Prolomení ochrany PS3 je pro SONY a tvůrce her těžkou ranou. Povede ke snížení příjmů z her.
Se začátkem nového roku představila skupina lidí plné odemčení konzole PS3 na základě objeveného masterklíče. Na základě jejich představení pak několik dalších lidí udělalo a zveřejnilo jednoduché postupy a návody, jak na PS3 spouštět cokoliv, tedy i pirátské verze her, které na sebe nenechaly dlouho čekat.
Podle většiny názorů si za to SONY může sama, protože odebrala podporu Linuxu PS3. Jenže tím spustila onu snahu po prolomení, která nakonec trvala jen rok. Tři roky před tím byla SONY neprolomená, protože to vlastně díky podpoře Linuxu, kvůli kterému konzoli kupovali různé vědecké instituce a díky čemuž SONY prodala nemalé množství PS3, neměl nikdo zájem ochranu prolamovat. Jenže SONY podporu Linuxu zatrhla a to byl začátek konce. Nyní je PS3 naopak ze všech tří velkých konzolových platforem pirátství nejpřístupnější, protože je zcela odemčena a SONY nemá žádnou páku, jak spouštění pirátského softwaru zabránit.
Nicméně prý vymyslela jakousi berličku, která má spočívat v systému, který známe z PC her. Ano, klasické „CD-klíče“ dnes tedy Bluray klíče, které musíte zadávat při instalaci nebo prvním spuštění hry a tedy klasická ochrana. Fungovat má prý tak, že tomu kdo si hru koupí, tak umožňuje 5 aktivování. Systém prý již je realizován skrze PS network, ale zatím nebyl spuštěn. Každopádně je to skutečně jen berlička, protože tento systém otravuje hlavně poctivé zákazníky, ty nepoctivé nijak neomezí, protože stačí jeden keygen malá úprava systému (crack) a můžou si hrát do aleluja. Na druhou stranu v situaci, do které se SONY odemčením PS3 dostala, nemá vlastně žádnou jinou páku, jak se alespoň trochu pokusit něco zachránit.
Kromě toho SONY žene k soudu onu skupinu, která veřejně prolomení a masterkód PS3 prezentovala. Očekává se poměrně zajímavý soudní spor, kde bude kamenem úrazu to, zda má majitel konzole, ten kdo si ji koupil, právo nakládat se svým majetkem dle libosti, tedy si ji i SW upravovat, nebo nemá. Osobně si myslím, že SONY by svým soudním sporem mohla vyvolat zajímavý precedent. Vzhledem k pojetí osobních práv a svobod, kdy prostě nákupem konzole PS3 nikde nepodepisujete, že byste SONY dávali právo vás SW omezovat, myslím není co řešit. Koupená konzole PS3 patří vám se vším, co je na ní nahráno. Výrobce PC HW vás také nijak neomezuje v tom, jaký konkrétní SW budete na jeho značce HW pouštět, a nežene vás před soud, pokud tam dáte třeba jiný OS, než který tam nahrál.
Každopádně konzole PS3 je dnes plně otevřena warezzu a to vůbec nejvíce, ze všech velkých konzolí. Dopady to bude mít hlavně negativní. Je sice možné, že stoupne prodej PS3 konzolí, jenže SONY vydělává hlavně na softwaru. A jak ukázaly zkušenosti z minulosti i jiných konzolí, třeba PSN, s rozšířením pirátství se sice zvýšil počet prodaných konzolí, ale zároveň rapidně snížily zisky z her. To je špatná zpráva nejen pro SONY, ale i pro výrobce her, kteří brali konzole jako bezpečný přístav, i když některé kapesní konzole postupně opouštěli právě kvůli pirátství, jež u některých dosahuje 95%. Tato zpráva nepřichází v dobré doby, protože podle údajů, vykázaly sice konzole slušný prodej konzolí samotných, ale her a ně se prodávalo méně a jsou jedinou herní platformou, která loni klesala. Naopak značně roste PC platforma, která kromě hardcore her nabízí u komunitní a MMO hraní, které se masivně rozvíjí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|