Strana 2 z 3
Nový název odkazuje na desetileté výročí Apple telefonů, kdy se snaží přijít s revoluční novinkou. Novinky přichází s jiným designem a technologickými inovacemi a výrazným stažením náskoku konkurence, pokud jde o technologie a výbavu. Ačkoliv se Apple snažil marketingově spousta věcí prodávat jako by byly použity poprvé, není tomu tak. V některých ohledech Apple vyloženě klame a některé technologie jsou jednoznačně krokem vzad a nefungují ani v rukách Apple.
Začněme designem, kdy telefonu dominuje OLED display skoro přes celou přední stranu a „bez rámečků“. Samozřejmě bez rámečků není, ty jsou mnohem masivnější, než u bezrámečkových telefonů konkurentů. Nicméně překrývá celý spodek, a tak už nezbylo místo na klasické HOME tlačítko se čtečkou otisku prstů! Apple se tento problém snažil vyřešit tím, že se obojí snažil integrovat do displaye, nicméně u této generace se mu to ještě nepovedlo dodělat, technicky je to příliš náročné. A tak telefon nemá čtečku otisku prstů, což se Apple snažil velice hloupě omlouvat.
Rychlé odemykání přes otisk u iPhone X nahrazuje podle Apple prý lepší, snadnější a pohodlnější odemykání telefonu přes FaceID, tedy rozpoznávání obličeje. Jenže Apple se usvědčil ze lži už při prezentaci, kdy se mu na prezentaci nevedlo novým způsobem odemknout telefon. Rozhodně nový způsob není lepší, snadnější ani pohodlnější a velmi pochybuji, že nepříliš funkční a časově náročné odemykání rozeznávací obličeje budou uživatelé používat, protože jeho funkčnost zjevně bude záležet i na okolních podmínkách. Těžko ale může být rychlejší než stisk a dotek na jedno tlačítko. Zkrátka Apple nedokázal do nového telefonu a svého konceptu nacpat běžnou čtečku otisku prstů, a snaží se to nějak omluvit. A není to jediná věc, která se Apple nevešla. Opět chybí 3,5mm jack, který konkurence má, a to je stejně jako Apple s voděodolný (IP67), takže výmluvy Apple nefungují ani v tomto případě.
Apple se také snažil prezentovat OLED display nového iPhone X, jako novinku. Pro něj novinkou jistě je, pro trh však ani náhodou. Už podle parametrů a prvních dojmů to také zdaleka není nejlepší OLED display používaný dnes na telefonu, toto prvenství patří SAMSUNGu a jeho NOTE 8. A „bezrámečkový“ design také není žádná novinka, zejména čínští výrobci jej už nějaký pátek mají, SAMSUNG má dokonce i zahnuté okraje u OLED displaye. Ani rozlišením není to nejlepší, co existuje (viz 4K telefony), ale proti 1125 x 2436 na 5,8“ nikdo nic namítat nebude :). Display je celkově parádní, umí HDR a má 463ppi a rozhodně je to jeden z nejlepších displayů na trhu, ale není nejlepší, a hlavně není žádnou revoluční novinkou, jak se jej Apple snažil prodat, ale někdo by mu to zbaštit mohl. Absence HOME tlačítka by až tak nevadila, ale absence v něm integrované čtečky otisku prstů bude funkčně mnoha uživatelům 100% vadit bude, tím spíše že rozpoznávání obličeje a odemykání pohledem má do funkčnosti, pohodlnosti a rychlosti čtečky prstů světelné roky daleko.
Telefon má jinak stejný hardware jako iPhone 8 PLUS, tedy procesor, grafiku a 3GB DDR4 RAM. Telefon má také jen 64GB nebo 256GB paměti. Čtečka karet jako obvykle chybí. Přepracovaný je duální fotoaparát s 12Mpx. Apple dodává zajímavé módy fotografií a jejich úprav. Umí 4K 60FPS video nebo FullHD ve 240FPS. Novinkou je ale také bezdrátové nabíjení. Jenže není to QI jako u iPhone 8, ale vlastní formát Apple pro jeho vlastní nabíječku, která ovšem dorazí na trh až o mnoho měsíců později. Apple zjevně nemá všechno hotové a připravené. Model iPhone X vstoupí do prodeje 3.11.2017 za rekordní základní cenu 29 990 korun za 64GB verzi. 256GB varianta vás vyjde na 34 490 korun.
|