Nabídka výrobců notebooků a hlavně prodejců se jen hemží novými AMD modely …
Pokud se vám zdá, že na procesorovém trhu obecně není konkurenční prostředí, máte sice pravdu, ale třeba na čistě mobilním trhu je téměř monopol. V podílech sám Intel drží přes 87% mobilní platformy, což je téměř monopol. Na druhou stranu, počty prodaných kusů CPU stoupají a i AMD vykazuje nejlepší kondici své mobilní platformy v historii.
Její nová platforma sice nedosahuje v oblasti maximálního výkonu procesorů takové úrovně, jako Intel, ale nová 45nm dvoujádra, tříjádra i čtyřjádra rozhodně nejsou ořezávátka a hlavně mají skvělé provozní vlastnosti a ještě lepší ceny. Navíc AMD platformu skvěle doplňují nejvýkonnější integrované grafiky, které lze na mobilní platformě vůbec najít, nemluvě o diskrétních grafikách, které navíc v současnosti celkově dominují trhu s celkovým více než 56% podílem, proti mobilní konkurenci od NVIDIA a dále rostou. Zde je třeba se zmínit, že AMD-ATI poměrně v tichosti dávno nabízí funkční možnost automatického přepínání grafik, čehož notebooky s procesory Intel s integrovanými grafikami Intel silně a velmi dobře využívají. Na platformě AMD, kde zatím procesory integrované grafiky nemají, je využití podobného systému zatím pasé.
AMD také díky tomu všemu slaví úspěchy u výrobců notebooků, kde největší hráči na trhu v čele s ACER, HP, Lenovo, ASUS představily desítky modelů svých notebooků s AMD platformou. Jedná se o nové stroje, které budou tvořit páteře prodejů v druhé části roku a většina z nich je směřována do nejzajímavějších cenových hladin nějakých 10 000 – 25 000 korun, protože hlavní výhoda AMD platformy je stále hlavně vynikající poměr cena-výkon a cena-výbava. Nikdy na trhu nebylo tolik zajímavých notebooků s AMD platformou a ATI grafikami, a je to pomalu vidět i v našich obchodech. Je dobře, že se konečně přeci jen vedle Intel notebooků objevil také větší počet schopných AMD notebooků, přeci jen monopolizace mobilního trhu nebyl dobrý vývoj. Na druhou stranu Intel za svou pozici vděčí kromě drtivé převaze ve výrobní kapacitě i jednoznačně lepším a výkonnějším mobilním procesorům, než co je AMD schopno nabídnou, byť to neplatí úplně pro všechny cenové segmenty. AMD je na mobilním trhu stále krok za Intelem, což souvisí s faktem, že AMD prostě nemá možnosti Intelu a nemůže mu konkurovat všude stejně a musí si vybírat konkrétní trhy, kam soustředit své omezené zdroje. Takže buďme rádi, že to je alespoň tak, jak to je. Budoucnost slibuje zajímavý vývoj i na poli výrobních kapacit – kdy 40nm procesory FUSION bude dělat výrobce grafik (TSMC) a AMD tak ušetří na výrobních kapacitách CPU u GF. Pro druhou polovinu letošního roku ale platí, že se s mobilními počítači s AMD-ATI v nejzajímavějších cenových hladinách mezi 10 000 – 25 000 korunami, budeme setkávat mnohem častěji, než kdy dříve.
Intel proti tomu nebude podnikat žádné zvláštní kroky. Jednak nemusí, protože vykazuje rekordní tržby a zisky, a pak ani nechce provokovat úřady a hlídače svého monopolu na trhu s CPU, a vystačí si prostě a jednoduše s tím, že bude nabízet výkonnější mobilní procesory a hlavně jich bude dělat stále mnohem více než AMD. Nebál bych se tedy toho, že by se celkové poměry v tomto roce nějak výrazně měnily.
Já bych bral ten od Asusu
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=78976
Já osobně byc radši bral nějaký Acer Timline nebo tak něco s větší výdrží. Ale pokud si chceš občas něco zahrát tak asi ten.
Z vlastní zkušenosti doporučuju něco co má aspoň tak 4 hoďky výdrž. Mě notebook vydrží zhruba maximálně těch 3,5 a občas když mám např. dvě přednášky za sebou v přednáškárně bez zásuvky, tak mi při té druhé klekne. Taky se to hodí do vlaku, kdy já jezdím zhruba 4 hodiny a ne vždy vydrží celou cestu.
ale pri cem?t400 mi vydrzi na baterii pri s minimalnim jasem co win7 dovoli + wifi skoro 7 hodin. s flashblockem pak neco pres 7 na intel gpu si sice nic moc novyho nezahraju ani kdyz se pripojim k siti, ale na tech par her na odreagovani co mam na steamu to staci a na me oblibene klasicke rpg take...
záleží na tom, jakou požaduješ výdrž na baterku.. pokud ti stačí 2-3 hodky, tak bych bral toho ACERa... přeci jen je o 2k levnější a se stejnou výbavou, jen GK má trochu nižší takty než ta v ASUSu... Pokud chceš výdrž kolem třeba 4-5 hodin, zkus se podívat na ACER 3820TG, kterej s výpočetním výkonem na tom nebude o moc hůř ve vícevlákonovejch aplikacích a singl bude podstatně výkonější. GK má stejnou jako ty 2 cos psal a je to 13tka (bez DVD) která je krásně přenosná...
rozdíl rozhodně není zanedbatelnej... i5 s turbem a HT je v jednovláknových aplikacích podstatně výkonější a ve vícejádrových zaostává, ale jen max tak o 10%... i7 je úplně někde jinde, jak výkonem tak cenou...
Na noteboocích s diskétní grafikou od ATI a 32 nm CPU od Intelu(s integrovanou grafiku v CPU), je ta integrovaná grafika vypnutá a není ji možné nijak zapnout.
Na kterých třeba? U ATI Catalyst™ Display Driver (10.4-10.7) se výslovně uvádí, že
The following notebooks are not supported in this release:
:Switchable Graphics enabled notebooks using Intel chipsets.
Orientačně jsem si prohlédl zdejší recenzi Sony VPCEA1S1E (Core i3 330m + Ati 5470) a nikde žádná zmínka o nějakém přepínáni GPU nebo grafice od Intelu. Akorát si recenzent stěžoval na slabou výdrž na baterky, což je zřejmě způsobeno právě tím, že je stále zapnutá diskrétni GPU.
Na mém notebooku Acer 5740G je také (biosem?) integrovaná GPU stále vypnutá a nikde žádná možnost jak ji zapnout.
Ano, samozřejmě je potřeba aby to výrobce u daného modelu podporoval, což také znamená, že je většinou potřeba použít ovladače od výrobce notebooku ...
u těhle mobility catalystů je taky mimo jiné napsáno, že ti nemusí vůbec fungovat a ATI nenese žádnou odpovědnost za to, pokud ti to s těmahle ovladačema nebude fungovat korektně...
Máme ACER TimelineX s Core i5 a HD 5650 a grafika se přepíná ... když NB zapneš na zásuvku, jede na ATI, když na baterku přepne se na Intel ... funguje to na výbornou.
Popravdě bylo již načase.Já asi před rokem ho kupoval jednomu svému kolegovi na platformě AMD a opravdu nebylo s čeho vybírat.Jsem rád že konečně AMD na tomto velmi lukrativním trhu začalo makat.
1) Manažerský NB - nejdůležitější je výdrž a prestiž (říďa nechodí s Acerem za pár tisíc) použití oÖffice, internet. Proto Intel.
2 Pracovní - grafika, video, spec. programy, tam je Intel lepší (ale nic tragického, já bych AMD klidně bral).
3) Hraní her + Net, Office atd. je AMD ideální neb většinou je NB zapojen do zásuvky. Tam je nejdůležitější vyváženost výkonu CPU a GPU.
Jen slyším o hraní her na notebooku, tak se mi otevírá kudla v kapse, stejně to člověk musí mít na stole a tím se ztrácí všechny výhody notebooku. A když si chci zahrát někde jinde, tak mi baterka budto nevydrží ani hodinu a nebo mam v lepším případě spáleny stehna od toho jak se CPU i GPU potí na plnej výkon, v horším případě mám spáleny kulky a budu bezdetnej
od doby co mi před 4 lety odešel do křemíkového nebe stolní komp používám výhradně ntb a v 99% případů leží na stole.. ntb mám proto, že je pro mě podstaně výhodnější mít jeden počítač na práci v kanclu tak doma, než se starat s přenosem dat a nějakou synchronizací... pravda, na to co potřebuju, mi ten ntb (M500 + 4570) bohatě stačí a člově ksi na tom i něco zahraje, když chce...
"zatím pasé" - nesmysl
Pasé - je to, co BYLO a už NENÍ a NEBUDE. Zatím - to, co BUDE a teď není.
Nepoužívej neznámá cizí slova, vypadáš při tom... Mno, špatně.
Mě je jen záhadou, kde je řečeno, že se AMD na mobilním trhu daří ? Co si pamatuju, tak AMD má cenově zajímavy notebooky ve velkém množství modelu už posledních pár let, ale že by byly nejak zvlast oblíbené a kupované, toho sem si jaksi nevšim... to stejně tak by se mohlo psát o VIA, ta má taky zajímavy notebooky, za zajímave ceny, ale v praxi taky ticho po pěšině...
Mít a prodat jsou dvě rozdílné věci. Až si bude moci každý složit NB jako PC, pak bude AMD velmi oblíbený. Ale jsme v rukou výrobců kteří mají rádi velké prachy (větší marže z dražších komponentů) a velkou setrvačnost v myšlení. Konzervativnost mnoha zákazníků.
Notebooky s CPU od AMD se moc neprodávají, protože výrazně zaostávají za konkurencí od Intelu jak ve výkonu, tak i ve spotřebě a výdrži. Jsou to spíše trochu rychlejší netbooky .
Fakt je že drogy sú zlé a poškodzujú zdravý rozum ľudí. Keby som mal porovnávať procesory podľa vášho úsudku tak poviem že v netbookoch zaostáva intel o 7 tried. Ako človek ktorý nevidel notebook s AMD procesorom ani z 1 kilometra nemáte šajnu o tom aké nezmysly rozprávate. Myslíte si že keď ste dali veľa peňazí za predraženú platformu tak je to automaticky najlepšie riešenie O akej 1 generácii na desktope sa bavíme Intel má 6 jadro, AMD má 6 jadro. Akurát je rozdiel vo výrobnom procese ale o tom vy nemáte ani šajnu, viete len že AMD má 45nm a Intel má 32 nm. To že má AMD omnoho pokročilejší 45nm proces Immersion Lithography Vám nehovorí nič. Vy si stále budete opakovať svoje bludy, "je to drahé musí to byť najlepšie." Podľa Vás teda na serverovom poli je Intel 1 generáciu za AMD, veď AMD má 12 jadro a Intel iba 8 jadro že. Bohužiaľ pre Vás je momentálna situácia medzi AMD a Intel na jednej úrovni a to ako na poli desktopu tak na poli notebooku, viem že si trháte vlasy lebo na X6 od intelu nemáte a AMD momentálne ponúka až smiešne lacné a výkonné riešenia no to je problém ľudí ktorý nevidia priestorovo iba rovnú čiaru dopredu.
Anonymní
2010-08-05 11:21:51
OK, porovnajme si take Core i3 330M s GMA HD (2,13 GHz - zakladny model Core i3 serie) a AMD Athlon II P320 s HD4250 (2,1 GHz) - Acer 5740 vs Toshiba C650D (cenovy rozdiel do 40 Eur v prospech AMD)
Intel vs AMD:
3DMark05: 3064 vs 3080
3Dmark06: 1878 vs 1898
Serious Sam II: 30,1 vs 35,6
Cinebench 1CPU: 2924 vs 2068
Cinebench xCPU: 6611 vs 3957
Vydrz: 5:12 vs 4:24
Co sa tyka hier, je to priblizne rovnake, hruby procesorovy vykon je jednoznacne na strane Intel riesenia a aj vydrz pri praci na bateriu je v prospech Intelu.
Jen ta kompatibilita GMA HD ve hrách je mizerná. Takže ve finále Cinebench vám pujde lépe, ale na AMD si zahrajete pořád více her. Takže to nakonec vychází tak na stejno, možná pro AMD trochu lépe. Nakonec se vlastně o AMD nedá říct, že je o jednu generaci pozadu.
Anonymní
2010-08-05 15:12:09
Odporucam vyskusat si NB s GMA HD - kompatibilita je skutocne vynikajuca (hlavne ked sa to porovna s predchadzajucou generaciou - napriklad bez problemov ide RE5, HAWX, DMC4, najnovsi CnC). Hry ako crysis samozrejme neberieme v uvahu, lebo tie rozumne nerozbeha ziadny integrovany cip.
Architektura CPU a počet jader spolu nijak nesouvisí. Lepší archtektura poskytuje vyšší výkon jádra při dané frekvenci. Současné Phenomy II jsou stejně rychlé jako Core II (při stejné frekvenci), Core i3/5/7 jsou o 20% rychlejší.
Trochu mi vadí honba za co největším počtem jader. V noteboocích je stále lepší mít rychlý dualcore, než pomalý quadcore. Myslíte, že 23000 za notebook Acer 5740G s Core i7 620m(max. freq. 3.3GHz)/Ati 5650 je hodně? Mně to přijde spíš hodně levné, poměr cena/výkon je lepší než u jakéhokoliv ntb s CPU od AMD.
Už celkem dlouho nepoužívám desktop na práci, naskládal jsem do něj 8x1,5TB(HD154UI), nainstalil na něj Opensolaris a používám ho jako síťový disk.
Core I7 môže byť o 20 percent výkonnejší vďaka trojkanálovému radiču pamäte, optimalizáciám a turbo režimu Nikdy nie lowendový Core I3.
Stačí sa pozrieť na príspevok vyššie, kde je ten rozdiel jednej generácie
Myslím, že kúpa notebooku je tak trochu lotéria (žiadna možnosť upgrade okrem pamätí, hdd, batérie ...) nikto nezaručuje že vydrží viac ako dva roky a v prípade poruchy mb je na vyhodenie Z toho dôvodu by som za notebook viac ako 500 € nedal ani keby som zarábal na výplatu 5 krát toľko. Nevedel som že robíte simuláciu void koeficientov kanálových jadrových reaktorov, na prácu je taký procesor minimálne z 50 percent nevyužitý. Nie nadarmo sa väčšina priemerných notebookov predáva s 2-4 jadrami na frekvencii 2-2,5 Ghz. Keď si niekto priplatí za drahší CPU tak sú to vyhodené peniaze, ono totiž za procesorom prestáva stíhať zvyšok notebooku hlavne disk (aj keby bol 7200 rpm) Keď tam je SSD alebo 10k rpm tak sa môžme baviť o využití nadupaného mobilného stroja ktorý si ale nedokážem predstaviť na akú prácu môže slúžiť.
Pokud vedle sebe dáte 2 procesory na stejný frekvenci a počtu jader, ten od intelu bude výkonnější. Pokud bude chtít co největší výkon za stejně peněz, máte lepší nabídku u AMD. TAk to je, a ještě dlouho bude.
Co se týče mobilního segmentu. Mobilní i7 nemá tříkanálovej řadič paměti AMD prostě nemá mobilní segment jako prioritu a na procesory intel prostě nemá. Výkonem ani spotřebou. Ale na druhou stranu, kolik % lidí využívá výkon CPU na plno...? Jediným čím může konkurovat je cena a to si myslím že se jim daří docela dobře...
No a protože třeba já jsem ochotný vrazit do notebooku 20 tis. max., tak bych si nakonec stejně koupil Acer Aspire 5553G-N936G64MN za 19700 s AMD Phenom II N930 QuadCore (2GHz), 3x 2GB DDR3(jeden modul prodám a mám to pod 19 tis. ), HDD 640GB, ATI HD 5650 1GB DDR3 a s W7 Home Premium 64bit a zahraju si na tom stejně jako ty. Další volba by bylo Acer Aspire 5740DG-434G64MN za 19100 s Intel i5-430M Dual Core (2.26GHz), 2x 2GB DDR3, 640GB, ATI HD 5650 1GB DDR3, W7 Home Premium 64bit. s tím, že ten Acer s AMD má podobný design jako TimeLineX, takže vypadá i dobře.
Troufnu si nesouhlasit. Sám mám notebook s CPU od AMD (Turion X2 Ultra 64 @ 2.1 GHz) a celkem v pohodě zvládá počítat distributed computing, internet, spuštěný WMP a třeba ještě KMPlayer najednou..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!