Tažení za udržitelnější elektroniku pokračuje. Nové zákony schválila Evropa.
Ač se někteří dívají na Evropská nařízení nelibě, kdy některá jsou skutečně zvláštní a vyžadují prakticky porušení fyzikálních zákonů (to se týká hlavně spalovacích motorů), spousta věcí je naopak rozumných. A kdyby bývala už platila dávno, tak mohl být svět mnohem lepším místem nebo jeho současné problémy výrazně menší. To se rozhodně týká poslední série zákonů a nařízení o elektronice, jejíž produkce ohromně zatěžuje planetu. A mnozí výrobci záměrně vyrábějí doslova odpadky, kdy opravy nejsou vůbec možné. Jsou taková zařízení kde, pokud dojde baterie, tak se musí vyhodit. Tohle je prostě šílené a týká se to každého člověka na planetě, protože produkce materiálů a těch zařízení z nich, zásadně ovlivňuje situaci na celém světě. Takže pokud to jde dělat lépe, je nesmysl to dělat jinak. Bohužel bez toho, aby se některé věci zákonem nařídily a vymáhaly, to bohužel dnes často nejde. Pro mnoho výrobců je zkrátka okamžitý finanční zisk tím hlavním a jdou doslova přes mrtvoly a za každou cenu.
Poté, co Evropa konečně nařídila jednotné nabíječky, a hlavně konektor USB-C pro veškerou elekroniku, která je toho schopna, se vrhla také na problém jménem baterie a konstrukce zařízení s tím související. Spousta elekroniky výrobci vyrábí prostě tak, že baterie mnoho nevydrží. A až za krátko fyzicky selže tak, že už nefunguje ani nabíjení, není možné tu baterii snadno vyměnit. Musí se celé zařízení vyhodit a koupit nové. Šílený design a neuvěřitelné plýtvání, které si tenhle svět už nemůže prostě dovolit.
Evropský parlament nově schválil soubor nařízení, která specifikují minimální požadavky na mnoho věcí. Například na množství recyklovaných materiálů, vůbec na recyklaci baterií a dalších materiálů, které nemají už existovat jen na papíře, ale mají se realizovat v praxi. Současně jsou tu nová nařízení, která ovlivní podobu a konstrukci zejména mobilní elekroniky, spoléhající na baterie. Jejich baterie budou muset splňovat určité minimální požadavky, například po 500 nabíjecích cyklech musí mít stále 83% využitelné kapacity, po 1000 cyklech 80%. Pokud to splňovat nebudou, tak musí zajistit snadnou uživatelskou vyměnitelnost baterie a současně splňovat ty recyklační podmínky atd.
Finální podoba nařízení nakonec neobsahuje, že všechny tablety, mobilní telefony apod. musí mít uživatelsky vyměnitelné baterie. Výjimku dostala zařízení splňující ty bateriové minimální požadavky, a hlavně ta zařízení, která mají třeba extra ochranu proti vodě, kde fyzické narušení obalu pro možnost uživatelské výměny baterie, by tu ochranu narušilo a celé zařízení by se tak mohlo zničit, což jde samozřejmě proti smyslu celého snažení EU. Pořád je jednodušší, když se zničí a recykluje jen samotná baterie, než celé zařízení. Zkrátka stále budou zařízení, kde vyměnitelné baterie nebudou. Ale půjde jen o ta zařízení, kde to dává konstrukčně a provozním účelem smysl. Rozhodně by ale měly skončit produkty, které jsou cíleně nekvalitní, protože jsou „na jedno použití“ a nevydrží téměř nic. Nová nařízení se dotýkají nejen spotřební elekroniky, ale také mnoha jiných bateriových zařízení. A je to prostě potřeba. Speciálně nařízení ohledně skutečné recyklace a používání recyklovaných materiálů jsou zásadní v dalších 5 – 10 letech jsou zásadní, protože bez toho mohou výrobci dál recyklace pouze předstírat a volně drancovat zdroje, které jsou navíc hůř a hůř dostupné s většími nároky a zatížením prostředí, ale je levnější a jednodušší těžit a drancovat, než skutečně recyklovat.
Nový soubor opatření tak má za cíl hlavně donutit výrobce vyrábět udržitelněji, s lepším a trvanlivějším designem. A také starat se nejen o prodeje, ale i po letech o zpětné vrácení a recyklaci jejich zařízení a přizpůsobit tomu tak od začátku jeho konstrukci. Samozřejmě EU nařízení není perfektní, zdaleka není tak přísné, jak by být mohlo a nechává dostatek prostoru pro výrobce. Současně je to ale aspoň něco a samozřejmě Evropa není jediná, která podobný soubor opatření udělala. Něco podobného chystají nebo dokonce už mají i jinde ve světě. Nejde tedy jen o nějaký Evropský výmysl, jak nám někteří dezoláti/průmysloví lobisté mohou namlouvat. A s ohledem na současnou realitu ve světě, bude podobných nařízení přibývat a budou se postupně zpřísňovat, protože dosavadní způsob „fungování“ věcí je naprosto neudržitelný … to nemá co dělat s nějakým zeleným šílenstvím, ale prostým pudem sebezáchovy a obyčejným zdravým rozumem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|