Intel má velký problém. AMD RYZEN 9 7950HX je výkonnější než Core i9-13900HX a žere méně.
První recenze a testy nové generace mobilních platforem AMD a Intelu ukazují obrovské mezigenerační zlepšení AMD. To totiž doposud mělo mobilní RYZEN procesory jen s maximálně 8jádry/16vlákny. Konkrétně šlo o velmi efektivní monolitická APU, což byl i 6nm RYZEN 9 6900HX. Jenže u nové generace „DRAGON RANGE“ AMD použilo desktopové čipletové 5nm ZEN 4, včetně 16jádrového základu! Takže fakticky desktopový RYZEN 9 7950X najdeme i v mobilní variantě pojmenované jako RYZEN 9 7945HX s oficiálně 55+W TDP.
Asi tedy nepřekvapí, že AMD udělalo obrovský mezigenerační skok ve výkonu, kdy nový TOP mobilních CPU žere sice v praxi o třetinu více, ale má také běžně dvojnásobný výkon než předchozí nejlepší mobilní RYZEN procesor! Opravdu nevídaný a zásadní posun:
Co je však ještě zajímavější je srovnání s Intelem. Jeho nová RAPTOR LAKE mobilní Core 13000HX série procesorů, je také již na trhu. A v čele se 24jádrovými Core i9-13900HX série, technicky by tedy měl mít navrch proti jen 16jádru AMD. Jenže jak z desktopové praxe víme, nemá ani zdaleka. V nejnovějších testech obou nových mobilních platforem, které jsou omezené na TDP proti desktopovým variantám, AMD dohnalo Intel ve výkonu na jedno jádro, a dokonce je výkonnější na celek:
(Výkon na 1 jádro a na celek - notebookcheck.net)
Už to samo o sobě je obrovský úspěch a další velký problém pro Intel. Jenže reálná situace je pro Intel ještě horší. Ten je fakticky nekonkurenceschopný v tom hlavním, o čem mobilní PC a platforma je, tedy efektivita. Protože ač Core i9-13950HX/13900HX a RYZEN 9 7945HX vykazují podobný výkon, AMD ten stejný nebo i lepší praktický výkon dokáže nabídnout s podstatně nižší spotřebou! Konkrétně Intel boostuje až na 200W s obvyklou spotřebou kolem 190W!!! AMD však nikdy nepřekročí limit 120W, a v průměru se v podobném šasi s podobně výkonným chlazením drží na cca 107W.
(Spotřeba CPU v praxi - nahoře AMD RYZEN 7945HX, dole Core i9-13980HX) - 107W vs 190W!
To je ohromný rozdíl, speciálně v jakémkoliv mobilním PC, kde samozřejmě při stejné baterii bude AMD konfigurace mít podstatně delší výdrž na baterii, současně bude podstatně méně topit. Ten podobný (v multi-jádru horší) výkon Intel tedy nabízí při o 78% vyšší spotřebě! Čímž se tedy totálně diskvalifikuje jako konkurence ba fakticky jako základ vhodný pro mobilní použití. Navíc pokud bychom srovnali tu spotřebu na stejnou úproveň, tedy omezili ji na těch cca 100W, Intel procesor by měl rázem výrazně nižší výkon než AMD, někdy tak o 15 možná spíše více %. A samozřejmě na nižších TDP, typičtějších pro běžné notebooky, tedy kolem 45-55W, bude rozdíl ještě výraznější, kdy jak víme z desktopových modelů, AMD o moc výkonu proti 105W nastavení nepřichází. Intel ale ano. Jeho 10nm procesory prostě potřebují ke svému výkonu vysoké takty, kterých ale nejsou schopny dosahovat, pokud nemají 200W+.
Každopádně jsme čekali, že AMD s mobilní verzí desktopového RYZEN 9 7000, tedy platformou Dragon Range v případě notebooků, bude hodně dobré. Ale že až takhle? Dvojnásobný výkon proti předchozí generaci a lepší výkon, než to nejlepší, co nově nabízí Intel a současně s tak drasticky nižší spotřebou? Takže další jednoznačný šach mat pro Intel a postavit novou generaci notebooků na Intelu je výroba odpadků a plýtvání pískem?
Technicky asi ano, bohužel Intel má mnohem silnější pozici na OEM než AMD, takže očekávejte že počet konfigurací podobných notebooků s Intel platformou bude minimálně 6 ku 4, spíše 7 ku 3 pro Intel, ačkoliv je v každém ohledu a smyslu mnohem horší technologicky i provozně a bude i dražší. Každopádně brzy se první notebooky dostanou také k nám, a mohu prozradit, že nový mobilní RYZEN má prakticky výkon desktopové verze (těch na nižším než 170W TDP). Rozdíl bude v praxi největší a brzdou, budou u mobilních platforem paměti. Ty mobilní SO-DIMM DDR5 jednoduše nejsou k dispozici v provedení 6000MHz CL30/CL34 jako desktopové DIMM verze, takže výkon budou limitovat u notebooků obvykle jen používané 4800MHz nebo 5600MHz DDR5 SO-DIMM navíc s poměrně vysokým časováním i dost přes CL40.
AMD dokázalo nemyslitelné …
Každopádně AMD naprosto jednoznačně poráží Intel v serverech, kde na výkon jednoho 96jádrového EPYC ZEN 4 potřebuje Intel dva 56jádrové nové SAPPHIRE RAPIDS XEON procesory, ve výsledku s více než 3x vyšší spotřebou a dvojnásobnou cenou. Takže tady je jasně dobojováno v této generaci a podle všech analytiků AMD míří přes 20 možná až k 30% podílu v letošním roce, což bude znamenat zásadní změny na trhu.
Pak je tu PC desktop, kde starší 64jádrový ThreadRipper na starší ZEN 3 je stále jasně lepší než nový SAPPHIRE RAPIDS od Intelu. A až vyjde nový ThreadRipper ZEN 4 snad v Q4 2023, tak bude ještě jasněji. V nám blízkém PC mainstreamu pak také není co řešit. Výkon je sice podobný, ale AMD je prostě o trochu výkonnější a lepší, především má běžně i méně než poloviční spotřebu při podobném výkonu. Takže pořídit si Intel se opravdu hodně prodraží, a nabídne za to méně. Nový RYZEN 9 7950X3D pak vzal Intelu i VIP pozici nejrychlejšího herního CPU, a to přitom opět žere o brutálních 150W v praxi méně než 13900K a 200W méně než stále pomalejší 13900KS. Takže Intel je v desktopu v tuto chvíli jen do počtu a nepředstavuje ani dobrou alternativu, natož konkurenci.
No a pak je tu tedy mobilní platforma, kde si Intel opravdu nemůže dovolit prohrát. A první souboj nové generace ukazuje až nečekanou zdrcující porážku. Intel sice dokáže nabídnout opět podobný CPU výkon, ale potřebuje k tomu tak vysokou spotřebu, že se fakticky nedá mluvit o mobilní platformě v jeho případě. A při nižších TDP je výkonově nekonkurenceschopný. Jeho 10nm generace procesorů a RAPTOR LAKE architektura prostě na 5nm AMD ZEN 4 nestačí v žádném ohledu na kterém v praxi záleží. AMD má nyní o něco lepší výkon, lepší výbavu, jasně lepší technologie a to vše při násobně a zásadně lepší efektivitě. Pokud by záleželo jen na tomhle, tedy kvalitě a výkonech produktů, AMD by už mělo zaslouženě 90% trhu a prodejů. K smůle nás zákazníků a trhu jako takového, to však v našem nedokonalém světě bude jinak.
Problém pro Intel je o to větší, že moc dobře ví a nedokáže před investory utajit, že nemá šanci být k platformě AMD konkurenceschopný pravděpodobně další dva celé roky! Jeho současné 10nm generace produktů totiž jen s malými bezvýznamnými změnami budou to jediné, co ve velkém bude produktově na trhu nabízet! Očekávaná nová 7nm generace procesorů má velké problémy a opět zpoždění. METEOR LAKE dorazí nakonec jen ve slabších verzích a vylepšené ARROW LAKE, na které Intel hodně sází, to na trh nestihnout dříve jak na konci 2024 a výkonnější verze možná ještě později. V té době však už AMD bude mít výrazně revoluční generaci ZEN 5.
Každopádně AMD nyní píše historii. Poprvé má naprosto jasně a objektivně v každém ohledu v každém segmentu a každé oblasti jasně nejvýkonnější a celkově nejlepší procesory a platformy proti Intelu. To je něco, co si ještě před pár lety nikdo ani na okamžik nedokázal představit, že se vůbec může stát. Přeci Intel nemůže za pár let prohrávat technologicky, architekturou, výkonem i vlastnostmi. To prostě není možné. Ale máme začátek roku 2023 a je to objektivní nezpochybnitelná realita. Produktově a technologicky AMD právě jednoznačně a na celé čáře porazilo Intel. Otázkou je, kdy vliv této reality uvidíme výrazněji v objemu výroby, tedy zájmu OEM a uživatelů, a tedy i velikosti prodejů a podílu na trhu, protože začíná být opravdu špatné pro celý trh a technologii PC platformy a hlavně zákazníky, že objektivně horší produkty se stále prodávají a v mnohem větším množství než jasně lepší produkty … tohle PC platformě, technologiím a vývoji trhu opravdu nesvědčí. Intel má samozřejmě velký problém, a ví to, že bude muset více než jen přidat. Ovšem tohle musel vědět už před několika lety, když současné produkty chystal. AMD naneštěstí pro něj nejeví známky toho, že by si plánovalo dát pauzu. Naopak. Další generace ZEN 5 bude ještě mnohem lepší než ZEN 4 a slibuje zajímavé změny ;).
čo z toho keď v ponuke sú len sračky v kombinacii Intel+Nvidia no od AMD momentálne iba 16" Corsair VOYAGER s Ryzen 7 6800HS+RX 6800M a Lenovo Legion 7 16ARHA7 s Ryzen 9 6900HX+RX 6850M takže určite nehrozí, že trh bude doslova zaplavený notebookmi s CPU a GPU Ryzen series 7000 pre mňa iba vo veľkosti minimálne 16"-17,3" prípadne 18" no do tohto šasi zrejme AMD nedajú iba Intel s Nvidia lebo kde by ináč pomestili chladiace veže od jadrových reaktorov tablety 15,6" ma nezaujímajú
Ten nadbytok Intel CPUs u tradičných OEM assemblerov bude ale znamenať že výrobcovia MiniPCs sa budú mőcť vo veľkom vrhnúť na mobilné Ryzeny, takže np.
Zní to skvěle ale jestli to s dostupností a výběrem bude jako u předchozí generace, tak to pro Intel zas tak špatné není.
Pakliže ovšem AMD dramaticky nezvýšilo kapacity výroby.
Je málo tých notebookov avšak tento je k dispozícii s komplet AMD 6000 výbavou: https://www.mironet.cz/lenovo-legion-7-16arha7-seda-16-wqyga-amd-ryzen-9-6900hx-33ghz-32gb-1tb-ssd-amd-rx-6850m-xt-12gb-w11h+dp551399/
Proc AMD dovoli davat do tech notebooku tak blby pameti s nizsi frekvenci a a jeste horsim casovanim? To si nemuze pohlidat, kdyz to tem vyrobcum dodava naprimo?
Pokud se AMD podaří dostat na trh nějakou slušnou konfiguraci v 17" (nebo i větším) šasi tak moje peníze dostanou. Na 15" bazmeky bez numerické části a s 240Hz FullHD nejsem zvědavý.
Před rokem jsme pokukoval po legionu. 16" bych akceptoval, protože šířka je jak u 17, 2k displej se mi taky moc líbil, ale dostupnost byla mizerná a reálně jde koupit až teď, kdy už mě za cenu kolem 70k zas tak moc nerajcuje.
Ak sa napr. Asusu alebo Lenovu alebo iným výrobcom podarí dodať na trh a hlavne na Slovensko, model s Ryzen 9 7945HX so 17 palcovým telom a QUAD HD displejom(2560*1600 alebo 1440) najlepšie OLED, MiniLED, kvalitné repráky, kameru a klávesnicu, tak peniaze odo mňa majú isté.
Naozaj potrebujem tento rok už nový notebook a chcem aby bol kvalitný bez žiadnych ústupkov oproti Intel variantám.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!