Prodeje telefonů iPhone spadly o 16%, iPady o 19%, Mac o 12%. Výhled není dobrý.
Třináct let hlásil Apple kvartál co kvartál většinou rostoucí prodeje. A kvartál co kvartál bylo v tiskové zprávě obsaženo slovo "rekordní". Nyní přicházejí výsledky za uplynulý kvartál a slovo "rekordní" v názvu zprávy chybí. Po 13 letech se Apple musel naučit i nová slova, jako klesající prodeje, příjmy, zisky, marže a negativní výhled. Nutno ale dodat, že to všichni čekali, i když možná ne až takhle prudký obrat situace. Apple věděl už loni, že dosáhl v mnoha ohledech stropu, maximálního počtu oslovitelných zákazníků a dál už to prostě bude přinejlepším stagnovat. Bohužel poklesy v některých segmentech jsou opravdu výrazné ...
Hlavním produktem Apple jsou iPhone telefony, ale tady zažil Apple zdaleka největší ránu. "pouhých" 51,2 milionů prodaných kusů znamená 16,3% propad meziročně a 32% propad ve srovnání s předchozím kvartálem, kterým je však tradičně nejsilnější období roku. Silně se nedaří tabletům iPad, které opět spadly a to o 19% meziročně na 10,2 milionů kusů a polovinu ve srovnání s předchozím kvartálem. Nedařilo se ani Mac počítačům, kterých se prodaly jen 4 miliony, což je o 11,6% méně než před rokem a o 25% méně než minulý kvartál.
Jedinými oblastmi, kde se Apple trochu dařilo, jsou služby, které sice meziročně rostly o 30% ale mezikvartálně spadly o polovinu. Apple pak raději neuvádí ani čísla prodejů některých produktů, jako jsou iPod, iWatch, Apple TV a dalších věcí, kterým se moc nedaří. Výsledkem toho všeho jsou tak příjmy 50,6 miliardy dolarů (58 miliardy před rokem) a zisk 10,5 miliardy (13,6 miliardy před rokem). Samozřejmě pořád pro většinu z nás skvělé výsledky, ale pro Apple a jeho akcionáře nepříjemné probuzení po 13 let dlouhém snění o stálém růstu.
Apple navíc kazí náladu svým akcionářům dál, když přiznává, že ani další kvartály nebudou lepší. Očekává propad příjmů dokonce až ke 40 miliardám dolarů. Řekněme si ale na rovinu, že se zatím nic moc neděje. Apple je jednou z nejbohatších firem na světě disponující hotovostí, za kterou by si mohl koupit leckterý stát. Může se opírat o věrnou základu uživatelů. Nicméně tady Apple přiznává, že ona věrná základna už mu moc nenaroste. Ne při stávající nabídce produktů, cen a služeb. Zájem o Apple produkty klesá v celém světě, obzvlášť nepříjemný je ale propad v Číně, od které si toho Apple hodně sliboval, jenže tam padá o 26%, tlačí na něj silná tamní konkurence a propad ekonomiky Číny bude také pokračovat, což Apple nesvědčí.
Komentátoři také tvrdí, že některé produkty Apple nejsou zdaleka tak dobré, jak by mohly být a hlavně zaostávají za produkty konkurentů. Zklamáním je v tomto ohledu iPhone 6S generace, která nechala chladnými většinu Apple tábora. Nový model iPhone SE je prý dost zajímavý, ale mnozí tvrdí, že není tak levný, aby zaujal větší skupinu nových zákazníků, naopak ale bude ubírat zákazníky dražším větším verzím iPhone, protože někteří uživatelé Apple si tak nově mohou sáhnout po menším a levnějším iPhone telefonu, což zatím nemohli. iPhone telefony jsou hlavním zdrojem příjmů Apple a to z více než 80%. S růstem v ostatních oblastech Apple moc počítat nemůže. Tablety klesají obecně, prodeje PC na tom nejsou o moc lépe. Apple TV, chytré hodinky či iPod? Okrajové produkty vytvářející už spíše náklady než nějaké zajímavé příjmy. Zajímavé je, že Apple zatím stojí zcela mimo nastupující VR, což vzhledem k cenám prvních setů a tedy oslovení bohatších uživatelů, je dost zajímavé. Apple nicméně "vyhrožuje" že zvažuje nějakou zajímavou akvizici a tentokrát nějaké větší společnosti, než na co jsme obvykle zvyklí. Co to bude? Víme, že Apple plánuje vlastní elektromobil, ale nemá je kde vyrábět, takže stále se nabízí akvizice s TESLA. Pak je tady VR a vlastní platforma grafik procesorů a také profesionální a HPC segment. Tady se zase nabízí třeba AMD. A tak dále. Apple si rozhodně může vybírat a nemusí zůstávat při zemi ... každopádně 13 let trvající pohádka prozatím skončila a některým vynesla v pravdě pohádkové bohatství. Vypadá to, že pokračování už však bude mnohem napínavější. Někteří ekonomové ale určitě nevěřícně zírají, že něco jako konec růstu i přes fakt, že není krize, prostě existuje.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|