Společnost APPLE dlouhodobě házel zákazníkům klacky pod nohy, pokud jde o opravy. Nyní obrací?
Právo na opravu je hojně diskutované téma. Speciálně v době, kdy se hodně mluví o ekologii apod. Nejekologičtější produkt je zkrátka ten, který slouží dlouho, celé roky, aniž by vyžadoval nahrazení jiným. Aby to ale bylo možné, je nutný přístup k náhradním dílům a možnostem jejich opravy po dlouhou dobu, a to i v neautorizovaných servisech. Zatímco u automobilů nám přijde normální, že můžete běžně pro 20 let starý vůz objednat prakticky jakýkoliv zásadní díl hned a nemusí být ani od výrobce auta, a současně si jej můžete nechat namontovat v kterémkoliv servisu, anebo dokonce udělat si to doma v garáži sami, u spotřební elektroniky až na výjimky zdaleka podobný systém široce nefunguje.
A tak ten, kdo skutečně myslí na ekologii v případě aut, prostě jezdí ve starém udržovaném voze. A i kdyby měl benzínovou V8, tak bude desítky let sloužit a bude celkovým dopadem mnohem ekologičtější, než jakýkoliv nový elektro-vůz, kterému po pár letech provozu odejdou baterky a jejich nahrazení je neekonomické a hlavně představuje mnohem větší ekologickou zátěž apod. Udržovat v provozu starší elektroauta bude pravděpodobně možné (i když TESLA zatím svým přístupem ukazuje, že to rozhodně nebude jednoduché), ale mnohem složitější, méně ekologické a dražší, než u klasických aut, která navíc neztrácí své vlastnosti, nezmenšuje se jim „nádrž“ a tedy dojezd apod.
Každopádně i TESLA je třeba případem, kdy je právo na opravu, zákazníkům odmítáno. Firma nedodává potřebné díly ani návody neautorizovaným servisům a její přístup je tak zatím stejný, jaký se vyvinul u mnoha výrobců elektroniky obecně. Zářným příkladem je APPLE, hojně kritizovaný za svůj přístup, kdy prostě odmítá dodávat potřebné manuály, a hlavně díly neautorizovaným servisům a uživatelům, čímž jednoznačně omezuje jejich právo na opravu apod. Jenže bude muset ustoupit.
Právo na opravu a vůbec stav věcí v designu elektroniky a současné „výrobě odpadků“, na to se zaměřují státy v různých částech světa v poslední době stále více. Zejména v USA se o tom hodně mluví, ale to samé i v Evropě. A věci se pomalu ale jistě hýbou směrem kupředu. Tedy právo na opravu prostě uzákonit a nařídit. Tlak speciálně na Apple narůstal ze všech stran, dokonce i spoluzakladatel firmy Steve Wozniak vyzval k otevření společnosti vůči opravám atd. Firma si tak uvědomila, že se věci nevyvíjí pro ni dobrým směrem. A začala se tak ohlížet, kam vítr fouká. Zkrátka ať se jí to líbí nebo ne, bude muset opravy umožnit, protože vše nasvědčuje tomu, že to prostě bude v dohledné době nařízeno ze zákona. Takže když to oznámí teď, než projdou ona nová nařízení a zákony, bude vypadat jako hodná, a že to udělala z „vlastní vůle“ ;) protože chtěla potěšit své zákazníky. A přesně v tomto duchu tedy oznamuje tzv. Self Service Repair program.
Apple říká, že začne dodávat podrobné návody, ale i díly či nástroje pro některá své zařízení tak, aby si je mohli šikovnější uživatelé opravit klidně sami doma. Dodává, že ovšem nadále bude udržovat své servisy apod. takže zákazníci vždy budou mít volbu. Volbu, kterou prostě neměli.
- Apple dělá zatím jen gesto na papíře a vyčkává
Je však velmi předčasné krok Apple hodnotit. Jakkoliv jde o krok tím správným směrem, jde totiž zatím jen o víceméně gesto na papíře. Nevíme, jaká budou přesně praktická reálná omezení toho programu, záruky apod. Víme jen, že se to má týkat jen nových modelů přístrojů, zatím iPhone 12 a 13 a později také Mac počítače s M1 procesory. Na starší modely zařízení, kterých by se dnes mezi uživatele zdaleka nejvíce a případné opravy se jich tak zásadně dotýkají, se to tedy vůbec nevztahuje, což je první velký háček. Dalším háčkem budou nepochybně ceny dílů. Ty také neznáme, stejně jako jejich reálnou dostupnost. Otázkou totiž je, zda Apple ty díly nebude dodávat za ceny, za které nedávají smysl, či zda v cenách dílů nezvýhodní už tak drahé opravy ve svých centrech, případně nákup nového přístroje.
Nutno ale dodat, že i když speciálně APPLE byl terčem kritiky nejvíce, zdaleka není jediným výrobcem, který s přístupností k opravám má značné rezervy, či dělá vyloženě vše proti zákazníkům. Výše jsem jmenoval automobilku TESLA, která je na tom se svým přístupem (a kvalitou produktů) ještě mnohem hůř (náhradní díly prakticky nedodává a není schopna řešit ani závady, které způsobuje její design – v hodnocení spolehlivosti jsou TESLA na posledních místech mezi automobily). Ale špatně jsou na tom i výrobci další elektroniky, kteří také v dodávkách náhradních dílů apod. nejsou zrovna přeborníci. Zdaleka největší problém je fakt, že většina současné elektroniky je navržena tak, aby se opravit nedala, aby bylo snazší ji prostě vyhodit a museli jste si koupit nový model.
Právě tenhle aspekt se musí řešit dnes zdaleka nejvíce. Design přístrojů. Tady prostě musí vzniknout zákony a nařízení, která budou nutit výrobce dělat produkty s mnohem delší funkční i morální životnostní (něco co jde přímo proti zájmům většiny výrobců tzv. spotřební elektroniky) a se snadnějšími případnými opravami a dlouhou dostupností potřebných dílů. Zkrátka udělat ty věci tak, aby opravy, pokud možno nepotřebovala vůbec a sloužila bez potíží dlouhé roky. A když se něco rozbije, tak aby se oprava dala provést vyloženě „na koleni“ i v domácích podmínkách s běžnými nástroji apod.
APPLE tak zatím oznámil na papíře jen základní minimum, a to jednoznačně jen na základě tlaku, který byl na něj (i další) vyvíjen a předběhl tak chystanou legislativu, která USA i Evropě prostě právo na opravu apod. posílí. Takže ne, Apple nezměnil názor a přístup ze své vůle, byl k tomu prostě donucen a bude nadále házet klacky pod nohy v maximální možné míře. Třeba tím, že ten Self Service Repair program se vůbec netýká modelů telefonů, tabletů a počítačů, které mají jeho zákazníci teď v největší míře u sebe, tedy starší modely, kterých by se nyní opravy týkaly nejvíce …
Nicméně oznámení je alespoň jasným důkazem, že tlak funguje a věci se tak hýbou správným směrem. Takže vytrvat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|