/1620/2772 a to je už chlazená měděným vodním blokem , jinak z OC edic GTX 285 s referenčním chlazením jsem našel nejvýše taktovanou BFG GeForce GTX 285 OCX která má takty 702/1584/2664
To uz by bol zmysluplnnejsi udaj na chvalenie sa. :-)
Paradoxne, hoci vlny okolo GPU computingu robi vdaka CUDE hlavne Nvidia, je to jedina oblast, kde ma vykonove prvenstvo prave ATI. :-) Svet je skratka divny. ;-)
Nezamenovat hruby vypocetni vykon a vykonost samotnou. Byt ma ATi cipy s lepsim pristupem k zpracovavani pararelizovanyh aplikaci jeji spatna podpora prave v tomto smeru zanechava ve vykonosti stale na vrcholu Nvidii. GFlops sami o sobe bohuzel nejsou vsechno.
Co si tak predstavujes pod pojmem blizko 1100MHz? S referencnim chlazenim? Nenechavas se krapatek unest?... A taky bych rozlisoval stale Xt a OC verzi, je v tom podstatny rozdil a mene znalym lidem by pak mohlo prijit lito, ze s normalni verzi RV790 budou radi za 950Mhz.
"Výrobci grafik se tak předhánějí v tom, kdo uvede tu nejrychleji taktovanou grafiku, protože nic srovnáním taktů, vlastně nic rychlejšího než HD 4890 na světě nenajdete."
"Přímou konkurenci Sapphire je v poslední době velmi aktivní PowerColor, který ještě rychlejší model."
"zcela překopak napájení grafiky"
Si opravte tu maďarštinu...
K tématu, za sedum a půl litru jsme ještě nedávno kupovali běžné grafiky, na kterých zdaleko nejelo všechno... Za svou první Diamond Monster3D jsem dal 13 litrů (a to byla koruna trochu jinde než dnes)... TO na tom vidím jako nejvíc potěšující. Že si dnes můžete koupit skutečný highend (což tohle bezpochyby je, příp. 2x tohle do CF) za relativně malý peníz... Vždyť tohle vydělá i student živený rodiči za 115 hodin brigády v Tescu... :-)
Otázka je, jestli takovou grafiku na něco potřebujem... Jestli ty dnešní hry za vyšší než nízké investice stojí....
Jn, to máš pravdu, ale teda tohle 2x do CF by mě zajímal test. Podle mě to žádnej procesor dneska nevyužije (stejně jako 3-way SLI u GTX260 či GTX285). Ale výkon by byl velkej, ale ne maximální. Na tom by se mělo ještě máknout, aby to tak nezaměstnávalo procesor (což nevím, jestli jde)
Nevíte někdo jestli existuje; nějaká deska na které by šli rozchodit tyhle 4 grafiky v CFX ( 4x HD 4890 v CF) ???
Na socketu 1366 by to asi nešlo ale co sem viděl desku pro AM3 socket - MSI 790FX-GD70 - AMD 790FX tak mě to hned napadlo ... šlo by to na ni zprovoznit ?
Byl by to celkem solidní výkon.
EDIT: případně jestli někdo nevíte zda by šel zprovoznit na nějaké desce se socketem 1366 crossfire spožený ze tří HD 4890, ( napdlo mě to protože jsem někde viděl v CF HD 4870X2 a HD 4870- a to je vlastně jako 3x RV770) ???
šlo ale je to zbytečný, 4 jádro jak u SLI taku CF nikdy není využito na víc jak 5%, nejvýhodnější CF je maximálně 3-way navíc pokud chceě QuadCF, tak je výhodnější spíše než 4 grafiky tak dvě HD 4870 X2 ...