Na CES za pár dní bude oficiálně konečně představen nástupce SoC ARM TEGRA3 řešení.
Asi těžko si nevšimnout, že ARM platforma je na vzestupu. Nicméně v této oblasti je podstatně větší konkurence, než třeba na poli běžných x86 procesorů. A také tlak na ceny je mnohem větší, takže to není až takový zlatý důl, jak si některé firmy malovaly. Kromě toho se začínají silně prosazovat opravdu velké firmy s jejich ARM řešeními a nováčci a menší firmy to tak mají stále těžší.
Králem ARM SoC je v současnosti společnost QualComm, jejíž řešení zabírají 48% trhu v rámci ARM platformy, což se odrazilo i na posílení celé firmy, co by výrobce mikročipů, kdy QualComm jako jedna z mála zvýšila v roce 2012 své příjmy i podíl a je dnes třetí největší společností vyrábějící čipy na světě. Před ní už je jen dvojice Samsung a Intel. O Intelu nemá smysl v rámci ARM řešení mluvit, zato Samsung je sám o sobě asi třetím (fakticky ale druhým) největším výrobcem ARM SoC řešení vůbec a tedy největším konkurentem QualCommu. Samozřejmě vedle Apple, které ovšem vyrábí, či vyráběl hlavně Samsung (proto fakticky druhý, ale samostatně je Apple větší, nebo stejný velký v rámci ARM). Společně tyto platformy ovládají zhruba 80% ARM trhu.
Existuje ale také řada dalších SoC platforem postavených na ARM řešení, které se dělí o zbytek trhu. Jedním z nich je i TEGRA, která má sice velmi malý podíl (zhruba 3-4%) na celém ARM trhu a výkonově dnes už současná TEGRA 3 na špičková řešení SnapDragon S4 nebo Samsung Exynos nemá (i když obecně mají všechny tyto platformy pro všechny uživatele více než dost výkonu a rozdíl v běžném používání mezi nimi lze poznat dost těžko, pokud vůbec), ale v některých i poměrně významných modelech ji lze najít. V poslední době to byl například SURFACE Tablet s RT verzí Windows 8 přímo od Microsoftu. Je však nejvyšší čas na změnu. Tu přinese nová TEGRA 4, která se s větším zpožděním představí za pár dní na CES 2013. Už dnes ale víme rámcové parametry. Proč má TEGRA 4 takové zpoždění proti původním plánům?
Zpoždění dokončení a uvedení TEGRA 4 má minimálně jeden důvod. Tím je obecně podstatně větší konkurence a nižší příjmy, než které si NV plánovala. Podíl TEGRA je malý, výrazně se nezvětšuje a proti velkým zavedeným firmám jako je QualComm či Samsung, nebo i vůči vlastnímu řešení Apple se TEGRA pravděpodobně v dohledné době výrazně neprosadí z poměrně logických důvodů. Zatímco na klasickém grafickém trhu má NV vlastně jen jediného konkurenta a grafické karty se dají prodávat i s důrazem na značku a logo na čipu, u ARM řešení je situace výrazně jiná, na kterou není NV zvyklá. Konkurence je obrovská a důraz na značku a logo na čipu je nepoužitelný, protože 99,999999% zákazníků ani neví, co jejich tablet, či smartphone pohání, natož aby je zajímalo, co to má na sobě za logo.
Zkrátka a dobře, TEGRA nepřináší tak velké zisky, jak už podle plánů dnes měla, a o plánovaných 50% příjmů celé společnosti, si zatím může nechat jen zdát. I když TEGRA samozřejmě nějaké ty příjmy generuje, na vyrovnání příjmů z klasických GPU stále zdaleka nemá. Není tedy divu, že se NV spíše soustředí na vývoj výkonnějšího ARM řešení, které by podle ní za pár let mělo konkurovat serverovým procesorům Intelu a AMD. Tedy TEGRA ARM pro profesionální a serverové platformy, kde se za komponenty a služby platí výrazně více peněz, než na klasických mobilních SoC, zvlášť když ceny tabletů a SmartPhone jdou neustále dolů, což silně snižuje marže výrobců ARM platforem. To samozřejmě ale neznamená, že by nebyl důvod se snažit a vykašlat se na nástupce TEGRA 3. I ty 3-4% trhu znamenají příjmy několika desítek až jednotky stovek milionů dolarů, za což jistě stojí ráno vstát :).
- Tegra 4 (Wayne) v parametrech
Se zpožděním, ale je už skoro tady. Rámcově víme již nyní, jaké bude mít TEGRA 4 parametry. Stejně jako u TEGRA 3 zůstane koncepce čtyřjádra s jedním extra jádrem navíc (to běží, když není vysoký výkon třeba). Samozřejmě procesorová architektura je daná, tou bude licenční ARM Cortex A15. Frekvence by mohla dosáhnout až na 2GHz. V tomto ohledu žádné překvapení a nic, co by nějak vybočovalo od konkurenčních platforem.
NV si k tomu ale přidá grafické jádro vlastní konstrukce, tedy nepoužije GPU, který ARM také v rámci licence ke svým platformám poskytuje (jež ale využívají jen někteří). Nová grafická jednotka pro TEGRA 4 bude mít 72 výpočetních jednotek a údajně by měla mít 6x větší výkon než ta v TEGRA 3. Důraz je samozřejmě kladen na zvládnutí zvětšujících se rozlišení displayů, a mluví se proto i o podpoře 4K. Zpracovávat videa by měla umět až v rozlišení 2560x1440. Možnosti výbavy v podobě USB 3.0 nebo HDMI jsou standardem.
Výroba bude probíhat již vyladěným 28nm typu HPL, a to samozřejmě u společnosti TSMC. TEGRA 4 je designována pro nasazení ve výkonných SmartPhone i Tabletech, ale také třeba v SmartBoocích. Spekuluje se, že prvním telefonem s TEGRA 4 bude nová vlajková loď HTC s 5" fullHD displayem. Nicméně není to ještě potvrzeno a mluví se také o tom, že TEGRA 4 bude jen druhou variantou vedle nového SnapDragonu od QualCommu, které HTC primárně použije. Ať tak nebo tak, asi bude snaha ukázat nějaké zařízení už právě za pár dní na CES, i když pravděpodobnější je až veletrh mobilit v Barceloně o měsíc později. Nečekáme, že by se něco v prodeji objevilo s Tegra 4 řešením nějak výrazně dříve, jak v polovině roku 2013. Většinu novinek dostupných na trhu osazených TEGRA 4, lze čekat asi spíše v průběhu Q3/Q4 roku 2013. Nutno dodat, že TEGRA 4 bude mít už při svém uvedení hodně silnou konkurenci v podobě nových QualComm a Samsung řešení, jež se představí ve stejný čas.
Zdroj: Chiphell.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|