PS3 odolávala 4 roky. Do roku 2011 ale vstupuje jako kompletně prolomená …
Konzole SONY PS3 se z počátku hodně líbila i nehráčům, protože díky podpoře Linuxu a CELL procesoru se dala využít, co by výkonná výpočetní platforma. Nicméně postupem roku se podpora LINUXU ve firmě SONY přestala líbit, protože zkrz ní docházelo k úpravám, které SONY nemohlo kontrolovat a nemohlo tak ovlivňovat směr, kterým budou konzoli uživatelé používat. Samozřejmě se Linux stal nepohodlným i proto, že se díky němu dali obejít zabezpečení konzole.
SONY tedy v minulosti podporu LINUXU odstranila, nicméně tím jen posílila snahu o její prolomení. To se podařilo už před několika měsíci, kdy se na trhu začaly poté objevovat první USB Jaibraik disky, které obcházely ochrany. Nedáno ale oznámili hackeři, že ochrana PS3 je prolomena zcela, protože našly hlavní klíč, který prostě SONY změnit nemůže. Tento klíčový kód umožňuje, aby aplikace běželi na PS3 bez ohledu na to, zda je jinak odemčená, nebo jaký má firmware. Opět je to samozřejmě díky Linuxu, který HW konzole stále zcela podporuje.
Vtipné na celé věci je, že snahy o prolomení ochrany PS3 nebyly jen z důvodů toho, aby se na ní dali hrát pirátské kopie her, ale aby na ní běžel dál Linux a bylo možné využívat platformu CELL. Podle mnohých si tak díky svému neuváženému jednání, může SONY za kompletní prolomení ochrany sama. Po 3 roky SONY LINUX na PS3 podporovala a dokonce to byla jeho výhoda, kterou SONY prezentovala, a do té doby nebyl důvod pro hackery, aby se prolomením zabezpečení konzole do hloubky věnovali. Sony ale před rokem podporu LINUXU odstranila a to byl začátek konce. Dnes, pouhý rok poté, už je ochrana SONY kompletně vyřazena a to pro všechny – piráty i ty, kteří na tom chtěli jen používat Linux.
A řešení je přitom prý tak jednoduché, spočívá v podepsaném kódu, který nemá SONY šanci rozeznat a zabránit vám v jeho používání. Může si vydávat firmware, jaké chce a kromě blacklistu aplikací, což by stejně nefungovalo, nemůže proti odemčení PS3 vůbec nic dělat. Do roku 2011 tak vstupuje PS3 jako platforma, která je pro pirátský software (filmy, hry), ale i Linux, dokonce snáze přístupnější, než konkurenční konzole Xbox360 nebo Wii. Paradoxně by to mohlo prodejům konzole pomoci, i když možná to bude na úkor prodejů her, které SONY PS3 živí. Vtipné je na tom ale to, že opět špatně zvolený styl represivního boj proti pirátství stojí za tím, že je ve výsledku PS3 pirátství zcela přístupná a to nebylo prolomení PS3 kvůli hraní pirátských her, tím hlavním zájmem hackerů. Teď už ale dali světu možnost ty pirátské hry hrát, takže v roce 2011 nepochybně uvidíme na torrentech a dalších sítích warrez pro PS3. Co to udělá se situací PS3, je otázka. Co to znamená pro SONY? Pokud si chce udržet kontrolu a pirátství na PS3 platformě na uzdě, tak musí pohnout s uvedením PS4 a buď tam ten Linux nechat aby nelákala k prolamování, nebo celou platformu postavit tak, aby se tam ten Linux nedal vůbec použít, což bude dost problém.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|