Včera jsem vám ukázal první fotografie nových produktů, dnes si o nich řekneme něco blíže včetně cen a dostupnosti na trhu …
DDWorld na Computexu:
o ASUS EeePad a dalších mobilitách podrobněji
Včera jsem vám ukázal první fotografie nových produktů, dnes si o nich řekneme něco blíže včetně cen a dostupnosti na trhu …
Začněme o ASUS Eee PAD, což je více než zřejmá konkurence a odpověď na šílenství kolem Apple iPad. Hned z první ruky jsem měl možnost si Eee Pad osahat a dozvědět se vše o jeho parametrech i dalších věcech.
Jak už jsem vám říkal, ASUS uvede dva modely. 10,1“ a 12,1“ modely, které se budou poměrně+ výrazně lišit. 10,1“ model je koncipován skutečně pouze jako PAD. Jeho cena má být zhruba 459 dolarů, tedy něco kolem 11 000 korun včetně DPH. ASUS Eee Pad EP101 je postavený na, a teď se podržte, NVIDIA TEGRA2! Ano, konečně se TEGRA dostane reálně do některého z masovějších produktů. Bohužel TEGRA2 má zpoždění, jak jsem vás již informoval, což znamená jedno jediné, letos se ASUS Eee Pad EP101 na trhu nedočkáme. Mám potvrzeno těmi nejpovolanějšími, přímo zde na Taiwanu produktovým managerem ASUS pro Eee Pad, že vydání je naplánováno až na Q1 2011.
EP101 skutečně funguje, ale jedná se pouze o prototypy. Zpracováním jsou lepší, než iPad, záležet ale bude i na softwaru. TEGRA 2 není x86 záležitost. Navíc pohonem bude vlastně ARM procesor, který potřebuje i TEGRA, jež se stará vlastně o grafiku. Softwarovým základem tak bude Android a nebo Windows Mobile 7 CE. ASUS uvede na trh obě varianty. Zatímco s aplikacemi pro Android zase takový problém není, s aplikacemi pro nový Windows Mobile 7 CE to bude horší. Na všem se ale pracuje. Jak už jsem řekl výše, vzhledem k uvedení až za téměř tři čtvrtě roku, se dá ještě hodně stihnout.
Pak jsou tady větší EP121.Ty jsou postaveny na platformě Intel a to konkrétně ULV platformě. Nicméně model procesoru nebyl upřesněn. Má to jeden jediný důvod, ASUS ještě neví, co použije. Podle mě by do úvahy mohli připadat jedině CULV Core i3/5 procesory, nebo dokonce Sandy Bridge procesory, což vlastně budou upravené stávající Core i3/5 jen s tím rozdílem, že grafický čip nebude vedle CPU, ale bude všechno na jediném kusu křemíku. EP 121 modely jsou nefunkční vzorky. Nicméně nabízejí zajímavější možnosti než 101.
ASUS k nim bude prodávat dokovací stanice s klávesnicí. Jedna možnost je, že s vaším Eee Pad budete moci pracovat jako s desktopem a druhá možnost je jako s notebookem. Nicméně na obou řešeních a hlavně na tom rozebíracím NB, musí ASUS ještě zapracovat a je to prý velká výzva. EP 121 pak bude k dispozici na platformě Windows 7.
Cena EP 121 by měla být až 599 dolarů, tedy až 15 000 korun. EP 121 se ale zcela určitě objeví až po EP101. Zde lidé kolem EPadu hovoří zhruba o konci Q1 2011, co by reálném možném uvedení na trh.
Váha EP 101 je kolem 675g, váha EP 121 je 900g. Oba modely mají podobné zpracování. Zadní odolná strana vypadá opravdu dobře. Snad jediné, co nám vadilo, je lesklý povrch panelu. Ten se nejen špatně fotí, ale neustále to musíte čistit, to je ale problém padů obecně. Prostě jsou omatlávací. Nicméně na té přehnané lesklosti by se mělo ještě zapracovat a vlastnosti displaye na funkčních vzorcích EP 101 nás také neohromily, ale na tom se prý ještě bude pracovat ...