Obchodní válka mezi USA a Čínou znamená konec HUAWEI na poli telefonu, tabletů i počítačů.
Pokud nedojde k nějaké urychlené dohodě mezi USA a Čínou a nebude odvoláno nařízení prezidenta USA, což se zatím nechystá, pak jsou dny HUAWEI (HONOR) telefonů, tabletů a počítačů sečteny. Po sérii oznámení, kdy s firmou ukončily spolupráci desítky klíčových partnerů, včetně Intelu, Qualcomm a mnoha dalších, současně s oznámením, že s firmou skončil i Google a jeho Android, přichází pro současnou nabídku produktů společnosti HUAWEI vlastně poslední hřebík do rakve.
- ARM končí spolupráci s HUAWEI a odebere jí licenci!
Zatímco bez oficiální podpory Google a jeho ANDROIDu by teoreticky pokračovat šlo (hodně špatně, ale šlo), bez podpory ARM se HUAWEI prostě a jednoduše neobejde. Ačkoliv je ARM britskou společností, využívá řadu klíčových technologií z USA (kde je také vyvíjí) a vztahují se na ní tedy opatření, které znemožňuje společnostem s klíčovými technologiemi USA spolupracovat s HUAWEI a dalšími čínskými společnostmi. Společnost ARM potvrdila, že se bude nařízením úřadů USA plně řídit.
Bez podpory ARM, a hlavně bez licencí k ARM platformě, je HUAWEI prostě nahrané. Nemůže pokračovat ve vývoji výrobě a prodejích svých vlastních ARM KIRIN SoC procesorů, které pohání její produkty, a nemůže ani využívat jiné ARM platformy. HUAWEI tak ztrácí přístup k x86 trhu (nemůže používat AMD, Intel ani VIA čipy) a také k ARM platformě (na které jede drtivá většina jejích produktů). Stejně tak nemá přístup k řadě klíčových technologií a produktů na poli pamětí a další nutné výbavy pro svá zařízení všeho druhu.
- Jak jsem říkal, tady jde o mnohem více …
To není o nějakém jednoduchém světonázoru, jak si to někteří mylně vykládají, ani jen o nějaké špionáži, tady se hraje o nic jiného než budoucnost světa. Západní firmy, a zdaleka nejen ty z USA, dovolily vyrůst Číně a tamním společnostem, a ještě jejich vzestup financovaly. Nyní je ale ty čínské firmy pohlcují a v řadě oblastí je Čína prostě leader. Nicméně v řadě oblastí zdaleka ne. Vývoj technologií je stále v drtivé většině případů mimo Čínu mnohem dále, dá se říci, že Čína na to nemá ty správné lidi a náturu, a čínské firmy potřebují k západním technologiím přístup, potřebují licence atd.
A to je prakticky jediný způsob, jak na Čínu lze ještě dnes nějak tlačit. Vzestup HUAWEI a dalších čínských gigantů, kteří jsou napojeni úzce na čínskou vládu, je prostě problém. Nesmíme zapomínat, že Čína je brutální komunistická diktatura, kde absence svoboda slova je zdaleka tím nejmenším problémem. A ač má Západ spousta problémů (včetně nás) opravdu jsme na tom jako občané mnohem mnohem lépe. A pokud o tom někdo pochybuje, měl by se jít vážně léčit. To nění o světonázoru, to je o zdravém selském rozumu. Každopádně USA využívá prakticky jedinou zbývající zbraň Západu velmi nevhodně, a hlavně bez dohody a koordinace s ostatními státy, což může vést k mnoha problémům a v dlouhodobém hledisku třeba i k tomu, že Čína může časem přijít s řešením, proti kterému už se budeme horko těžko bránit.
Každopádně je skutečný problém, když firmy působící z požehnání a podpory vlády komunistické diktatury, získávají značný vliv. A nejde jen o telefony a počítače, jde o ty komunikační technologie, kdy prostě pustit HUAWEI do budování klíčových komunikačních struktur a sítí u nás a jinde na západě, je prostě zásadní problém a nikdo normální to snad nemůže schválit jako dobrý nápad. A je smutné, že čínský HUAWEI je zcela nepopiratelně leaderem na poli 5G atd. Opravdu mizerná vizitka a ostuda pro špičkové technologické firmy ze západních i asijských demokracií. Opravdu místo HUAWEI nemusí nastoupit nutně nějaká Americká firma apod. Jsem si jistý, že kdyby to byl Samsung z Koreje, někdo z Taiwanu, Japonska apod. tak s tím prakticky nikdo žádný problém nemá. Pokud se někdo musí ptát proč ty ano, a ne HUAWEI, pak opravdu nechápe, v čem je problém a jádro celé věci.
V celé situaci jde opravdu o hodně, bohužel celá věc probíhá značně neřízeně, chaoticky, jednostranně bez dohody s partnery, prostě zcela ve stylu současného prezidenta USA. Ačkoliv to vypadá, že USA momentálně vyhrává a Čína bude muset ustoupit, z dlouhodobého hlediska se tohle může vymstít. Čína v čele s HUAWEI se bude určitě mnohem více snažit o vývoj vlastních CPU architektur a systémů a ty pak nabízet na západě, na což Západ bude mít kvůli své otevřenosti problém reagovat a problém to případně zavčas regulovat a kontrolovat. Čína navíc ani teď není úplně bezbranná. Zcela zásadním problémem pro nás (tedy zbytek světa), je extrémní závislost na Číně nejen co by výrobci drtivé většiny elektroniky všeho druhu, ale především je Čína producentem klíčových suroviny a vzácných prvků, chemikálií a dalších věcí, které se kvůli ochraně prostředí nikde jinde nedělají, netěží apod. Drtivá většina produktů kolem nás obsahuje kovy, chemikálie a další suroviny, které se téměř nikde jinde než v Číně nedělají. Takže i když z Číny stáhneme výrobu zpět na západ, narazíme na problém, že Čína vyrábí běžně 70-90% řady zásadních surovin a polotovarů, bez kterých nedokážeme tady produkty vyrábět. A kdybychom je sem chtěli dostat, Čína nám to pořádně naúčtuje atd. A to je obrovská zbraň Číny v současné době, kdy může zásadně ovlivnit ceny a situaci v mnoha oblastech.
Pokud si tedy někdo myslí, že celá věc je mezi USA a Čínou a jde o pár hloupých telefonů, tabletů a počítačů s logem HUAWEI, tak opravdu ne. Tohle může zásadně ovlivnit situace na celém světě v mnoha sférách, včetně vaší peněženky i když nic od HUAWEI nemáte a nebudete nakupovat. Aktuální dopad je zatím jediný, HUAWEI nemůže začít prodávat některé aktuálně ohlášené produkty. Například před pár dny představený nový telefon HONOR 20 PRO. Firma jej sice ukázala, ale začít prodávat ho prostě nemůže. A to se týká prakticky všech produktů. Stávající produkty sice fungovat budou, ale firma má jen omezené zásoby komponent pro jejich výrobu a až ty dojdou, další nesežene. USA sice prodloužily lhůtu plné účinnosti všech opatření o několik týdnů, ale pokud se USA a Čína rychle nedohodnou, tak HUAWEI a HONOR produkty, ale i řada dalších, v prodejích mimo Čínu prostě skončí.
A jestli si někdo myslí, že USA se tím snaží pomoci „vlastním“ značkám, v čele například s Apple, tak to není pravda. Současná situace také dost poškodí Apple. Všechny jeho telefony jsou totiž vyráběny v Číně, z čínských surovin a většiny komponent, platí na ně už teď zvýšené celní tarify atd. A samozřejmě čínská vláda i řada Čínských vlastenců tlačí na omezení prodejů Apple telefonů v Číně, kdy pro firmu je obří čínský trh velmi důležitý. A zatím nevíme, jak dál bude reagovat Čína. Bohužel tohle není žádná promyšlená taktická koordinovaná akce, která by byla na místě, protože situace, kdy jako západ příliš spoléháme na Čínu, je neudržitelná. Nejsme ovšem vůbec připraveni na to, převzít zpět výrobu, těžbu a další věci, se kterými si tady u nás nechceme dělat starosti a špinit prostředí. Nejsme připraveni na astronomické náklady na vybudování čistých nových kapacity, na náklady na vývoj technologií s tím spojených a na zvýšení nákladů a cen produktů s tím spojených a tak dále a tak dále. Současný prezident USA zkrátka přeskočil všechny přípravy, všechny nutné kroky, všechny dohody s ostatními státy a zahájil rovnou tažení proti Číně, jako bychom v USA a v Evropě měli na podobný souboj vše připraveno, vybudováno a mohli Čínu kdykoliv nahradit. V tom já vidím zásadní problém. Ano, je na místě omezit vzestup vlivu Číny v čele s HUAWEI a jeho vstup do klíčových systémů a struktur, ale na nutné zásadní změny nejsme na Západě připraveni, ani jsme vlastně vůbec nezahájili přípravy na takové změny …
Opravdu si netroufám odhadnout, jak tohle dopadne, nebo jak se to bude dále vyvíjet. Každopádně může to mít dalekosáhlé důsledky. Samozřejmě většina zákazníků se teď hlavně bojí o to, že skončí ty super nesmyslně výhodné čínské telefony a produkty, které stojí běžně polovinu toho, co obdobný produkt od běžného výrobce se sídlem mimo Čínu. Ale to není nic špatného. Někteří to jen nechtějí prostě vidět a uznat, ale firma mimo Čínu dodržující všechny západní standardy, zákony, předpisy atd. nemůže prostě nikdy fungovat jako ty Čínské firmy. Za ty ceny produktů by prostě zkrachovala. To proto, že v Číně vládnou jiné poměry, čínská vláda to mnoha způsoby, které by byly na Západě nepřípustné podporuje a kupuje si vliv. A opravdu to nevytváří dobré konkurenční prostředí, naopak ho produkty značek HUAWEI, HONOR a dalších čistě čínských výrobců prostě narušují. Když si u nás založíte firmu na telefony, tak i když je budete vyrábět v Číně ze stejných komponent jako ony, tak prostě nedokážete jako firma u nás/Západě fungovat a přežít, zatímco ty firmy v Číně to dokáží. Nepřijde vám na tom nic divného a ani trochu škodlivého?
Prostě situace je velmi velmi složitá a velmi velmi vážná, protože viditelně odhaluje obrovský problém, který USA, Evropa a většina fungujících demokracií s volnou ekonomikou má = závislost na komunistické Číně, ignorování dopadů výroby a těžby na tamní životní prostředí (hlavně že si to nešpiníme u nás) výměnou za nízké ceny a žádné starosti atd. … HUAWEI je jen nejviditelnějším symptomem. Jak ale říkám, není to v tuto chvíli promyšlený, natož dobře načasovaný tah ze strany USA. Ani trochu, čemuž se ale vzhledem k tomu, kdo to tam vede, nedá vůbec divit. Změna poměrů v mnoha oblastech je ale nutná, ovšem nejsme na to prostě nikdo připraveni …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|