Bohužel zachová HW nudu. Malý formát výkonných mini-PC zůstává věrný Intelu.
Jak víte, Intel v rámci šetření osekává některá svá podnikání a aktivity. Jeho technologická cvičení ve formě výkonných mini PC, známých jako Intel NUC platforma, končí. Tedy minimálně pod křídly Intelu samotného. O značku a vývoj těch kompaktních řešení však projevil zájem ASUS. S Intelem se tak obě firmy dohodly a ASUS přebírá kompletně NUC značku i podporu a vývoj dalších generací.
Pro ASUS to není zase nic moc tak nového a zásadního. Svá mini PC vyrábí a vyrábět bude, nejen ty na Intel platformě. NUC značka se mu tak hodí do portfolia, i když nelze očekávat nějaký zásadní přínos tohoto kroku. NUC nikdy nebyl příliš úspěšný projekt a produkt. Kdyby mu tak velká firma jako Intel občas nedělal propagaci, nikdo by se ho moc nevšímal. Pokud by úspěšný komerčně byl, Intel by se značky samozřejmě nezbavoval. Většinou šlo zkrátka jen o nákladná technologická cvičení. Zkrátka hodně drahé „pískoviště“ pro hrající si vývojáře, kteří se snažili maximálně možný výkon nacpat do co nejmenší krabičky :). Největší hodnotu má tak teoreticky sama NUC značka, která může mít na určitý malý okruh zákazníků nějaký vliv.
Jinak prostě obecně malá PC, barbone a kompaktní mini počítače, nabízí prakticky každý výrobce komponent a OEM PC. Ano, v některých případech byly určité modely založené na OEM designu Intel NUC, ovšem větší úspěch na trhu s klasickými mini PC zaznamenávaly takové ty obecnější OEM krabičky typu barbone. ASUS je ovšem znám svými odvážnějšími designy, kdy se nebojí zajímavých originálních řešení celých PC. Na převzetí NUC značky od Intelu je tak asi tím nejpovolanějším.
Nikdy nebylo moc otázkou, jak ASUS svou novou značku využije. Příchod „ROG NUC“ modelu byl jen otázkou času. A ten právě nastal. V tradičním kompaktním výkonném NUC provedení přichází první ASUS ROG NUC. Celá krabička má zajímavý „herní“ design a objem jen 2,5l (při hmotnosti 800g celého zařízení).
Uvnitř se nachází relativně výkonný HW, samozřejmě odvozený od mobilní platformy klasických notebooků. Je to tedy tradičně spíše mobilní PC ve formě desktopové krabičky, než skutečný desktop. Bohužel, ASUS se rozhodl zachovat poněkud hardwarovou nudu a i jeho NUC pokračuje v nabídce výhradně Intel řešení. Což dnes jak víme, je trochu problém, když speciálně v oblasti procesorů s nižšími a jasně omezenými TDP, není Intel dnes tím nejlepším řešením na trhu. ASUS však nový ROG NUC ohlásil jen s těmi 7nm Intel Core Ultra 7 155G nebo Ultra 9 185H procesory. Žádný efektivní a výkonný 4nm AMD RYZEN 8000 ohlášen nebyl. Nepřekvapí ani použitá grafika, kdy relativní hardwarová nuda pokračuje i zde. Najdeme zde totiž obligátní mobilní RTX 4060 nebo RTX 4070 řešení, samozřejmě neplést s desktopovými variantami stejného názvu. Počítač je dále vybavený 2x 32GB DDR5 5600MHz a má možnost osazení až 3x M.2 Gen4 SSD disků. Potěší USB 4 (Thunderbolt 4) i čtečka SD karet, nepřekvapí WiFi/BT a 2,5Gbit LAN. Celé to napájí 330W adaptér. ASUS počítá i s vyšším TDP režimem pro CPU i GPU, tedy určitým „továrním taktováním“.
První model nyní skutečně přichází na trh. První nový NUC mini PC po dlouhé době a poprvé tedy jako ASUS ROG NUC. Za nejvýkonnější verzi NUC 14 ROG s Core Ultra 9 185H (až 65W TDP), RTX 4070 (115 až 140W TDP), 32GB DDR5 5600MHz a 1TB SSD chce ASUS zhruba 2500 Eur, tedy 63 000 korun vč. DPH. Evidentně moc nehrozí, že by se ten dosavadní malý klub uživatelů a nadšenců do výkonných NUC počítačů, nějak rapidně rozrůstal. Teď však mají alespoň i nový design a HW. ASUS tedy pokračuje v tradici a klasice. Rozhodně výkonově zajímavé řešení pro ty, kteří z nějakého důvodu nemají moc prostoru na klasické výkonné desktopové PC …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|