Spor ve vedení AMD o Tablety vyústil v náhlý odchod bývalého šéfa. Nový v nedohlednu.
Jako blesk z čistého nebe přišla na začátku roku zpráva o tom, že s okamžitou platností opouští pozici šéfa společnosti AMD pan Dirk Meyer. AMD příliš nechtělo celou situaci komentovat, ale pravé důvody přeci jen vyplynuly na povrch. Za vším stojí spor mezi dvěma skupinami ve vedení společnosti. Tzv. Inženýrská skupina, která vede firmu od jejího založení a jejíž hlavní postavou byl právě Dirk Meyer, zastávala názor, že AMD by mělo soustředit se na to, co umí nejlépe. Tedy klasické CPU, GPU a pak samozřejmě APU. Nicméně díky turbulencím a obchodním změnám v poslední době získala velký vliv i druhá skupina, která prosazuje, aby se AMD více zapojilo do konkurenčního boje na nových platformách. Jednou z nich je právě platforma Tabletů.
Spor vyústil v náhlý odchod Dirka Meyera a od té doby AMD marně hledá nástupce. Je to škoda, protože za vedení Dirka Meyera se AMD vytáhlo do stavu, ve kterém nebylo už celou řádku let. Úspěšně překonalo krizi svých produktů, dosáhlo výrazného zlepšení na poli grafik a technicky i výkonově předběhlo konkurenci. A uvedlo úspěšně první generaci APU. Přesto Dirk Meyer odešel a momentálně vládnoucí skupina uvnitř AMD v čele s prozatímním CEO (finančním ředitelem) marně hledá jeho nástupce. Už oslovilo několik lidí v oboru, ale žádný z nich zájem neměl.
A zatím se ukazuje, že Meyer měl ohledně směrování AMD nejspíše pravdu. Firma má slušný potenciál k růstu podílu na klasických CPU i GPU trhu. Zatímco na poli Tabletů, s výjimkou Apple zatím nikdo nijak výrazně neuspěl a všechny proinvestované peníze se prostě nikomu nevrací. O Tabletech se toho hodně namluvilo, promrhali se miliony, ale žádný boom se nekoná. Začíná se tak ukazovat, že Dirk Meyer měl pravděpodobně pravdu a stejný názor sdílí i řada dalších. Současnému vedení AMD tak dělá problém najít někoho, kdo by věřil tomu, že AMD má rozdělit své omezené síly a investovat do platformy Tabletů a SmartPhone a nesoustředit se jen na to, kde je. Zdá se, že takových lidí mnoho není. Současné vedení AMD tak může odchodu Dirka Meyera pomalu
AMD přesto platformu Tabletů neignoruje a ignorovat zcela nechce. Aktuálně nabízí platformu DESNA, což je ultraúsporná verze 40nm BRAZOSU. Aktuálně má 2 jádra a 4W spotřeby. Samozřejmě má i plnohodnotnou DX11 grafiku. Pro rok 2012 jí chce vylepšit zejména v úrovni spotřeby. Místo 4W by měla nová platforma HONDO žrát jen 2W maximálně. Opět by ale měla mít 2 CPU jádra a DX11 grafiku a plně pasivní chlazení a podporu Windows 8, se kterým se AMD chce svést. Proč si myslím, že na poli Tabletů jsou pozice dávno rozdány na několik let dopředu. Přesto řeknu, že spíše než tablety by AMD měly zajímat Ultrabooky a vůbec FUSION jako celek. Proč? Na to vám odpovím v článku vedle ... :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|