Externí grafická karta k notebooku je nápad starý hodně dlouho. AlienWare ho opět oživuje.
Nápad posílit herní a obecně grafický výkon externí grafickou kartou v podobě nějakého speciální boxu, je starý už hodně let. A na trhu už existovalo několik produktů. Asi nejblíže nějakému masovému nasazení bylo kdysi před pár lety AMD s XGP uvedené pro AMD PUMA platformu. Speciální rozhraní, které mělo umožnit jednoduše připojit box s externí desktopovou grafikou. Bohužel, AMD to zabilo uzavřením dohody s jediným výrobcem NB a ten to nebyl schopen pořádně nabízet. Takže to celé zase umřelo. No a nyní je to zpět.
Ne od AMD, ale od ALIENWARE. Ten ale v podstatě celý koncept AMD opsal. V hlavní roli je opět speciální rozhranní, tentokrát vedené přes PCIe. V současné době je jím vybaven jen model ALIENWARE 13, ale měl by se objevit brzy i na dalších.
No a přes něj si připojíte takovou velkou externí bednu o velikosti malého mini-ITX počítače, kde je klasicky umístěný pořádný zdroj a pak samostatná grafika. ALIENWARE to celé prezentuje na dnes extrémně výhodném Radeon R9 290X. A nárůst výkonu je samozřejmě obrovský. Samostatný "Graphics Booster" má ještě i další USB, tedy slouží i jako dokovací stanice. Bez grafické karty ale stojí ten celkem pěkný box, cca 300 dolarů (7900 s DPH). Pro AlienWare 13 NB a další mobilní modely je to ale docela podstatné zařízení.
Výkon nových mobilních grafik jako GTX 980M nebo R9 M295X je sice hodně vysoký, ale ani tak si tyhle kartě nejsou schopny poradit pořádně s rozlišením 2560x1440 a 4K, které už některé herní NB nabízejí. Externí grafika je tak jedinou možností. Jenže asi cítíte, že to trochu zabíjí smysl herního NB. Už cena herních NB je prostě obrovská, 40 tisíc za solidnější modely a to se zdaleka nebavíme o TOP verzích. K tomu si máte kupovat BOX o velikosti mini-ITX PC za 8 tisíc a do toho ještě grafiku za dalších cca 8-9 tisíc (GTX 970 či R9 290X)?! Jak vzhledem k ceně, tak vzhledem k velikosti toho řešení, není šikovnější si rovnou koupit klasický mini-ITX herní PC. Existuje řada pěkných řešení a výkonem i cenou budete prostě jinde proti mobilním DTR. Lidé se navíc k herním desktopům vrací a to právě proto, že mobilní řešení jsou drahá a mají spoustu nevýhod a herní desktop může dnes být docela slušně mobilní, přičemž na klasické "mobilování" přeci stačí dnes tablet či větší telefon a pokud chcete mobilní PC, tak jsou tady prostě Ultrabooky. Koncept herního NB se tak zdá trochu přežitý, i když v dnešní době jsou možná nejzajímavější, za celou svou historii.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|