Čínsko-Americká obchodní válka má další důsledky. HUAWEI přichází o partnery.
Politická situace se neustále zhoršuje, obchodní válka mezi Čínou a USA zuří prakticky naplno. Kromě zvýšení tarifů, které pocítíme v nějaké formě pravděpodobně všichni na celém světě, je tu pak aktuální tah ze strany USA, kdy prezident vyhlásil stav národní nouze v oblasti telekomunikací. Americké společnosti a jejich partneři, kteří podnikají a působí v USA, budou potřebovat schválení a licence, pokud budou chtít spolupracovat s některými Čínskými partnery v této klíčové technologické oblasti. A to mělo ihned praktický dopad.
Spousta firem musela ohlásit konec spolupráce s HUAWEI (HONOR) a dalšími, protože by pokračující spoluprací porušovaly platný zákon. A jde o zásadní firmy. HUAWEI přišla o QUALCOMM, INTEL, Western Digital, Micron a mnoho dalších. Dodavatele klíčových součástek, komponent, technologií i patentů, bez kterých se ve svých produktech prostě neobejde. Samozřejmě nějaké zásoby má, ale nevydrží věčně a budoucí produkty HUAWEI a HONOR (i dalších čistě čínských výrobců) a jejich přítomnost na západních trzích, je tak otázkou.
Problém by ale mohl nastat i u stávajících zařízení. Spolupráci totiž ukončil i Google. Tedy dodavatel a tvůrce ANDROID systému a služeb s tím spojených. Některá opatření byla ze strany vlády USA zmírněna, čímž prý mají stávající řešení HUAWEI a HONOR, které používají zákazníci, možnost dále fungovat, ale některé problémy nastat mohou. Oficiální bezpečnostní a další aktualizace byly pozastaveny atd. Samozřejmě pokud by nové přístroje HUAWEI/HONOR a dalších nemohly mít Android, byla by jejich další budoucnost na trhu prakticky odepsána. ANDROID a celá mašinérie služeb a podpory Google, je na všude mimo Čínu prostě neporazitelná. Čistě a jednoduše proto, že je nejlepší. HUAWEI má sice vlastní operační systém a služby, ale to měly i Microsoft, Nokia, BlackBerry atd. A zeptejte se v těch firmám, jak se jim s tím povedlo uspět a porazit ANDROID a těch mnoha milionů spokojených uživatelů, kteří ty systémy dnes mají … nemůžete. Kromě Apple a jeho iOS, které stále více podílově oslabuje, tu totiž nezbyl už nikdo jiný. ANDROID a Google vládnou všem. Nutno podotknout, že zcela zaslouženě. A ví to i Apple, že bez Google to prostě nejde. Takže řešení HUAWEI prosazovat vlastní systém a služby bez spolupráce s Google je předem ztracený boj. V Číně to fungovat může, tam totiž Google a jeho služby nefungují, je tam státem řízený a kontrolovaný systém služeb a aplikací, ale na Západě je to něco jiného. Uživatelé chtějí Google a jeho služby, používají je, chtějí Android.
Pro HUAWEI a HONOR tedy skýtá jedinou naději to, že se vlády USA a Číny dohodnou a to rychle, protože bez podpory výrobců součástek a Google nové produkty nebudou, či nebudou dosahovat konkurenceschopnosti, jakou mají. Problém dalece přerůstá HUAWEI, je mnohem hlubší. Netýká se jen telefonů a jejich uživatelů, ale klíčových systémů, které HUAWEI buduje po celém světě, a faktu, že tahle firma je výkladní skříní technologií, ale také čínského vlivu, který s ní ruku v ruce přichází. Je nutné mít stále na paměti, že aby HUAWEI a další čínské společnosti mohly fungovat, je samozřejmě úzce napojena na čínské státní struktury. A je jedno jak moc to jeden z nejbohatších Číňanů a její majitel popírá, protože všichni vědí, že bez podpory Čínské komunistické strany a jejích zájmů, by na této úrovni podnikat natož žít, prostě nešlo. Je jedno jak jste bohatí či mocní, v Číně i takoví lidé mizí každý den a někdy se už prostě neobjeví.
Podezření západu, že Čína si prostřednictvím HUAWEI kupuje vliv, či přímo provází špionáž, má zcela racionální základ a samozřejmě že se tak děje. Koneckonců, že některé západní firmy přímo spolupracují s vládami a podporují vlastní špionážní a vojenskou činnost, to také není žádné velké tajemství. Je tu ale samozřejmě velký rozdíl. U nás si ten telefon HUAWEI můžete koupit, můžete si používat s případným čínským systémem a mluvit proti vládě, jak jen je libo. Mnozí na vás budou jen koukat jako na cvoka, ale nikdo vás nepopraví nebo nezavře. V Číně? Zkuste si používat neschválené zařízení, stránky, či tam něco svobodně napsat proti státu apod. Budete fyzicky odstraněni ještě rychleji, než ten váš příspěvek někde v diskusi. A nikdo neřekne ani popel.
Samozřejmě tohle všechno je pohřbeno hluboko v jádru celé věci, kdy řadoví zákazníci většinou nemají ponětí, jak se věci mají, či je dnes většinou ani nezajímá, proč ta cenová politika je jaké jsou a firmy mimo Čínu si ji nemohou dovolit atd. Každopádně tohle je první opravdu vážnější střet Číny a západu v čele s USA, který už poznamenává i běžné uživatele. Střet, který nevyhnutelně přijít musel a musí, protože jde o mnohem více, než jen jednu firmu a pár telefonů. Je možné, že se podaří situaci ještě uklidnit, například i novým vedení, v USA, které může (a nemusí) vzejít z voleb. Strategie Číny byla dosud vyčkávací právě kvůli tomuhle (v Číně se svobodných voleb a změn politického řízení nebojí, nemají je tam). Ale uklidnění může být jen dočasné, protože prakticky neřeší tu situaci celkově. Ano, na prvním místě jsou peníze, to vždycky, ale pak je tu i prostředí, ve kterém můžete fungovat. A zatímco na lásce k penězům se všichni zúčastnění shodnou, na podmínkách fungování už ne. Neshodli se nikdy, peníze to ale dosud vždy přebily, ale to nemohlo trvat věčně. A žádné jednoduché řešení situace neexistuje a nenechte se napálit těmi, kteří jednoduchá řešení nabízí.
Každopádně pokud máte HUAWEI, HONOR nebo uvažujete o jejich nákupu, můžete mít brzy problém. Jak velký a v čem všem, se nedá dnes říci. Na druhou stranu, trh nabízí více než dostatek alternativ u nás, takže zase tak zásadní věc to pro nás není. Je to vlastně příležitost.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|