AMD Fusion vypadá dobře, dokonce tak dobře, že Intel vyvíjí přímého konkurenta.
Společnost Intel je bezesporu králem x86 procesorů. Je ale také největším výrobcem počítačových GPU. A to i přesto, že její GPU nejsou technologicky, natož výkonem, přílišnou hrozbou nebo konkurencí pro AMD nebo NVIDIA. Současný vývoj jde jasně směrem APU procesoru, tedy jak jej definovalo AMD. Unifikovaný čip, které si z CPU a GPU bere to nejlepší a zvládne práci obou. AMD má k tvorbě tohoto univerzálního čipu všechno, co potřebujete. A nedávno vypuštěné FUSION procesory Brazos a Llano to jen potvrzují. Má silnou a všestrannou grafiku a silné moderní vícejádrové x86 procesory. Intel má ale jen ty x86 procesory. Na poli GPU pravděpodobně nikdy AMD nedožene, ale APU procesory si přeci mají vzít jen část schopností GPU. A tak Intel po vzoru AMD FUSION chystá platformu HASWELL.
Tato platforma bude vlastně nástupcem Ivy Bridge. Ten nás čeká příští rok a je to vlastně stejná procesorová architektura jako současný Sandy Bridge. Ale Ivy bridge je již na novém 22nm výrobním procesu a s podstatně vylepšenou grafickou částí o podporu DX11, tří monitorů atd. HASWELL je následující krok a má být přesně tím, co AMD nazývá FUSION!
HAWELL je tedy vlastně APU – mix procesorových a grafických technologií, vše smícháno do jednoho unifikovaného čipu. Ten bude mít až 8 jader, podporu nových AVX2, FMA3 a dalších instrukcí. Velkých změn by se ale měla dočkat grafická část, která by měla architektonicky být zařízena zcela jinak, než jak známe Intel GPU dnes, tak nějak po procesorovou (Larrabee ;) ).
Je jasné, že HASWELL je jasnou odpovědí Intelu na FUSION a zdá se, že Intel plně souhlasí se směrem a podobou budoucích čipů, tak jak je definovalo AMD. Obě firmy jsou zajedno, že budoucnost patří unifikovaným APU čipům. Teď je jen otázkou jejich vyvážení mezi procesorovým a grafickým výkonem a výpočetními schopnostmi. Aktuálně je jasné, že Intel má převahu na poli procesorového výkonu a AMD na poli grafického. Jenže také se zdá, že toho procesorového výkonu je nějak dost, zatímco grafického nikoliv, takže vyváženější AMD čipy se dnes jeví jako zajímavější zejména v mobilní platformě, která ale dnes světu PC jasně dominuje. Samozřejmě grafická dominace AMD nad Intelem je dána i tím, že na rozdíl od Intelu se AMD angažuje ve vývoji samotných her a herních grafik.
Intel to nechce nechat jen tak, ví, že graficky AMD jen tak nedohoní, ale na poli unifikovaných čipů chce nabídnout vlastní APU čip tak, aby se co nejvíce podobal x86 procesoru a vnutit jej do vývoje softwaru. X86 je oblast, kde je Intel neomezeným vládcem a pánem. Aby to dokázal, využije k tomu i poznatků z projektu Larrabee, ale i ze svých starších procesorových architektur včetně architektury Netburst (Pentium 4). Z hlediska našeho, tedy zákazníků, je krok Intelu zcela pochopitelný a na souboj AMD Fusion a Intel HASWELL se těšíme. Hlavně proto, že na rozdíl od AMD má Intel mnohem větší vliv a možnosti prosadit APU i u vývojářů softwaru, což je to, kde AMD poněkud tápe. Ale není divu, když je jeho podíl ve srovnání s podílem Intelu tak malý. Když bude mít APU i Intel, bude to s funkčností softwaru vypadat poněkud jinak. O zábavu tedy budeme mít postaráno, nicméně musíme si počkat 2 roky, než se Intel ke svému „FUSION“ dostane. Za tu dobu by ale zase AMD mohlo proniknout také na 20nm výrobní proces, takže by to mohlo být docela vyrovnané. Nicméně už v roce 2014 chce Intel přejít na 14nm výrobu a paltformu BroadWell, což je dieshrink HASWELLu ....
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|