Společnost SONY těžce nese prolomení PS3 a mstí se jeho autorovi. Ten má na své straně Legii.
SONY nese kompletní prolomení ochrany své konzole PS3 velmi nelibě. Ta je v současnosti naprosto otevřená a lze si na ní za pomocí odhaleného masterklíče přehrávat libovolně software, ať už je koupený legálně nebo ne. SONY nemá žádnou páku, jak tomu zabránit. A tak kope kolem sebe a útočí na toho, kdo ochranu prolomil. Ten má za sebou celou řádku podobných úspěchů, nicméně až doposud se většina obešla bez podobných gest. SONY to však vzala jako osobní pomstu a dokonce uspěla u úřadů, které nařídili zabavení vybavení dotyčného hackera a vyšetřování. To zvedlo mohutnou vlnu nevole, kvůli zneužití práva a osobních informací, ze kterého tímto postupem aliance hackerů i dalších lidí, Sony viní.
Radikálnější jádro hackerů, jež zůstává v anonymitě, však vyhlásilo protiofenzívu. Na útoky SONY reagovalo ostrou protiofenzívou. Úder byl velmi dobře koordinovaný a velmi ostrý. Hackeři vyřadili oficiální stránky PlayStation.com, PCstore a PSN. Další vlna útoku byla namířena na konkrétní představitele SONY, na které pořádají doslova hony a zasypávají internet odkazy na erotických stránkách s odkazy na lidi ze SONY a podobné věci.
Ve třetí vlně pak SONY schytalo přímou odpověď na svůj první útok. Hackeři uveřejnili kompletní a velmi podrobné údaje, adresy, kontakty a další záznamy šéfů Sony i jejich rodin a vše vystavili na různé weby. SONY se pak může těšit na další vlnu útoků. Dá se předpokládat, že to nejlepší si hackeři schovávají. V ohrožení se tak mohou ocitnout klíčové systémy a produkty SONY. Skupina Anonymous, která za celou věcí údajně stojí, poslal SONY videovzkaz:
Jak tohle celé dopadne? Upřímně nepředpokládám, že by zde byla šance nějak Hackery zastavit a to i kdyby se SONY a třeba i oficiální úřady o něco pokusily. Takže vidím dva scénáře. Buď SONY přestane pronásledovat autora průlomu a smíří se s tím, že každý uživatel má právo si se zakoupenou věcí dělat, co chce, protože je jeho. A nebo bude ve svém pronásledování pokračovat a pak bych nechtěl být v kůži vedoucích představitelů SONY. Každopádně skupina Anonymous, jež se identifikuje populárním, a všeříkajícím We are Legion, se zdá velmi odhodlaná celou věc dotáhnout.
Na čí straně stát? Já si dovolím pozici třetí strany. Osobně nemohu souhlasit s politikou SONY v žádném ohledu. Samotnou konzoli PS3 vnímám jako zbytečné a velmi neužitečné zařízení, které je jen marketingovou záležitostí, kde SONY nabízí uživatelům za plnou cenu jen vybrané a velmi omezené funkce jinak velmi zastaralého zařízení, které jinak nabídne běžný PC. Navrch si SONY myslí, že koupě=pronájmu. Při selském rozumu nemůžete prostě považovat prolomení systému PS3, které si udělá majitel poctivě zakoupeného přístroje, čímž se automaticky stává neomezeným vlastníkem toho zařízení, za něco co zasahuje do práv výrobce toho zařízení. Kdyby to byl pronájem, tak neřeknu. Navíc za prolomení PS3 si může SONY sama. PS3 uváděla s Linuxem a s možnostmi využití mimo herní segment, jenže od uvedení PS3 jeho možnosti systematicky odsekává, až odsekla i ten Linux a to byla ta jiskra, která zažehla ten současný požár. SONY navíc na prolomení zareagovalo velmi špatně a kope kolem sebe, jako malé dítě, místo aby zastaralou PS3 nahradila něčím novým. Takže stát na straně SONY? Slušnost a zdravý rozum to nedovolí.
Slušnost ale rozhodně nedovolí stát ani na straně skupiny Anonymous. Jakkoliv souhlasím, že počínání SONY není v pořádku a že „občanská“ neposlušnost je na místě, nemohu souhlasit se stylem. Zveřejňování osobních dat a to dokonce členů rodiny ale rozhodně není v pořádku. To pak není skupina Anonymous o nic lepší, než SONY. Celkově to považuji za poměrně hloupý spor zbytečně a neprozíravě vyvolaný SONY o hloupé neužitečné zařízení bez budoucnosti.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|