Jde o AMD poháněné herní monstrum do ruky, s výrazně vyšším výkonem než STEAM konzole.
PC platforma jasně vítězí i na poli konzolí. Speciálně AMD RYZEN/Radeon CPU a GPU vládne hernímu světu, kdy ji najdeme s výjimkou NINTENDO HW prakticky ve všech hlavních konzolích, což znamená minimálně velké desítky milionů skutečně aktivních herních zařízení. Jak víte, SONY PlayStation i MS Xbox X jsou poháněny AMD RYZEN 7 3000 sérií CPU a AMD Radeon RDNA grafikou. Nedávno se k nim přidal také SteamDeck, využívající mobilní RYZEN ZEN 2 APU a systém běží na Linuxu s možností instalace Windows. Existují také další podobné kapesní konzole využívající RYZEN procesory, nicméně žádná zdaleka nedosahuje kvalit a popularity SteamDeck. To chce nyní změnit ASUS …
ASUS ROG Ally
Tohle je hodně dlouho připravovaný produkt společnosti ASUS. Sám jsem o něm slyšel už minimálně před rokem, a bylo to poměrně dobře utajované tajemství, protože když před pár dny 1.dubna na Apríla ASUS vydal oficiální trailer na tohle zajímavé zařízení, tak si prakticky všichni mysleli, že jde o aprílový vtip. Jenže nejde :). ASUS si na přímé konkurenci SteamDecku dal hodně záležet a rozhodně se jím tak v mnoha směrech inspiroval.
Jeho hlavní výhodou bude samozřejmě fakt, že je o poznání mladší a bude tedy využívat mnohem novější a lepší HW. Současně ho navrhuje a vyrábí firma, která má velké zkušenosti s výrobou PC a komponent, což STEAM není. Výsledkem tak je, že ASUS ROG ALLY naprosto drtí STEAMdesk, pokud jde o papírové specifikace.
ASUS zatím oficiálně neprozradil detaily, ale prototypy se už dostaly do rukou některých novinářů. Víme tedy, že zařízení používá stejně jako SteamDeck APU řešení od AMD. Konkrétně jde ovšem o nejnovější generaci 5nm RYZEN 7000U APU. Tedy ZEN 4 architektura CPU v kombinaci s RDNA 3 iGPU a opravdu rychlé DDR5 k tomu. Samozřejmě výhodou je ohromující efektivita celku, kdy by za určitých okolností (hodnotě TDP) měl být až 2x výkonnější než SteamDeck s jeho o dvě generace starším RYZEN APU.
Zatím nevíme podrobnosti o množství paměti, jak je řešené SSD úložiště apod. Co ale víme, že ASUS integroval možnost napojení zařízení na svou externí mobilní grafiku skrze vlastní konektor, což umožní tedy celé zařízení používat i na velké TV.
Čím ROG ALLY uchvátilo recenzenty, kromě výkonu, je display, což je jeden z kritizovaných aspektů SteamDeck konzole, kde máte jen obyčejný 7“ IPS s jen 60Hz a rozlišením jen 1280x800. Tedy stačí to, ale žádná hitparáda, ovšem s ohledem na použitý HW optimální. ASUS má ale mnohem lepší 120Hz s 1080p rozlišením. A je to znát.
Samozřejmě použití takového panelu s vyšším rozlišením a dvojnásobnou rychlostí si může díky výkonnějšímu APU dovolit, kdy tak lze hrát hry prakticky naplno, případně s využitím AMD FSR. A jednou z hlavních výhod řešení ASUSu bude také fakt, že jde o Windows 11 PC. ASUS si podle všeho prostě jen udělal speciální aplikací/rozhraní, něco, co najdeme i na jeho herních noteboocích apod.
Co v tuto chvíli neznáme, je cena a dostupnost. ASUS zjevně stále nedokončil finální verzi zařízení, pravděpodobně ji bude ukazovat kolem Computexu na domácím Taiwanu za 2 měsíce a na trh se počítám dostane tahle konzole v druhé polovině roku. A spíše později než dříve. Pokud jde o cenu, ASUS mluví o konkurenceschopné cenovce. Podle mého názoru určitě nebude levnější než SteamDeck, který je prostě horší v mnoha ohledech (protože je prostě starší na starším HW).
Můj osobní odhad je, že cena bude někde kolem 600 až 1000 dolarů v závislosti na určitých parametrech (zejména velikost SSD). Každopádně za herních konzolí na cesty s možností použití skrze externí GPU i doma na TV, jde o zdaleka parametrově nejlepší doposud představený model a od výrobce, který navíc rozhodně ví, jak se mobilní herní PC dělá. A přesně to ROG ALLY od ASUS je. Mobilní herní x86 AMD Windows PC, jen ve formě handheld řešení místo notebookového designu:
Pro ty, kteří si tedy na mobilní hraní potrpí, by mělo jít o nejzajímavější letošní produkt …
Jakožto majitel decku si tuhle parádu milerád nechám ujít a počkám na deck II, protože deck je parádní kvůli své přenositelnosti spojená s výdrží (a za slušnou cenu) a jak se mi to zdá, tak asus uděla vše proto, aby nahnal specifikace a s přenosným zařízením na cesty nás chce posadit do obyváku.
Z mého podhledu to není konkurence, ale zařízení se zcela odlišnou filozofií, byť s obdobným tvarem.
Steamdeck při nejlepším vydrží na nabití dvě hodiny hraní, spíše méně. Takže to vypadá že tento Asus sotva hodinu. Navíc na co ti je na malinkým 7" displeji full hd rozlišení a 120hz. Spíš měli o něco ten displej zvětšit (prostor tam na to je), na Steamdecku je to pro mne největší slabina - titulky a hud je příliš malý, občas až nečitelný.
A také by mne zajímalo jak to bude kompatibilní se Steamem, nebo budou mít svoji platformu, takže si ty hry budeš muset kupovat zvlášť?
Deck vydrží mnohem déle. je to tedy hra od hry. ale mortal kombat, graweyard keeper, terraria worms, vampire survivors, hades, stray... to jsou hry kde to zvládne mezi 6-8 hodinami úplně bez problémů.
Pak jsou věci jako Forza, které to vyšťaví za dvě.
Stáhni mírně tdp, když to dáš na dvě třetiny, tak to má malý vliv na fps, ale obrovský na beterku a podívej se, jestli to běží nativně pod vulkan API a není tam nějaká dementní emulace přes DX. Rozhodně mi to zrovna u dooma vydrží dýl než dvě hodiny.
btw, neměnil jsi už ssd? Docela bych ho upgradoval, ale nějak jsme nenašel žádné s rozumnou spotřebou. Z nějakého důvodu se všichni ženou za výkonem a "pomalá" velkokapacitní ssd v malém formátu, aby člověk hledal (a nenacházel).
No, ale jak na to koukám, tak to stejně skončí s tím, že budeme mít doma jak Deck tak Ally, protože díky win nebude problém s anticheat softy, které notoricky na decku nefungují a hry nejdou spustit :/
Díky za radu, zkusím se na to podívat. Jestli to prodlouží výdrž, ale nesníží výkon, tak proč ne. Zřejmě by i trochu pomohlo snížení grafiky hry.
Ale ono ve finále i ty dvě hodinky stačí, spíš jsem tím chtěl říct že tento nový rog ally s tou vydrží na tom bude ještě o kus hůř.
Nn ssd jsem neměnil, ale mám tam navíc paměťovou kartu.
Vyžaduje to lidi, investice a zisk není zaručen. Navíc si můžete naštvat odběratele procesorů, kterým by jste svým zařízením dělal konkurenci. Já bych do toho nešel.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!