Steve Jobs se v hrobě otáčí. Apple došly nápady, tak kopíruje co už na trhu. Překvapení? Těžko.
Zuby nehty velcí fandové Apple bránili firmu v posledních letech, že její produkty jsou špičkové, inovativní a za svou kvalitu zaslouží prémiovou cenovku. Mnozí rozumnější si však všimli, že Apple upadá. Kvalita jeho produktů není o nic lepší, než kvalita jiných výrobců, kvalita a funkčnost jeho platformy se potýká se stejnými chybami, jako jiné platformy. Zůstává jen ta vysoká cenovka a marže, které společnosti Apple všichni ostatní závidí. To ení žádný hate Apple, to je prosté a objektivní konstatování faktu. Je na čase si přestat hrát na to, že Apple je víc než jakýkoliv jiný řadový, třeba i čínský, výrobce elektroniky.
Apple stále spoléhá hlavně na značku, ovšem doby, kdy byl inovátorem, jsou dávno ty tam. Pokud jste ignorovali fakta v posledních 2 letech a snažili se nevidět to, že Apple prostě nic nového nepředstavuje a dokonce kopíruje trendy ostatních výrobců, tak dnešní představení nových produktů Apple už musí přesvědčit i ty nejzarytější fandy, že Apple není nic jiného, než drahé logo na jinak obyčejné ničím z řady nevybočující spotřební elektronice z Číny. Ba co více, povzdech, že při dnešním představování produktů Apple se Steve Jobs několikrát otočil v hrobě, byl slyšet více než jednou. A zaslouženě ...
Apple kopíruje Microsoft Surface Pro a STYLUS - nový 12,9" iPad Pro
Steve Jobs a celý Apple v minulosti mnohokrát tvrdili, že velký tablet je nesmysl a ovládání perem ještě větší nesmysl. Právě proto, že to Apple nemá, měla být lepší než Windows. Píše se rok 2015 a Apple právě vynalezl Microsoft Surface Pro a STYLUS k tomu. Opravdu si nevymýšlíme, Apple právě popřel sám sebe a uvedl nový iPad Pro a STYLUS k tomu.
iPad Pro je opravdu macek. Má 12,9" a rozlišení parádních 2732x2048. Uvnitř tepe 64-bit procesory A9X a umí i 4K. Vydržet na baterii má 10 hodin a Apple jej určuje dokonce jako náhradu počítačů. Jinými slovy jde po krku i svým vlastním Mac zařízením.
K tabletu totiž bude stejně jako u často vysmívaného Microsoft Surface Pro, klávesnice a Pero. Obojí samozřejmě za tučný příplatek. Základní 32GB verze s WiFi bude stát 799 dolarů (24 tisíc vč. DPH), 128GB verze bude za 949 dolarů (28 tisíc vč. DPH) a 128GB verze s WiFi a LTE je za 1079 dolarů (32 tisíc vč. DPH). Pero ("iPencil") vás vyjde na 99 dolarů (3000(!) korun vč. DPH) a SmartKeyborad je za 169 dolarů (5000 korun vč. DPH). Samozřejmě zařízení jede na novém iOS s novými aplikacemi zaměřenými na pracovní nasazení s vylepšeným ovládáním. Apple dokonce spolupracoval s Microsoft a představili Office pro iOS.
Vedle velkého iPad Pro byl představen ještě nový iPad Mini 4, stejný design jako současná verze Mini, ale HW je z novějšího Air 2. Cena od 399 dolarů (12 tisíc vč. DPH). K dispozici budou od listopadu (11/2015) a to ve stříbrném, zlatém a šedém provedení.
iPhone 6S dostává Force Touch, tedy pardon, 3D Touch a dohání konkurenci
Telefony iPhone jsou klíčovým produktem Apple, který se na tržbách společnosti podílí až 75%! Pro Apple tedy klíčová záležitost. Jejich prodeje zatím rostou a jsou nejpopulárnějším telefonem na trhu. Přes velmi vysokou cenu a přes fakt, že zdaleka nejsou ani nejkvalitnější ani technologicky nejpokročilejší. Snad nikde se síla značky neprojevuje tak, jako u iPhone. U stávajících iPhone 6 se Apple pustil do kopírování trendu velkých úhlopříček, čímž popřel opět Steve Jobse a vše, za čím Apple v minulosti stál. iPhone 6, konkrétně model plus, byl na svou cenu nepříliš nekvalitní s chybným návrhem, přesto jde o extrémně úspěšný produkt. Aktuálně Apple představil vylepšenou generaci iPhone 6S a iPhone 6S Plus.
Zůstáváme tedy u velikostí 4,7" a 5,5" a rozlišení jen 1334x750 a 1920x1080. Nová verze má ale opravený chybný design a Apple použil novou slitinu hliníku pro pevnější tělo a to také trochu narostlo a ztěžklo. Menší model má 138,3x67,1x7,1mm a 143g, větší pak 158,2x77,9x7,3mm a 192g, což je docela dost. Alespoň už ale nehrozí žádné ohýbání. Uvnitř podle očekávání tepe nový A9 procesor, který je o 70% rychlejší než předchůdce a u grafického výkonu je to dokonce o 90%. Hlavní novinkou je ale display s odezvou. Ano jde o technologii Force Touch, kterou minulý týden představil HUAWEI. Apple si ji nazval po svém 3D Touch, ale je to to samé. Úsměvný byl v tomto ohledu přeřekl při prezentaci novinky, kdy místo 3D Touch opravdu zaznělo Force Touch. Zkrátka časy inovací jsou nenávratně pryč. Display s odezvou umí reagovat na odlišnou sílu doteku a Apple k tomu samozřejmě upravil řadu běžných funkcí telefonu.
IPhone 6S byly vylepšeny i po stránce fotoaparátů. Vpředu je teď 5Mpx a vzadu 12Mpx. Oba s lepší optikou atd. Nově umí zadní natáčet 4K video. 6S mají také vylepšené LTE a WiFi, i čtečku otisku prstů. Žádné další novinky ale 6S nepřináší. Zkrátka jen dotahuje aktuální TOP modely Android telefonů, i když ty už jsou v některých parametrech zase o krok dál. Pravděpodobně tedy 6S nezaznamená takový zájem jako loňská verze 6, kdy Apple dotáhl moderní trendy hlavně s ohledem na velikost, ale propadák to určitě nebude. Ceny zatím neznáme, ale Apple zveřejnil ceny v rámci úvazků a ty jsou stejné jako u předchůdce, takže odhadujeme, že novinky 6S budou stát stejně nebo jen o malinko víc než stávající verze. V USA bude fungovat i program "pronájmu" kdy budete moci za 32 dolarů měsíčně dostávat každý rok nový iPhone. Lákavé? Novinkou je růžovo-zlaté provedení. Bohužel ČR si jako mnoho dalších zemí bude muset na 6S počkat. V prodeji budou od 25.9.2015 jen ve vybraných zemích.
Apple představil i další věci. Například nový iOS,který odstartuje 16.9.2015. Vylepšil také Apple Watch o další designové varianty pásků. Vylepšení se dočkalo i Apple TV, které nově umí Siri a Hhy a spekuluje se o tom, že by Apple rád konkuroval Netflixu s vlastní službou a dokonce seriály. To ale potvrzeno nebylo. Celkově vzato však Apple předvedl přesně to, co jsme nedávno nadhodili v článku z letošního veletrh IFA spotřební elektroniky v Berlíně:
Apple stejně jako ostatní, možná i o něco více, prostě přešlapuje na místě. Žádnou novinku, která by byla skutečně jeho novinkou, nepředstavil. Od firmy, která byla označována za inovátora, na čemž si zakládala, je to rozhodně smutné zjištění. V mnoha ohledech dokonce Apple vyloženě popírá to, za čím stál a dokonce kopíruje konkurenci. V mnoha směrech na ní dokonce parametrově ani nestačí. Ale zajímá to někoho? Kromě nás uživatelů, kteří si ceníme poměru cena-výkon a srovnáváme objektivně jednotlivá zařízení, protože si stojím za tím, že Apple produkt není o nic lepší/horší než jakýkoliv jiný konkurenční Android/Windows produkt, na tom zejména u Apple nikomu nesejde. Já bych třeba za to ty peníze nedal, protože stejnou práci udělám na jiném zařízení stejně dobře a pravděpodobně za lepší cenu, prostě nemám rád, když ze mě někdo tahá víc, než co si zaslouží. A to říkám jako člověk, kterému se nový iPad Pro a třeba iMac 5K dost líbí, ale za ty prachy ...
Jenže dokud rostou zisky a peníze se sypou a marže můžou firmě všichni závidět, proč vymýšlet novinky a investovat do vývoje? Asi právě při pohledu na tento aktuální styl a stav Apple se Steve Jobs otočil v hrobě hned několikrát. Dovolím si předpovědět, že Apple tento styl může praktikovat jen omezenou dobu, než narazí. Varovných signálů je dost. Prodeje tabletů a to hlavně iPadů klesají. Prodeje telefonů celkově stagnují a problémy v Číně mohou znamenat konec růstu a začátek poklesu i pro Apple. Hlavně ale Apple chybí inovace a to je nebezpečné, zejména k sílící konkurenci kvalitních Čínských výrobců jakými je třeba HUAWEI a další. Zkrátka přesto že Apple novinky jsou zajímavé a jistě osloví řadu zákazníků, kteří nebudou váhat zaplatit ty extra marže, stejně vše nasvědčuje tomu, že Apple by se měl připravit na obrat, která jej nevyhnutelně čeká.
Osobně jsem nejvíce zklamaný z toho, že ani Apple neukázal nic, co by na poli spotřební elektroniky ukazovalo něco nového, zajímavého a další cestu. Konvertibilní "tablet" není žádná novinka a zbytek toho co Apple představil, jen zapadá do současného stavu šlapání vody a čekání, kdo něco nového vymyslí a co vlastně ti uživatelé chtějí. Zjevně ani Apple neví, kudy se vydat ...