O AI se hodně mluví, ale běžné uživatele nezajímá. A nezájem je i o ARM platformu ve Windows PC.
Qualcomm i výrobci notebooků si od nové platformy Snapdragon X pro Windows počítače hodně slibovali. Jenže už to bude měsíc, co jsou na trhu a prodeje dalece zaostávají i za nejpesimističtějšími očekáváními. Ačkoliv na trh bylo uvedeno menší než plánované množství, nakonec to problém nebyl. Prodejci i výrobci hlásí, že zásoby stačí bez problémů, protože prodeje ARM notebooků jsou velmi nízké. Přitom prodejům PC se obecně nyní docela daří, prostě jen zákazníci nejeví zájem o ARM poháněné notebooky s Windows. Některé prodejce a výrobce situace hodně zaskočila. Už úvodní prodeje byly nízké, a jen měsíc po vydání se smrskly ještě víc a mnozí hlásí doslova jen směšné až vyloženě kusové prodeje.
Jedním z problémů je i marketingový důraz na AI. O tom bylo slyšet ze všech stran, marketing Qualcommu a Microsoftu prakticky o ničem jiném nemluvil, než o AI a Copilot+. Jenže všechny dosavadní testy a recenze v praxi ukazují, že je to celé jen prázdné plácání. Všichni, kteří o tom něco vědí, tak ví, že AI jako taková neexistuje. A ještě minimálně dlouhé dekády existovat nebude. To, čemu dnes marketing říká AI, a cpe to zákazníkům horem spodem, nemá se skutečným AI nic společného. O žádnou umělou inteligenci s tomu odpovídajícími schopnostmi, prostě nejde. Není tak moc překvapením, že využití těch „strojově naučených vzorů“ je v běžné uživatelské praxi extrémně limitováno. A samotný Microsoft Copilot+ prakticky nefunguje, protože MS nestihl všechny funkce, které chtěl mít.
S výjimkou nějakého specializovaného zaměřeného testování je počet případů v praxi, kdy AI technologii v procesoru reálně použijete, dnes velká tlustá nula! AI ani Copilot+ tak zákazníky jednoduše ani trochu nezajímají, protože v současnosti nemají žádné praktické využití v aplikacích, které uživatelé skutečně používají. Sám Qualcomm už na to reaguje a místo AI schopností se začal marketingově zaměřovat na propagaci efektivity a výdrže notebooků s jeho platformou. Ta je asi nejsilnější stránkou. Ovšem ani v této oblasti to není zase o tolik lepší než x86.
- ARM zaostává za plány a očekáváním pro Windows platformu
– x86 má stále navrch
Testy v praxi jasně ukazují, že ARM funguje sice překvapivě slušně s Windows, ale prostě ne vždy a všude. A to je asi největší problém. Zatímco univerzální x86 platformy AMD a Intelu fungují prostě vždy a všude a se vším, i když za tu svou univerzalitu „platí“ někdy horší efektivitou, ARM funguje jen s něčím a efektivita i tak není o moc lepší. Speciálně novější x86 procesory jako Intel Ultra série nebo AMD RYZEN 8000 či AI 300, jsou efektivitou v mnoha směrech srovnatelné, a to podporují nové i staré aplikace a instrukce a vše mezi a okolo. Ano, jsou případy, kde má ARM navrch, například v klidovém stavu je mnohem méně náročný a tak vydrží hodně přes 10 hodin na baterii, ovšem pochopitelně výdrž PC v režimu „nic nedělání“, je poněkud irelevantní. V praxi v běžné zátěži se bohužel ukazuje, že když chcete výkon, není ARM řešení o moc úspornější než moderní x86, pokud vůbec úspornější je (často není). A výkon není lepší. Je v nejlepším případě srovnatelný, bohužel v řadě případů horší a pak je tu řada věcí, která na ARM jednoduše neběží vůbec.
Velkým problémem se ukazuje i integrovaná grafika v ARMu, která jednoduše nepodporuje všechny věci a technologie, jaké běžně mají grafiky Intel a AMD v jejich CPU. A tak sice většina starších i novějších her funguje, ale ne vždy dobře, ovšem je tu řada takových, které se prostě ani nespustí. ARM platforma uvnitř nových Windows PC má také mnohdy nevýhody, jako nemožnost rozšířit paměť, protože je prostě pájená na desce, stejně tak řada modelů notebooků má i pájené úložiště bez možnosti dodatečného rozšíření pomocí M.2 atd.
Možná by někteří zákazníci překousli ty nevýhody a nedostatky, ovšem to by tomu musela odpovídat mnohem nižší cena. A dosavadní Windows Snapdragon X notebooky nejsou o nic levnější, než srovnatelné Intel nebo AMD notebooky. V tuto chvíli tak nedává nákup notebooku s ARM příliš smysl, pokud prostě nejste fanda technologií a kupujete si je proto, abyste si je vyzkoušeli. Tomu by zhruba odpovídaly ty současné naprosto minimální prodeje, kdy si prostě tyhle notebooky pořídilo pár nadšenců a tím to hasne. Není to tak, že by Snapdragon X pro Windows byl vyloženě špatný a nepoužitelný. Naopak překvapuje, jak dobře v mnoha věcech funguje, což na první generaci produktu je opravdu velmi dobré. Potenciál/nutnost optimalizací tu zjevně je, ovšem některé věci tak snadno vyřešit nepůjdou. X86 procesory navíc nikam neodchází a jsou prostě univerzálnější, za což platí svou složitostí a menší efektivitou v moderních aplikacích. Ale prostě fungují všude a se vším. Asi největší problém má ARM s výkonem a vlastnostmi integrované grafiky. Zde mají Intel a především AMD, opravdu masivní náskok, a kromě výkonu jde opět hlavně o univerzalitu atd. Řada věcí na ARM ve Windows prostě nefunguje. Naštěstí více věcí funguje než nefunguje, to je pravda, ale nemůžete běžným uživatelům doporučit zařízení, když prostě víte, že někde fungovat nebude a budou problémy, zatímco prakticky stejný PC za podobnou cenu s AMD nebo Intel x86 řešením fungovat bude vždy. A to je asi základ všeho …
Windows notebooky s ARM fungují rozhodně dostatečně pro méně náročné uživatele, kteří nebudou dělat o moc více než surfovat po webu apod. Pro nadšence jsou také zajímavé. Jenže objektivně z hlediska rozumu nedává moc smysl, když jednoduše za podobnou cenu můžete mít Intel nebo AMD notebook, který bude zaručeně fungovat všude. ARM je méně univerzální jako platforma, méně variabilní po stránce možností doplnění HW, a nijak to nekompenzuje nějakou podstatně nižší cenou výkonem/výbavou srovnatelného zařízení vůči x86 verzi. Takže nezájmu o ně v obchodech se nelze divit. Nicméně není všem dnům konec. Uvidíme, co další generace, které se bude kromě nového HW moci opřít i o další generaci SW optimalizací a vylepšení. Každopádně to vypadá, že prostě x86 už nebude jedinou volbou na poli Windows PC, i když v tuto chvíli jí zatím pro 99,9% uživatelů z pochopitelných důvodů zůstává …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|