Na CES své novinky prezentuje i největší výrobce mikročipů na světě. Co má nového?
Intel jako největší výrobce mikročipů a počítačových procesorů na světě samozřejmě ví dobře, jaké jsou aktuální trendy a snaží se v nich hrát co možná nejaktivnější roli. Zatímco na poli běžných počítačů včetně těch mobilních má své pozice poměrně v bezpečí a neohrožené, snaží se mnohem aktivněji konkurovat rostoucímu nebezpečí v podobě ARM platformy.
Ta mu (nejen) leze do zelí a kanibalizuje klasický počítačový trh. Velký nástup zažívají hlavně tablety a s rostoucím podílem ARM na trhu a s tím, jak si uživatelé zvykají na jiné systémy než Windows na PC, rostě potřeba Intelu se pořádně do segmentu Tabletů, ale i SmartPhone opřít, pokud zde nechce hrát nadále zanedbatelnou roli. Není tedy divu, že CES je u Intelu hlavně ve znamení mobilit.
Pro ty nejúspornější mobilní počítače, ale také tablety Intel představil ještě úspornější procesory architektury Ivy Bridge. Mají jen 7W, což je ještě o 10W méně než úsporné Ivy Bridge procesory, které známe z Ultrabooků. Původně chtěl Intel podobné produkty představit až na následující generaci procesorů s architekturou Haswell, ale konkurence ho nutí plány uspíšit a tak jsou tu 7W procesory už nyní.
Intel ale chce prorazit i na poli zařízení jako jsou chytré telefony, či malé tablety apod. Prezentuje tak SoC platformu s procesorem ATOM Z240, který míří do chytrých telefonů. Vedle toho Intel ale ukázal i nástupce, SoC platformu s procesorem Z2580, který má mít dvojnásobný výkon proti současné generaci podobné ATOM platformy. Intel slibuje i nižší spotřebu.
Intel chce ale více a tak poodhalil i plány na konec letošního roku, kdy vydá novou 22nm SOC platformu Bay Trail, kde již bude mít procesorová část 4 jádra a nízkou spotřebu tak aby tablet s ním vydržel se slušným výkonem prý i celý den.
Plány jsou to jistě smělé, nicméně Intel by si měl pospíšit, protože ARM se nadále rozpíná a má v oblastech chytrých mobilních telefonů i tabletů značný náskok. Osobně si ale myslím, že po stránce výkonu a možná i po stránce spotřeby by s těmito novými platformami Intel už mít problém konkurovat ARM neměl. Otázkou tak je jen to, zda se Intelu podaří přesvědčit tolik výrobců, aby jej začali významně osazovat do svých mobilních přístrojů i místo ARM platforem.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|