Mnozí si to pamatujeme, první mobilní telefony měl ale málokdo. Za ty ceny není divu.
Jsou tací, kteří nikdy nezažili svět bez mobilního telefonu a myslí si, že jde o věc tak samozřejmou, jako oheň a vzduch :). Nicméně ti z nás, kteří jsou dost staří, tak si pamatují doby prvních mobilních telefonů v ČR. No a je tomu právě 30 let od spuštění první mobilní sítě v tehdejším Československu. Dne 12.9.1991 byla spuštěna NMT síť společnosti EuroTel (dnes O2), která u nás měla monopol na mobilní telefonování mnoho let, až do roku 1996.
- NMT (1G) – první ale velmi omezená mobilní síť
Nutno říci, že tato první generace mobilního telefonování byla opravdu jen pro vyvolené a měla řadu omezení. Jen aktivace čísla (s předvolbou 601) stála 29 tisíc tehdejších korun, což vzhledem k průměrné mzdě necelé 4 tisíce tehdy, byl a je pořádný ranec. V současných cenách by to bylo kolem 100 tisíc korun. A to jen za to, že vám mobilní operátor udělá číslo :). Na podobnou částku pak vyšel i nejlevnější tehdejší telefon (a ty byly k dispozici prakticky jen od operátorů, jiné by vám do sítě nepřipojili). Ten tehdy stát kolem 33 tisíc, což je dnes nějakých 115 tisíc korun a TOP modely byly ještě o desítky tisíc korun dražší. Takže téměř čtvrtmilionu za to, že máte telefon a číslo. Samozřejmě ani používání, tedy volání nebylo levné.
Tehdejší paušály stále nejméně kolem 2500 tehdejších korun s nějakými 90 minutami volání zdarma. V současných cenách tedy kolem 10 tisíc korun. Každá minuta nad ten limit tehdy stála dnešních až 60 korun. A pozor, platilo se i za příchozí volání! Co se týká kvalit samotných telefonů, mobilní byly spíše jen proto, že se daly převážet :). Typické první mobilní telefony vypadaly jako radiostanice, kdy většinu zabírala objemná a těžká baterie, která stejně měla výdrž jen na několik minut telefonování. Typicky tak tyto telefony byly zajímavá maximálně do aut. Vývoj telefonů však v dalších letech zrychlil. Tahle první síť o frekvenci 450 MHz, ale opravdu nebyla tím hlavním impulsem pro mobilní svět, jak jej známe dnes, protože už v době svého příchodu k nám, byla vlastně překonaná. Skutečný rozmach mobilního telefonování a žití, přišel až s nástupem GSM (také označovaných jako 2G).
V Evropě byla už od začátku 90.let, tedy v době, kdy u nás začínala 1G. Bohužel 2G do ČR dorazila v polovině roku 1996. Opět byl první tehdy ještě monopolní EuroTel s předvolbou 602 (dnes O2), ale ještě tentýž rok přišla i konkurenční PAEGAS (dnes T-Mobile) s předvolbou 603. 2G síť byla výraznou revolucí, protože přenášela kompletně digitální data. Žhavou novinkou tak byly rychle se prosazující SMS zprávy. A také sice extrémně pomalé, ale skutečné internetové připojení. Ovšem jen s rychlostí kolem 20 kbit/s maximálně, takže pod hranicí rozumné použitelnosti. Každopádně GSM (2G) bylo tím, což už většina z vás zná a používala jako první.
Kromě jiného bylo GSM (2G) také výrazně dostupnější cenově. Aktivace čísla se pořád platila, ovšem stála násobně méně než u NMT, stejně tak volání bylo mnohonásobně levnější a neplatily se příchozí hovory. Úvodní ceny monopolního Eurotelu navíc rychle stlačil konečně konkurenční boj s PAEGASem a nastartoval tak přetahování se o zákazníka v dalších letech. S příchodem předplacených karet v roce 1997 se pak mobilní telefonování stalo skutečně široce dostupným. Přineslo změnu chování a komunikaci většinové společnosti, kdy hojně rozšířené se stalo „prozvánění“ :). Mobilní telefony, reklamy na mobilní telefony a obchody s nimi, testy a recenze nových modelů, se staly běžnou součástí našich životů.
Legendární mobily jako „Matrix“ NOKIA 8110 z roku 1996 nebo legendární 6110 z roku 1997 a nesmrtelná Nokia 5110 z roku 1998, stejně jako mnoho dalších, se objevily v kapsách normálních lidí, nejen bohatých podnikatelů a politiků. Přelom tisíciletí znamenal příchod třetího (a zatím posledního) operátora do ČR, tedy OSKARu. Vývoj samotných telefonů i technologií svižně pokračoval. Po roce 2000 se staly běžné telefony s barevnými displeji. A přišla první generace „chytřejších zařízení“ která zvládala MP3, Bluetooth, využívat internet atd. Samotný mobilní internet se ovšem stal použitelný až s nástupem technologie EDGE, což byla nástavba GPRS, která ovšem přinesla nárůst rychlosti na více než 237 kbits/s z původních 80. Ještě lepší to bylo s nástupcem CDMA. Ovšem na skutečné 3G sítě jsme u nás čekali dlouho, mnohem déle než v zahraničí, protože zasmrádlé konkurenční prostředí na českém trhu se projevovalo a nefungovalo. A nefunguje vlastně dosud.
- 3G, 4G a moderní telefony, jak je známe
Skutečný rozmach 3G sítí tak u nás začal až kolem roku 2008 a po roce 2010. V té době začal i nástup chytrých telefonů (SmartPhone), jak je známe dnes. Na přelomu 2008/2009 se u nás objevily první iPhone a ANDROID telefony a dále už je to určitě všem známá historie :). Nástup „4G“ sítí s LTE (od roku 2012/2013) znamenal skutečný rozmach mobilního internetu a služeb s tím spojených.
- 30 let mobilních sítí v ČR slavíme nástupem 5G
ale i zcela nefunkčním konkurenčním prostředím
Máme tedy rok 2021 a situace s mobilními sítěmi a operátory zůstává mizerná. Horší než mizerná. Není pochyb o tom, že vyspělost mobilních sítí, především mobilního internetu, je jedním z ukazatelů a pohonů vyspělosti té které země. A ČR v tomto brutálně zaostává. Může za to nejen nefunkční konkurenční prostředí, kdy stát opakovaně zcela selhává v tom zatlačit na všechny tři české operátory. ČR má jedny z nejhorších cen telefonování a podmínek mobilního internetu v Evropě. U sousedů jsou neomezené tarify, včetně neomezeného internetu běžné, u nás se jim operátoři maximálně brání a ceny za ně jsou mnohem vyšší. I když náklady na provoz sítí u nás nejsou nijak rozdílné, než v jiných zemích. Příchod čtvrtého operátora se opakovaně nekoná, selhal i plán s alternativními (virtuálními) operátory. Slabé a neschopné politické vedení ČR není soupeřem pro „nepsanou ale zjevně fungující kartelovou dohodu“ tří českých operátorů, kteří vzájemně jen kopírují své nabídky, ceny i podmínky a zákazník tak nemá vlastně na výběr. A podmínky se zlepšují jen minimálně. ČR zaostává za okolními zeměmi a doplácíme na to jako zákazníci všichni.
Nástup 5G sítí je pak vyloženě národní zájem a měla by to být absolutní priorita pro politické vedení jakékoliv země, protože výhody v podobě hlavně rozšíření extrémně rychlého všudypřítomného internetového připojení, jsou neoddiskutovatelné. Zejména na ekonomiku. Asi nepřekvapivě česká politická reprezentace zcela selhává, kdy končí další funkční období, kdy bylo jen plno keců z vládního i opozičního spektra o významu a důležitosti moderní digitální infrastruktury a v praxi samozřejmě h**** z toho. Nutno říci, že podobný problém jako ČR má i spousta dalších zemí. Ale ne všechny.
Zatímco v některých zemích už běhají superrychlé 5G sítě 2 roky, v ČR máme „komerční testování“ s velmi úzkým pokrytím. A teprve po roce 2024 prý budeme mít 5G pokrytou ČR. Tedy možná, pokud operátoři dodrží své stávající plány. Prozatím si mohou 5G užívat jen někteří uživatelé, nejdříve by zhruba na přelomu 2022/2023 měla být pokrytá Praha. Telefony s 5G už jsou na trhu nějaký ten pátek, včetně cenově dostupnějších modelů. Výhody 5G jsou především v rychlosti internetového připojení, kdy by mělo být v praxi až 10x rychlejší, mít větší kapacitu a nižší latence než stávající 4G LTE. Upřímně řečeno výstavba 5G sítí měla být u nás už dávno hotová a nadřazena prioritou všemu v rámci infrastruktury, protože prostě jde o klíčovou infrastrukturu s výrazným ekonomickým i sociálním přínosem. Její důležitost naplno ukázala i pandemie a situace, kterou vytvořila. Podobně by na tom měly být i optické sítě, kde je na tom ČR vzhledem ke slušné konkurenci ale docela slušně. Mobilní síť je ale mobilní síť …
Tak co, jak to vidíte se situací u nás vy? A kdo má v šuplíku, jako já, svou 5110 (a stále funkční)? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|