Tabletů už se zdá se nezbavíme. Přihřát si svou polívčičku na nich chce každý.
ARM platforma stále roste, mnozí však poukazují na to, že zdaleka nebude v dohledné době schopná dohnat, či nabídnout to co klasické Intel/AMD procesory. Navíc Computex jasně ukázal, že Intel i AMD rozhodně nebudou sedět s rukama v klíně. ARM platforma a dosud představené Tablety těžily z toho, že byl poměrně rozdíl mezi nimi a klasickými notebooky a hlavně že Windows 7 nejsou pro dotykové ovládání úplně nejlépe řešené. Nyní už ale výrobci PC představují ultratenké mobilní PC s oddělitelnými klávesnicemi, které lze jako tablety normálně používat a přitom staví klasicky na x86 procesoru a Windows OS. Příkladem je nový ASUS Transformer Ultrabook, který má konstrukci jako dříve představený Tablet s ARM, ale staví normálněně na Intel Ivy Bridge.
Do platformy ultratenkých počítačů a také tabletů se chystá zasáhnout i AMD. To má dnes už velmi žádané a úspěšné SPU procesory, které sice nedosahují procesorového výkonu konkurenčních Intel řešení, ale grafickým výkonem a technologiemi je naopak překonávají a to stojí i výrazně méně a z hlediska spotřeby jsou na tom minimálně stejně dobře. AMD tak chce se "svými" Ultratenkými počítači cenově začínat výrazně pod hladinou, kde začínají Ultrabooky s Intelem a podobně chce zasáhnout i na tabletech.
AMD nechce nabízet ARM platformu, jako se často spekuluje, ale klasické své SoC řešení s x86 APU procesorem. Výhodou by měla být hlavně kompatibilita s klasickým PC s Windows, což je něco, co ARM tablety trápí a trápit bude, protože většina aplikací ani na ARM Windows 8 nebude kompatibilní s x86 Windows 8. AMD řešení sice nebude dosahovat úspornosti ARM řešení, ale z hlediska běžného uživatele by rozdíl výdrže na baterie neměl být celkově až tak podstatný. AMD chce navíc útočit i cenou své platformy.
Jsou optimisté, kteří tvrdí, že Windows tablety budou mít velký podíl už celkem brzy. Při pohledu na současný podíl tabletů s Windows, který je tak 2-3%, nejsme tak optimističtí. Na druhou stranu, doposud zde nebyla tak zajímavá zařízení, jako prezentuje ASUS/AMD a další, tedy v podstatě Ultratenký mobilní počítač s Windows s oddělitelnou klávesnicí. To je druh zařízení, který by mohl mnoho uživatelů dost zajímat, protože by vlastně měly svůj PC a Tablet v jednom a nemuseli by se potýkat s kompatibilitou ARM platformy s X86 platformou. U AMD přesto odhadují, že by podíl Windows Tabletů mohl být kolem 20%, ale až tak v horizontu 5 let, což je poměrně realistický odhad. Osobně si myslím, že překážkou rozšíření Windows Tabletů nebude zdaleka hardware, ale software a to samotné Windows, v čele s Windows 8. Na tento systém jsou reakce "mírně řečeno" hodně vlažné a to už má zanedlouho vyjít. Zatím jej nemají příliš rádi ani uživatelé klasických PC a netváří se na něj ani moc na tabletech, kdy rozhraní a vůbec celkové provedení dost připomíná rozšířením stále velký propadák jménem Windows Phone 7 ...
Osobně jsem volali po zařízení typu ASUS Transformer s Windows a tedy jako klasickým PC. Nyní jej tedy dostaneme, otázkou je, zda Windows 8 je úplně to pravé ořechové. Nedávno jsme zkoušeli Windows 7 na dotykovém PC a osobně nevidím v dotykovém ovládání W7 žádný problém. Tak uvidíme.
Zdroj: cnet.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|