Je to potvrzené, Microsoft si nechal od AMD udělat 16nm verzi původního základu.
Ačkoliv se mělo za to, že nový menší XBOX One S není vlastně nijak jiný proti původnímu Xbox One, máme oficiálně potvrzené, že došlo k významnému vylepšení. Stále sice používá původní 8jádrový JAGUAR procesor od AMD, který má integrované i Radeon GCN grafiku (původem HD 7000 sérii), ale místo 28nm je nově vyrobeno toto APU 16nm FinFET!

16nm znamená, že AMD nechalo, co by tvůrce tohoto základu, vyrobit tuto platformu u TSMC. Celková velikost má být kolem 240mm2, což je prý o 33% méně než u 28nm verze. Nové čipy jsou tak minimálně novou revizí, ale AMD je trochu vylepšilo. Díky nižšímu procesu došlo k výraznému snížení spotřeby. AMD tak zvýšilo takty. Na procesoru je sice pořád 1,75GHz, ale grafika běhá na 914MHz místo 853MHz. Celkový výkon konzole vzrostl z 1,31 na 1,4 TFLOPS. Novinkou je podpora HDR a také podpora 4K obsahu, kd HDMI 2.0 umí HDCP2.2. Konzole je také díky nižší spotřebě a menším nárokům menší a tišší.

Výkonově samozřejmě bude nový Xbox One S na tom stejně jako Xbox One, tedy u většiny her budeme rádi za 30FPS v 900p (většinu her v 1080p prostě nedává). Microsoft ale už ohlásil nový „high end“ XBOX Scorpio, který bude mít zbrusu novou 14nm AMD platformu a má mít výkon kolem 6TFLOPS, tedy více než 4x výkonnější, než stávající XBOX, což by mělo umožnit 30FPS při 4K rozlišení, byť samo sebou v nižších konzolových detailech. MS zatím neuvedl žádné podrobnosti k nové platformě, hovoří se ale o variantě nového AMD SoC v kombinaci ZEN procesorové části, GCN POLARIS/VEGA grafické části a podpořené sdílenými HBM2 paměťmi. Ostatně víme, že AMD na podobném konceptu pracuje. Vzhledem k tomu, že MS ohlásil příchod SCORPIO konzole až na konec příštího roku (Vánoce 2017), tak je to rozhodně velmi reálné. Kromě 4K MS představí určitě i vlastní VR/rozšířenou realitu. Nový Xbox Scorpio bude výkonnější, než chystaný PlayStation NEO, který má využívat výrazně nataktovaný 8jádrový JAGUAR CPU v kombinaci s POLARIS 10 grafikou (AMD Radeon RX 470) a má mít celkový výkon kolem 4,5 TFLOPS. Na trh dorazí už na vánoce tento rok spolu s VR setem SONY. Ceny obou nových výkonnější konzolí, ale budou prý o poznání výše než současných low end verzí PS4 a Xbox One, které už se potýkají s nedostatkem výkonu pro nové hry a bezproblémové i FullHD hraní. Cena za Xbox One S s 2TB HDD činí dnes zhruba 10 690 korun vč. DPH. Cenu výrazně výkonnějších nových verzí odhadujeme tak na 15 tisíc i víc.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|